2025 m. sausio 11 d.

 

Vyskupų laiškas Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai proga

9
Paskelbta: 2013-06-27 11:58 Autorius: Lietuvos vyskupai

Brangūs broliai ir seserys,

prieš devynerius metus tapusi Europos Sąjungos nare, ateinantį pusmetį Lietuva dalysis bendra pareiga ir atsa­komybe vadovauti jau dvidešimt aštuonių šalių susivienijimui. Nuo pat tų laikų, kai mūsų protėviai pradėjo kurti valstybę, Europa visuomet buvo Lietuvos politinis siekis ir kultūrinė gairė. Prasmingai suta­po, jog per pirmininkavimą švęsime Žemaičių Krikšto sukaktį. Tai gera proga prisiminti, jog prieš šešis šimtus metų mūsų tauta galutinai įsiliejo į Krikščioniją, tapo Lotynų Bažnyčios, o drauge ir aukščiausius žmonijos pasiekimus re­prezentuojančios Vakarų civilizacijos dalimi. Ir anksčiau, ir dabar atsiranda kalti­nančių misionierius baltų genčių savitumo naikinimu. Tačiau rimti istorikai sutaria, kad kelias iki moder­nios lietuvių tautos su išsaugota unikalia kalba bei kultūra buvo nueitas tik Krikšto ir atsigręžimo į Vakarus dėka. Antraip būtume tiesiog ištirpę Eurazijos tyruose.

Per pastarąjį dešimtmetį Lietuva būdama atvirų sienų ir atviros rinkos Sąjungoje išgyveno tiek ekonominį paki­limą, struktūrinės paramos nulemtas institucijų bei ūkio pertvarkas, tiek finansų krizę. Pastaroji buvo sunkus išbandymas, bet drauge įtikino, kad valstybės pasiryžusios pagelbėti vienos kitoms. Priklausydama laisvajai Euro­pos šeimai, mūsų šalis yra kaip niekad saugi, o piliečiai turi iki tol neregėtas galimybes keliauti, bendrauti, plėtoti verslą, perimti gerąją patirtį ir įvairių sričių pasiekimus. Bažnyčia niekada neabejojo dėl šios Lietuvos raidos krypties – prieš referendumą, ar stoti į Europos Sąjungą, vyskupai kvietė palaikyti narystę. Drauge visuo­met raginome įsidėmėti, kad žemyno vienijimosi tikslai – tvari taika ir gerovė – negali būti pasiekti, išsižadėjus vertybinių pagrindų. Sąjunga pateisins jos kūrėjų ir visų euro­piečių lūkesčius, jei bus paisoma žmogaus prigim­ties, ginamas jo orumas ir teisėtos laisvės, diegiamas solida­rumas, puoselėjama šeima ir gerbiamos religinės tradicijos. Pamiršus, kad „Europos modernybė, dovanojusi pasauliui demokratijos idealą ir žmogaus teises, semia savo vertybes iš krikščioniškojo paveldo“ (Ecclesia in Europa, 108), kyla grėsmė netekti dvasinės atramos ir civilizacinės tapatybės.

Rengdamasi pirmininkauti, Lietuva kelia patikimos, augančios ir atviros Europos kūrimo prioritetą. Detalizuo­dama šiuos tikslus, vyriausybė pirmiausia žvelgia į ekonomiką. Labai gerai, kad siekiama suba­lansuoto biudže­to, patikimo euro ir naujų darbo vietų kūrimo. Tačiau svarbu nepamiršti, kad ekonomikos stabilumas didžia dalimi priklauso nuo požiūrio į žmogų, jo moralinių gebėjimų, kuriuos įgalindama valdžia gali reikšmingai prisidėti prie visuomenės gerovės. Norime atkreipti dėmesį, kad žmogaus sava­rankiškumo, atsakingumo ir kūrybinių įgūdžių skatinimas bei apsauga nepalyginamai stipriau už kitus veiksnius lemia socialinę santarvę, todėl visuomet turėtų būti Europos Sąjungos dieno­tvarkės dalimi. Tikrasis visuomenės progresas yra matuoja­mas žmogaus moraline būkle, o ne bendrojo vidaus pro­duk­to augimu – kai tai ignoruojama, įstatymai ir administracinės priemonės vargiai pajėgios pažaboti nuosmukį. Demo­grafinė krizė, purtanti visą Europą, ilga­laikiais padariniais grėsmingesnė už bankų bankrotą, nebus įveikta be palankiausio požiūrio į šeimą. Džiau­giantis nauda, kurią teikia bendra rinka, laisvas darbo jėgos judėjimas, dera rūpintis, kaip išsaugoti šalių kultūrinį savitumą ir atgaivinti ar sukurti naujus bendruome­ninius ryšius dinamiškai kintančioje aplinkoje.

