San Fransiske vykstančioje konferencijoje Apple anonsavo iOS 7 – vieną didžiausių savo mobilios operacinės sistemos atnaujinimų. Pirmą kartą buvo vienu metu pakeista tiek sistemos dizainas, tiek ir bendra architektūra. Kompanija iš Kupertino pastaruosius keletą metų buvo kaltinama idėjų stagnacija, inovacijų stoka ir visišku nesiskaitymu su tendencijomis, kurias diktuoja mobili rinka. Anonsuodama iOS 7, kompanija Apple visą kritikus užtildė.
Išorinis dizainas
Istorija su vartotojo sąsajos dizaino keitimu prasidėjo po iOS padalinio direktoriaus Scotto Forstallo pasitraukimo iš vadovo pareigų 2012 m. spalio mėnesį. Tuomet jis dėl nuolatinių konfliktinių situacijų su nauja Apple vadovybe ir Timu Cooku asmeniškai turėjo priimti sprendimą atsistatydinti. Permainos lėmė, kad seras Jonathanas Ive'as ėmėsi projektuoti naujosios iOS 7 vartotojo sąsają.
Taigi visų pirma į akis krenta pakeistas iOS stilius – anksčiau mygtukai buvo ne tik apvalaini, bet ir tūriniai, o dabar ikonos tapo plokščios. Ši stilistika atkartojama visuose sistemos elementuose. Be to, iOS 7 atsirado animuoti ekrano paveikslėliai (analogiškai kaip ir Android), pastebimas paralakso efektas, keičiant įrenginio vietą erdvėje. Apple inžinieriai įdiegė specialų jungiklių valdiklį, kurį naudodamas vartotojas gali greitai pakeisti Wi-Fi, Bluetooth, multimedijos grotuvo, žibintuvėlio būseną. Šis valdiklis gali būti pasiekiamas ir iš blokavimo ekrano, kuris taip pat buvo modifikuotas.
Kas slepiasi po „kapotu“?
iOS 7 pakeistas „Multitasking“ technologijos funkcionavimas. Dabar jis intelektualesnis, atsirado daugiau galimybių viską suasmeninti. Pagal nutylėjimą iOS 7 gali būti atliekama viena užduotis vienu metu, kurią atlieka vartotojo aktyvuota programa. Foniniai procesai tokiu būdu užlaikomi, palikdami veikti tik „Push“ pranešimus.
Dabar sistema analizuos vienu ar kitų programų naudojimo laiką ir dažnumą, ir jei programa naudojama dažnai, jis galės tam tikrą laiką veikti ir foniniu režimu. Antra vertus, visa tai bus automatizuota ir priklausys nuo akumuliatoriaus talpos, signalo kokybės ir daugybės kitų veiksnių. Apple inžinieriai vis dėlto nusprendė, kad baterijos darbo laikas yra svarbiau už galimybę vienu metu dirbti su keliomis programomis.
Siri taip pat buvo patobulinta, taip siekiant pavyti savo artimiausią konkurentą Google Now. Balso asistentas dabar gali pasinaudoti Twitter ir Wikipedia duomenimis, formuojant daug tikslesnius atsakymus. Paieškos sistemos pagrindu tapo Microsoft Bing. Anglų, prancūzų ir vokiečių kalbas mokantys vartotojai galės pasirinkti iš kelių Siri balsų – vyriško ir moteriško. Kad ir kaip ten būtų, pats asistentas poliglotu netapo, taigi lietuvių kalbos tikėtis nereikėtų.
Kritikos taip pat neišvengta
Kompanijai Apple operacinės sistema iOS 7 beta versijos pasirodymas – tai rimtas iššūkis. Ekspertai pažymi, kad naujos koncepcijos, kurios įgyvendintos naujoje operacinėje sistemoje, prieštarauja tradiciniams postulatams (pavyzdžiui, ankstesnėms iOS versijoms būdingas skevomorfizmas tampa istorija), o tai gali trikdyti vartotoją, kuris jau pripratęs prie susiformavusios sistemos išvaizdos.
Po Apple prezentacijos kompanija jau buvo nuteista už tai, kad nauja sistema yra idėjų kompiliacija – neva visa tai jau matyta HP webOS, Blackberry, MeeGo, Android or Windows Phone, todėl Apple teks įtikinti vartotojus, kad būtent jų pasirinktas sprendimas yra geriausias.
iOS 7 debiutas ir suderinamumas
Pranešama, kad galutinė iOS 7 versija turėtų pasirodyti 2013 m. rudenį, operacinė sistema debiutuos kartu su naujos kartos iPhone. Norintiems atsinaujinti vartotojams reikėtų priminti, kad iOS 7 gaus iPhone 4 (ir naujesnių telefonų) bei iPad 2, iPad mini (ir naujesnių planšetinių kompiuterių) savininkai. Neliks nuskriausti ir iPod grotuvų turėtojai (reikės penktos kartos arba naujesnės versijos).