Vyriausybė siūlo pritaikyti valstybės valdomoms įmonėms „tarptautinius valdymo standartus“.
Šiam tikslui esą reikėtų praplėsti šiuo metu galiojančias teisės aktų nuostatas bei nustatyti bendrovių stebėtojų tarybos ir valdybos sudarymo taisykles, kai pasirenkama dviejų lygių bendrovės valdymo sistema.
Tokį siūlymą Ministrų kabinetas grindžia siekiu užtikrinti „veiksmingą ir skaidrią valstybės valdomų įmonių veiklą“.
Ministro pirmininko tarnybos pranešime teigiama, kad pakeitimai yra iš dalies susiję su valstybės valdomo energetikos įmonių holdingo „Visagino atominė elektrinė“ veikla. Esą jie leis įdiegti grupėje korporatyvinius valdymo principus.
Šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas riboja kitų valdymo principų pasirinkimo galimybes.
„Tuo tarpu pagal tarptautinę gerąją įmonių valdymo praktiką (OECD, „Nasdaq OMX“), visuotinis akcininkų susirinkimas (akcininkas) gali sudaryti ne tik valdymo, bet ir priežiūros kolegialius organus, užtikrinančius įmonių grupės valdymo ir priežiūros funkcijų atskyrimą“, – rašoma pranešime. Toks modelis esą sudaro sąlygas valdyti bendroves skaidriau ir efektyviau.
„Siekdama pritaikyti tarptautinius bendrovių valdymo standartus ir neatsisakydama nepriklausomų narių bendrovės kolegialiuose organuose dalyvavimo ateityje, vyriausybė posėdyje patikslino Valstybės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimo valstybės valdomose įmonėse tvarkos aprašą“, – praneša Ministro pirmininko tarnyba.
Vyriausybė numatė ne tik visuotinio akcininkų susirinkimo renkamo bendrovės valdymo, bet ir priežiūros organų narių atitiktį nepriklausomumo, kompetencijos ir kitiems nustatytiems reikalavimams, jeigu bendrovėje yra sudaroma stebėtojų taryba.
Kol kas galiojantis minėtas aprašas nustato atitinkamų bendrovių valdybos narių sudėtį ir nurodo, kad trečdalis jų atitiktų nepriklausomumo kriterijus.
Pagal Finansų ministerijos pasiūlytą valdymo modelį, tuo atveju, jeigu valstybės valdomoje bendrovėje bus sudaromi priežiūros (stebėtojų taryba) ir valdymo (valdyba) organai, pastarojoje nebūtų privaloma išlaikyti 1/3 nepriklausomų narių, nes tokią prievolę turėtų stebėtojų taryba. Tokiu atveju įmonės vadovas galėtų būti renkamas valdybos pirmininku – tuo tarpu galiojanti tvarka to daryti nerekomenduoja.
Po šio vyriausybės nutarimo bus priimami atitinkami VAE akcininkės – Finansų ministerijos – sprendimai.
„lrv.lt“, „ekspertai.eu“ inf.