Dalia Grybauskaitė atsakė į paskutinį neaiškų š. m. spalio 31 d. „provokacijos“ ikiteisminio tyrimo klausimą – Lietuvos prezidentė viešai patvirtino, kad valstybės paslaptį sudarančią VSD pažymą ir kitus slaptus dokumentus Prezidento kanceliarijoje pirma gauna tik ji. T. y. visi kiti Prezidento kanceliarijos darbuotojai, įskaitant ir prezidentės vyriausiąją patarėją Daivą Ulbinaitę, su šia slapta VSD pažyma supažindinusią BNS darbuotoją, bet kokią slaptą informaciją gali gauti tik iš prezidentės. Jei D. Ulbinaitei ir BNS darbuotojai valstybės nustatyta tvarka yra leista susipažinti su valstybės paslaptimis. D. Ulbinaitė viešai prisipažino, kad šią nusikalstamą veiką (valstybės paslapties atskleidimą) spalio 31 d. ji padarė sąmoningai. Tai ne tik suponuoja šios prezidentės vyriausiosios patarėjos nusikaltimo sudėtį, bet ir patvirtina nusikaltimo padarymo tyčią.
Prezidentė šią valstybės paslaptį viešai atskleidė taip pat spalio 31 d. savo video pareiškimu galimai iš Rygos, kurioje tą dieną ji viešėjo. Vėliau D. Grybauskaitė viešai pareiškė, kad su šia VSD pažyma ji supažindinta tariamai tik lapkričio 4 d. (nustatyta tvarka tai daroma tik pasirašytinai ir niekaip kitaip, kad galima būtų kontroliuoti slaptos informacijos perdavimą nustatytiems asmenims). Tačiau tai akivaizdžiai žinomai melagingas pareiškimas, bandymas paveikti ikiteisminį tyrimą. Prokuroras, vadovaujantis šiam ikiteisminiam tyrimui, privalo nedelsdamas kreiptis į teismą, kad ikiteisminio tyrimo teisėjas dėl šių aplinkybių apklaustų Respublikos prezidentę. Jei prezidentė ir ikiteisminiam tyrimui pakartotų šiuos žinomai melagingus teiginius, ji užsitrauktų baudžiamąją atsakomybę ne tik dėl valstybės paslapties atskleidimo, bet ir už melagingų liudytojo parodymų teikimą ikiteisminiame tyrime (BK 235 str.). Pagal viešai skelbiamą informaciją apie šio ikiteisminio tyrimo eigą prezidentė ir D. Ulbinaitė galimai jau užsitraukė ir baudžiamąją atsakomybę už nusikaltimą padariusio asmens slėpimą (BK 237 str.) ir piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi (BK 228 str.).
Jei būtų kitaip ir Lietuvos prezidentė nebūtų šių galimai nusikalstamų veikų bendrininkė, tai ji jau būtų nedelsdama atleidusi VSD, kuri atsakinga už valstybės paslapčių saugojimą, vadovą G. Griną. Tačiau prezidentė viešai pagrasino visiems, kurie komentuos šį ikiteisminį tyrimą. Kartu ponia prezidentė faktiškai prisipažino, kad yra suinteresuota, jog prokuratūra netirtų jos pačios ir jos vyriausiosios patarėjos bei kitų asmenų galimai nusikalstamų veikų.
Kokia teisinė išeitis šioje akivaizdžiai ir viešai neteisėtai prezidentės veikiamoje baudžiamojoje byloje? Tyrimui vadovaujantį prokurorą Baudžiamojo proceso kodeksas įpareigoja operatyviai ir nedelsiant ištirti nusikaltimą, o ne dirbtinai jau antrą mėnesį neapklausti prezidentės ir vilkinti įtarimų pareiškimą net nusikaltimus padariusiems asmenis, kurie viešai tai patvirtino (pvz., p. D. Ulbinaitei). Todėl jei tai nebus padaryta, nedelsiant turi būti pakeistas tyrimui vadovaujantis prokuroras, pats viešai prieš mėnesį patvirtinęs, kad nustatė nusikaltimą padariusius asmenis. Jei tai nedaroma, tai šią situaciją nedelsdama privalo spręsti vienintelė institucija, galinti tai padaryti, – Lietuvos Respublikos Seimas, pradėdamas generalinio prokuroro ir prezidentės apkaltas. Kadangi šios galimai nusikalstamos veikos atliktos akivaizdžiai siekiant nuslėpti tikrąją prezidentės biografiją, kurią D. Grybauskaitė neatskleidė Lietuvos rinkėjams 2009 m. prezidento rinkimuose, tai prezidentės apkalta turi vykti ir dėl jos biografijos slėpimo bei klastojimo, rinkėjų klaidinimo.
Negalima sudaryti precedento – leisti prezidentei rodyti pavyzdį visiems, kad galima ignoruoti Lietuvos Respublikos įstatymus ir atlikti galimаi nusikalstamas veikas siekiant asmeninių tikslų, drausti tai tirti ir net komentuoti! Šių p. D. Grybauskaitės „skiepų“ siūlytojas Vytautas Landsbergis panašiai elgėsi 1992 m., kai Lietuva bandė pirkti iš Rusijos ginklus, tarpininkaujant a. a. G. Konopliovo „Lietverslui“ ir „GeKa“ bankui (po šios aferos sužlugdymo pavadinto „Tauro“ banku). Tada ši afera nepavyko. Panašu, kad nepavyks ir šios „valstybės paslapties“ sumanytojams, nors „skiepytasi“ buvo „su patirtimi“.
Susiję:
VSD ir prezidentės atakos prieš Lietuvą
D. Grybauskaitės „skiepų“ bylos laidotuvės – pernelyg ankstyvas renginys
Prezidentės „skiepų“ byla užstrigo mirties taške, reikia ją išjudinti
Generalinė prokuratūra privalo apklausti prezidentę D. Grybauskaitę
Plojimais gėdinti reikėjo ne STT
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]