Ekspertai.eu eilinį kartą papildo Padoraus piliečio žodynėlį.
Šį kartą paaiškinsime, ką reiškia frazė Lietuvą kontroliuojanti mafija ir kaip taisyklingai šį išsireiškimą vartoti.
Vieno vertimo šiuo atveju nėra, todėl siūlome du variantus, kuriuos reikia rinktis priklausomai nuo to, kur šią frazę išgirdote:
a) jei žodžius Lietuvą kontroliuojanti mafija kas nors Jūsų akivaizdoje ištarė viešoje vietoje, turite kuo skubiau pasakyti: Ką jūs, toks dalykas Lietuvoje neegzistuoja, kaip ir politinė korupcija, tai „Gazpromo” agentų platinamas šmeižtas;
b) jei esate virtuvėje su savo katinu, galite sakyti taip: Tai aukščiausia visų rūšių Lietuvos valdžia ir teisėsauga, tenkinati eiliniams piliečiams dažniausiai nežinomus korupcinius interesus ir naudojanti Tautos priimtą Konstituciją kaip jau daug kartų panaudotą prezervatyvą.
Įspėjame, kad net ir naminių gyvūnėlių akivaizdoje apie tai reikėtų kalbėti atsargiai, ypač patartina vengti įvairių rūšių papūgų, nes niekada nežinai, ką šie paukščiai pasakys prie svečių. Be to, skaitant tolesnius paaiškinimus siūlome imtis visų būtiniausių atsargumo priemonių, o perskaičius viską nedelsiant sudeginti.
Taigi, terminas mafija yra kilęs iš italų kalbos sicilietiško dialekto (mafia), jo šaknys siekia XVIII ar XIX a., kai taip pradėta vadinti Sicilijos salą kontroliuojančias kriminalines organizacijas. Ilgainiui šis klasikinis apibrėžimas buvo išplėstas ir šiandien mafija dažnai vadinamas bet koks organizuotas nusikalstamumas (internetiniame Oxfordo žodyne pateikiamas toks pavyzdys: kriminalinių mafijų įsigalėjimas Rusijoje ir Rytų Europoje) ar net tiesiog bendrų interesų vienijama vienas kitą palaikančių asmenų grupė, veikianti ne visada švariais metodais (pvz., literatūrinė mafija).
Tačiau ekspertai.eu aptariamoje frazėje (Lietuvą kontroliuojanti mafija) turi omenyje ne šiaip nešvarų, o būtent nusikalstamą valstybės mastu gerai organizuotos veiklos pobūdį.
Pabrėžiame, jog tai yra ekspertai.eu NUOMONĖ, o ne, pavyzdžiui, teismo konstatuotas faktas, kurį būtų galima patikrinti aplankius Lukiškėse kurį nors iš buvusių Lietuvos premjerų, merų, prokurorų ir pan. Tačiau nuomone tai lieka tik todėl, kad Lietuvos teisėsauga ne tiria politinę korupciją ir už ją baudžia, o veikia kaip valstybės vardu veikiančios mafijos stogas.
Tai – LABAI TVIRTAS ĮSITIKINIMAS, kurį ekspertai.eu grindžia ilgamete gyvenimo Lietuvoje patirtimi, įgyta ne tik stebint, bet ir bandant padėti prokuratūrai bei kitoms valdžios institucijoms.
Labai trumpai paminėsime tik kelis visiems žinomus pavyzdžius, nes mafija Lietuvoje veikia visiškai atvirai ir nesislapstydama.
Klasikinė valstybinio masto afera – LEO LT. Dirbtiniu būdu nuvertinus valstybės turtą, valdžia leido privačiai bendrovei įgyti dominuojančią padėtį Lietuvos energetikos ūkyje. Šį korupcinį projektą prastūminėjo visa tuometė valdžia: Gedimino Kirkilo vadovaujama vyriausybė, Seimas ir prezidentas Valdas Adamkus. Generaliniu prokuroru buvęs Algimantas Valantinas aferą pridengė, joks tyrimas dėl jos niekada nebuvo pradėtas. Su prezidentės Dalios Grybauskaitės palaiminimu viską galutinai užglaistė Andriaus Kubiliaus vyriausybė, kai energetikos ministras Arvydas Sekmokas pasirašė sutartį dėl LEO LT išardymo, kuria vyriausybė įsipareigojo niekada nekelti jokių pretenzijų dėl jokių su šiuo sandoriu susijusių dalykų. Tuo pačiu – atsisakė net minties kreiptis į prokuratūrą.