Praėjus septyniems dešimtmečiams nuo Pasaulinio karo ir ketvirčiui amžiaus nuo sovietijos žlugimo, kyla rimtas rūpestis, ar prievartos patirties išvengusi jaunoji karta augs sąmoningai suvokdama, kokios baisios netektys mus ištiko ir paskatino kurti vietinę naudą peržengiančią solidarią Europą. Sąmonin­gumą ugdo tik labai atviras kalbėjimasis apie žemyną nusiaubusių abiejų totalita­rinių režimų antižmogišką prigimtį. Būtina atminti, kad skelbdami „naują žmogų“, o iš tiesų naikin­dami laisvą asmenybę, tie režimai ypač stengėsi sumenkinti ir savo tikslams piktnaudoti religijos auto­ri­tetą. Todėl sąžinės laisvės ir išpažinimo teisės nuoseklus gynimas Europoje ir pasaulyje turi būti šventas Sąjungos institucijų reikalas. Lietuvos atstovai turi nenutylėti, kad menkinantys krikščionišką tradiciją kėsinasi į Vakarų civi­lizacijos pagrindus, paniekina atminimą sąžinės kankinių, kurie neišsižadėjo Kristaus ir meilės artimui priesako net mirties akivaizdoje. Europą pagimdžiusių vertybių atmetimas kenkia visuomenės darnai ir griauna sutari­mą dėl ben­drojo gėrio, būtiną sėkmingiems sprendimams priimti.

Linkime visiems Lietuvos piliečiams ir ypač mūsų valdžios atstovams per šį pirmininkavimo pusmetį geriau suvokti, kodėl Europa sėkmingai iškilo tarp pasaulio tautų ir ką reiškia būti europiečiais – taikai įsipareigo­jusiais žmonėmis. Tuoj po išrin­kimo susitikęs su diplomatais, akredituotais prie Šventojo Sosto, popiežius Pranciškus kalbėjo: „Antrasis [mano] vardo pasirinki­mo motyvas buvo tas, kad šv. Pranciškus Asyžietis ragina kurti taiką. Tačiau taika neįmanoma be tiesos! Negali būti taikos, jei kiekvienas žmogus mano esąs pats sau matas, jei kiekvienas reikalauja tik savo teisių, nežiūrėdamas kitų žmonių gerovės, nepaisydamas [...] visiems žmonėms bendros prigimties.“ Kviečiame šiais Tikė­jimo metais visus nuošir­džiai prašyti Viešpatį, kad Jis suteiktų Europos Sąjungos vadovams išminties kurti taiką ant tvirto tiesos pagrindo, o gerovę – ant solidarumo ir asmens orumo pamatų.

Lietuvos vyskupai

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
9. Rimantas
(2013-06-29 22:33:34)
(217.77.19.127) Parašė:

Bažnyčia ir krikščionybė yra žydiškos kultūros propagandos dalis, padariusi ir daranti didžiulę žalą visoms tautoms ypač pastaruoju cenzūrainimo politikos metu.



8. +
(2013-06-29 14:59:44)
(78.60.156.126) Parašė:

Katalikų bažnyčia gina dorovę, vakarietiškas vertybes. Gerai, kad yra atsvara sodomitams ir laukiniams. Visgi, šiuolaikinė Europa savo vertybes semia ne tik iš krikščioniško paveldo. Juk ir žodžiai ,,demokratijos idealas" yra sugalvoti graikų, kai jie dar nebuvo krikščionys. Pati krikščionybė atsirado ikikrikščioniškos helenistinės kultūros įtakoje. O ir ikigraikiški europiečiai nebuvo tokie jau plėšrūs laukiniai. Antai Getė su nuostaba rašė apie lietuviškų liaudies dainų tyrumą. Iki šiol visa Europa gėrisi senovinėmis ikikrikščioniškomis Europos tautų pasakomis, kurios, mano supratimu, yra giliai dorovingos. Bet priedo dar ir labai gražios. Srenasis lietuvių laudies menas ir senieji papročiai rodo kokiomis vertybėmis rėmėsi mūsų senoji kultūra ir tikėjimas: dorumas, skaistumas, darbštumas, pagarba tėvams, meilė tyvynei, pasiaukojimas dėl silpnųjų. Dabartiniai mūsų žyniai, deja, ignoruoja šitas mūsų ir Europos giliąsias šaknis.



7. Algis
(2013-06-28 16:51:55)
(86.100.220.236) Parašė:

Preambulė tiesiog šokiravo. Melagiai tie mūsų vyskupai ir ne jiems sielovada užsiimti. Katalikų bažnyčia turėtų atsiprašyti už vykdytą Lietuvių tautos genocidą.



