Išplėsti žinias apie Lietuvos kultūros ir istorijos vertybes dabar tereikia noro – galimybes jau sukūrė trys didžiuliai projektai. Jie užtikrina, kad visa informacija būtų pasiekiama nesudėtingai ir patraukliai. Vienas iš jų - „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“, pranešė Vyriausybės tinklalapis lrv.lt.
Prieš maždaug aštuonerius metus Vilniaus universiteto istorikams kilo sumanymas pažymėti Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį ir sukurti išskirtinį istorinį projektą moksleiviams bei studentams. Tūkstantmečio progai pasiruošti visgi nespėta, tačiau idėja transformavosi į išsamų bei patrauklų Lietuvos didžiosios kunigaikštystės istorijos portalą.
Anot vieno iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis įgyvendinto projekto „Orbis Lituaniae“ sumanytojų, Žilvino Jančoro, jį sukurti pastūmėjo dvi aplinkybės: patikimos informacijos apie tą laikmetį internete stygius ir didelis šalies moksleivių bei studentų susidomėjimas šiuo istorijos tarpsniu.
Prisidėti prie projekto sutiko apie 50 istorikų iš visos Lietuvos; dabar portale www.ldkistorija.lt talpinami beveik septyni šimtai trumpų iliustruotų pasakojimų apie LDK kultūrą, visuomenę, politiką ir kasdienybę.
„Mums buvo didžiulė staigmena, kad šalies istorijos specialistai žino tiek įdomių istorijų, tačiau jų kažkodėl nepasakoja visuomenei, – stebėjosi Ž. Jančoras. – Pradedant smulkiomis detalėmis, kad kunigaikštis Vytautas sykį dovanų gavo gyvą liūtą, ar neįtikėtinus Radvilos Našlaitėlio nuotykius keliaujant į Jeruzalę, baigiant kur kas bendresniais dalykais, jog LDK buvo tikra europinės kultūros valstybė.“
Portalas iškart sulaukė didelio populiarumo, o projekto statistikos duomenys atskleidė, kad lankytojai jame linkę užtrukti nemažai laiko ir vis į jį grįžti. „Palankių vertinimų sulaukėme ir iš istorijos mokytojų, kurie gyrė, kad šis tinklapis – nenuobodus būdas mokyti istorijos“, - džiaugėsi Ž. Jančoras. Tai itin svarbus įvertinimas projekto organizatoriams – vienas iš esminių jų tikslų buvo parodyti, kad istorija gali būti visokia, bet tik nenuobodi.
Lietuvos valdžia nuolatos skiria didžiulį dėmesį tokių kultūrinių informacinių portalų kūrimui, jų sukurta ne viena dešimtis, prasmingai investuojami valstybės milijonai. Keli iš mūsų šalį reprezentuojančių projektų virtualioje erdvėje:
septyniomis kalbomis Lietuvą garsinantis tinklalapis lietuva.gyvai.eu,
Lietuvos tūkstantmečio minėjimo proga sukurtas tinklalapis lietuvai1000.lt,
Vilniaus, kaip Europos kultūros sostinės tinklalapis culturelive.lt,
Vilniaus vizitinė kortelė – virtualaus istorinio Vilniaus projektas viv.lt,
Istorinės atminties akademijos projektas fenomenai.lt ir t.t.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]