Netrukus po šios sutarties pasirašymo generalinis prokuroras A. Valantinas paaiškino, kad tyrimas dėl LEO LT nepradėtas, nes vyriausybė nepateikė jokių duomenų: „Kadangi mūsų valstybėje šio sandorio šalis buvo Vyriausybė, tai aš neabejoju, kad ten dirba sąžiningi, kompetentingi žmonės ir jeigu įžvelgiama abejonė ar dvejonė, kad kažkas galėjo būti neskaidru, netikra, nusikalstama, tai tuoj pat ta informacija mus pasiektų.“
Tokiems atvejams tauta turi stiprią, bet vis dėlto cenzūrinę frazę: Myža į akis ir sako, kad lyja. Suprantama, niekas iš nusikaltėlių nesusilaukė jokios atsakomybės, nemažai jų ir šiandien yra valdžioje.
*******
Tačiau LEO LT nėra geriausias pavyzdys, iliustruojantis Lietuvą kontroliuojančios mafijos veikimą, nes eiliniai piliečiai nėra įpratę mąstyti šimtamilijoninėmis ir milijardinėmis sumomis.
Štai taip atrodo portalas www.lietuva.gyvai.eu, kuriam sukurti išleista tik 531 tūkstantis litų:
Pagal dokumentus portalas turėjo veikti mažiausiai iki 2020 metų septyniomis kalbomis ir skleisti visam pasauliui gerąją žinią apie Lietuvą. Nors jo paprasčiausiai nėra, prokurorai nustatė, kad viskas labai gerai, ir tyrimą nutraukė (žr. publikaciją „Galima nesunkiai nuspėti, kaip prokuratūrai vadovaujantys berniukai tiria, pavyzdžiui, milijardinę Snoro aferą").
O čia kėdės, kurias valstybinė įstaiga nusipirko už 10 kartų didesnę kainą nei rinkos:
Čia prokurorai taip pat neįžvelgė nieko nusikalstamo. Daugiau itin brangiai nusipirktų baldų nuotraukų skelbta Valstybės kontrolės audito ataskaitoje, rasite jas ir publikacijoje „Prokuratūra: už kėdę, kurios rinkos vertė 59 litai, valstybinėms įmonėms leidžiama mokėti 535 litus”.
O čia jau stambesnis objektas – Nacionalinis stadionas, kurio statybas auditavusi Valstybės kontrolė pasigedo 60 milijonų litų:
Prokurorai nustatė, kad „išlaidos buhalteriškai pagrįstos”, ir bylą nutraukė. Taip pat, kaip ir tyrimus dėl daugybę milijonų kainavusių Valdovų rūmų, VEKS, Nacionalinio operos ir baleto teatro ar Gedimino prospekto rekonstrukcijų, „flyLAL“ bankroto (ši dar tebėra marinimo stadijoje) ir pan.
Keli išvardinti ir šimtai neišvardintų atvejų reiškia, kad Lietuvoje nekontroliuojamos veikia politinės korupcijos gaujos, su kuriomis savo neveikimu bendrininkauja prokuratūra ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, nes ją toks prokuratūros darbas tenkina.
Esminė sudedamoji šio vaizdo dalis – visiškai nekontroliuojama saugumiečių gaujos veikla, apie kurią paliudijo neteisėtas susidorojimas su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovais generolu Vitalijumi Gailiumi ir Vytautu Giržadu, apie kurią kalbėjo buvusi Seimo pirmininkė Irena Degutienė, kuri išryškėjo po pulkininko Vytauto Pociūno žūties atliekant parlamentinį tyrimą, taip pat VSD persekiotų ir Suomijoje politinį prieglobstį gavusių Gatajevų ir Eglės Kusaitės istorijose.
Šios valstybės lygiu organizuotos nusikalstamos veikos ir įvardijamos pasakymu Lietuvą kontroliuojanti mafija.
Keli susiję:
Prezidentė D. Grybauskaitė – ideali Lietuvą kontroliuojančios mafijos atstovė
A. Stancikienė: Tai valstybė, nekontroliuojanti mafijos
Valstybę kontroliuojanti mafija niekur nebuvo dingusi
Kada tauta praregės, arba kam skambina varpai
LR Seimo pirmininkė: "Gal man laikas iš čia nešdintis? Jaučiu beprasmybę
Generalinė prokuratūra išaiškino: viešojoje erdvėje vadinti prokurorus banditais - leistina
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]