6. Tai,
(2013-06-28 12:06:41)
(78.61.251.55) Parašė:

kad Europos šiaurėje gyveno "pagonys" yra vienas bjauriausių Romos kryžininkų melų. Šį melą šimtus metų žąsies plunksna perrašinėjo vienuoliai šv. inkvizicijos priežiūroje. Scholasika - kalimas mintinai. Už bandymą GALVOTI grėsė rykštės. Pagonys - stabmeldžiai. Jie garbina(pirktus,gautus,vogtus) "šventus" paveikslus, stovylas - stabus. Jie laimingi už litus iš kokio nors Romos šventiko nusipirkę "nuodėmių atlaidus". Arabai taip nesielgia. Kristus irgi to nemokė. Beje Jis ir gyveno kukliai, kitaip nei visokie klebonai



5. Benas
(2013-06-27 21:38:27)
(78.62.185.144) Parašė:

Ar gali baznycios darbininkai dziaugtis, kad zude musu protevius pagonius, kurie priesinosi atejunams, kraugeriams, kurie nese kruvinu kalaviju tikejima??????? as tokio tikejimo niekada nepripazinsiu kaip ir dvieju cenzūraastu santuoka. Tame tikejime sakoma, dave i viena skruosta, atsuk kita taip ir dauzo ta vargseli lietuvi 600m kuris tapo ne kariu o vergu.



4. Tomas J.
(2013-06-27 16:25:02)
(216.218.254.7) Parašė:

Na ir neteisūs gi tie Lietuvos vyskupai! Suglumino jau antras jų laiško sakinys: "Nuo pat tų laikų, kai mūsų protėviai pradėjo kurti valstybę, Europa visuomet buvo Lietuvos politinis siekis ir kultūrinė gairė." - O kokia TIESA? Tiesa ta, kad nuo tų laikų, kai mūsų protėviai pradėjo kurti valstybę, lietuvių priešų armijos iš Europos praliejo begalę lietuvių kraujo, o lietuviai savo priešų iš Europos - ne ką mažiau. Tad kaip galima sakyti "Europa visuomet buvo Lietuvos politinis siekis ir kultūrinė gairė"?! Ar lietuviai, gynybiniuse karuose kirsdami švedus bei kryžiuočius, siekė su jais politiškai nei kultūriškai vienytis?! Visame tekste pilna nusišnekėjimų, sunku viską išvardinti ir pakomentuoti. Paminėsiu paskutinę viešo laiško nesąmonę: "Linkime visiems Lietuvos piliečiams ir ypač mūsų valdžios atstovams per šį pirmininkavimo pusmetį geriau suvokti, kodėl Europa sėkmingai iškilo tarp pasaulio tautų ir ką reiškia būti europiečiais – taikai įsipareigojusiais žmonėmis". - Man neapsiverčia liežuvis sakyti, kad "Europa sėkmingai iškilo tarp pasaulio tautų". Pritarsiu tik su pataisa: Europa MATERIALINĖS GEROVĖS PRASME iškilo tarp pasaulio tautų. Tai tiesa. Bet kokia kaina?! Ar iškilo dėl savo taikumo? Ne!! Būdingiausias ir net išskirtinis europiečių bruožas prieš kitus žemynus per amžius buvo ne taikumas, o agresyvumas, veidmainiškumas, plėšikavimas, gobšumas ir puikybė - tai šių savybių dėka Europa MATERIALINĖS GEROVĖS PRASME iškilo tarp pasaulio tautų. *Nė vienas žemynas negali su europiečiais lygintis pagal apiplėštų, kolonizuotų ar užgrobtų svetimų kraštų skaičių bei plotus. Panaudodami mano ką tik minėtas savybes, europiečiai užgrobė Šiaurės Ameriką, Pietų Ameriką, Afriką bei Australiją ir genocido būdu išnaikino šimtus tautų, už ką europiečių pagrįstai nekenčia neužgrobtos šalys. Bet MATERIALINĖS GEROVĖS PRASME Europa iškilo tarp pasaulio tautų. Tai liūdna tiesa. Dėl to aš didžiuojuosi, kad esu lietuvis, bet europiečiu būti man gėda.



3. Antanas
(2013-06-27 14:26:49)
(78.62.235.6) Parašė:

Baltijos šalys kartu išsikovojo Nepriklausomybę. Baltijos šalys ir toliau manau turėtų paremti viena kitą ir linkėčiau karkartėmis pažvelgti ir vyskupams į panašias Latvijos problemas, Bažnyčioje, Valstybėje ir paskaityti Latvijos kompozitoriaus ir rašytojo interviu Latvijos dienraštyje arba "ekspertai.eu."



2. omg
(2013-06-27 14:08:49)
(213.164.112.144) Parašė:

vertimas: tik saugokite, kad bažnyčia, neduokdie, neprarastų savo nekontroliuojamos įtakos šiame pasaulio kampelyje, o visa kita yra cool :) žinoma, viskas yra kiek giliau ir sudėtingiau, bet kam tai rūpi?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras