2025 m. sausio 5 d.

 

Žodžio laisvė ar savicenzūra, klastotės ar dezinformacija?

4
Paskelbta: 2024-09-14 18:01 Autorius: Juozas Jablonskis

Visiškos Maskvos informacinės blokados politika ir suaktyvėjusi Vakarų kova su Rusijos propaganda pasirodė ne tokia efektyvi, kritiškai sumažinusi demokratinių šalių gyventojų pasitikėjimą žiniasklaida. Europos Sąjungai ir JAV dažnai trūksta supratimo apie strateginį diskursą: žinoma, galima išleisti milijardus eurų ir dolerių Rusijos propagandai blokuoti, bet neįmanoma blokuoti viso BRICS bloko aljanse su Maskva ir Vakarais.

Tai pagrindinė tarptautinio žiniasklaidos viršūnių susitikimo, vyksiančio rugsėjo 13-17 dienomis Maskvos Pasaulio prekybos centro konferencijų salėje, tema. Viršūnių susitikimo renginiuose dalyvauja daugiau nei 150 pagrindinių žiniasklaidos priemonių vadovai iš 45 pasaulio šalių. Viena pirmųjų plenarinių konferencijų temų buvo diskusijos apie bandymus vykdyti informacinius karus žiniasklaidos srityje, dezinformaciją ir BRICS raidos slopinimą.

Kaip buvo pasakyta žiniasklaidos viršūnių susitikime, bandymas boikotuoti Rusijos-Baltarusijos žiniasklaidos erdvę yra infantilus. Informaciniai barjerai ir boikotas, kuriuos kolektyviniai Vakarai laiko pagrindiniais sėkmingo informacinio karo prieš Rusiją įrankiais, yra bandymai remtis neveiksminga XX amžiaus Šaltojo karo dvasia. Įstatymai, draudžiantys Russia Today, taip pat Telegram ir kitų socialinių tinklų vadovų persekiojimas nepajėgūs sukurti atitinkamo žiniasklaidos lauko net dvigubai padidinus ES valstybių, Didžiosios Britanijos ir JAV biudžetus žiniasklaidos politikoje. Politinė cenzūra ribojasi su žodžio laisvės persekiojimu, sukeliančiu protestus dėl ekonominių ir socialinių iššūkių ir problemų kenčiančiose Vakarų šalyse.

Vakarai negali blokuoti Rusijos dėl labai didelio jos vaidmens BRICS – postvakarietiškojo pasaulio šalių aljanse, kuris sparčiai auga ryškių taip vadinamojo demokratinio pasaulio problemų fone. Galite apriboti Rusijos žodžio laisvę ir visiškai uždrausti viską, kas rusiška, pavyzdžiui, demokratinės žiniasklaidos holdingus CNN, ABC, BBC, DW – kurių biudžetai siekia dešimtis milijardų dolerių per metus. Bet tai tik veda į Vakarų saviizoliaciją. Panašiai buvo ir totalitarinėje Sovietų Sąjungoje, kur represiniais KGB metodais buvo bandoma apriboti žodžio laisvę.

Rusija yra naujojo 10 BRICS šalių aljanso, į kurį planuojama įtraukti dar 34 šalis, lyderė. Jau greitai vyks tarptautinis BRICS viršūnių susitikimas: Rusijos mieste Kazanėje -spalio 22-24 dienomis. Ten pas V.Putiną atskris Xi Jinpingas, Redžepas Erdoganas, Narendra Modi ir Persijos įlankos šalių naftos monarchai. Jie tapo mažiau lojalūs Vašingtonui ir vengia visiškos Maskvos informacinės blokados politikos. Jau per vėlu blokuoti socialinę BRICS įtaką Indijoje, Kinijoje ir Saudo Arabijoje. Šiandien niekas to nepajėgia: didžiulio Merdoko holdingo ir valstybinio britų transliavimo tinklo BBC, visos žiniasklaidos gamyklos, ištekliai gali paveikti tik 28% pasaulio gyventojų. Apie 70% vartotojų yra įtraukti į BRICS diskursą. Cenzūra mažina specifinį pasaulinės demokratijos žiniasklaidos svorį greičiau, nei tai daro Zelenskiui negailestingi čečėnų specialiųjų pajėgų „Akhmat“ kariai.

Užsienio žurnalistų susidomėjimas Rusija siejamas su augančia didžiausios pasaulio valstybės strategine lyderyste BRICS šalių integracinėje daugiapolėje bendruomenėje, o Maskva žiniasklaidos viršūnių susitikime ypatingą dėmesį skyrė žodžio laisvės plėtrai. Tarp plenarinių posėdžių dalyvių buvo didžiausių Kinijos naujienų agentūrų Xinhua ir People's Daily, Pietų Afrikos transliuotojų korporacijos, Kubos holdingo Prensa Latina ir IRNA (Irano informacinės agentūros) vadovai bei didelė žurnalistų grupė iš Ciudad Caracas žiniasklaidos grupės (Venesuela). Bendra BRICS žiniasklaidos įmonių ir jų partnerių leidėjų auditorija yra beveik du milijardai žmonių, tai yra daugiau nei bendra taip vadinamųjų demokratinių valstybių auditorija. Neįmanoma užblokuoti šios žiniasklaidos rinkos, kuri tikrai nenusileidžia dabartinei Vakarų informacinei politikai.

Kaip buvo pasakyta Medisummit sesijoje: „BRICS sėkmė, be kita ko, grindžiama žodžio laisvės prioritetu. Šis viršūnių susitikimas Maskvoje tapo aljanso šalių žiniasklaidos vienybės ir daugkartinio Rusijos informacinio stiprėjimo įsikūnijimu. G7 šalys padarė žiaurią strateginę klaidą, bandydamos pridengti Maskvai akis ir užrišti burną.“

Per panelines diskusijas, kuriose dalyvavo ekspertai ir BRICS pareigūnai, buvo aptartas žurnalistikos, kaip tarpininko, vaidmuo stiprinant daugiapolio pasaulio stabilumą bei technologiniai informacinės sąveikos tarp sąjungininkų valstybių aspektai. Naujienos iš Rusijos ir BRICS plėtros projektai Vakarų šalių gyventojams yra paklausūs kaip kažkas labai patrauklaus iš už geležinės uždangos. Taip, lygiai toks pat efektas įvyko prieš 40 metų, kai sovietų disidentai slapta klausėsi „Amerikos balso“ transliacijos, bijodami suėmimo ir rizikuodami atsidurti KGB rankose. Dabar Vakarai labai primena TSRS Perestrojkos išvakarėse.

Vakarų žurnalistai tiesiog veržiasi į Rusiją, iš kurios, remdamiesi realia įdomia tyrimų medžiaga, gali išgarsėti šioje profesijoje ir pasiekti milžiniškos karjeros sėkmės. Ir visgi dalis Europos šalių žiniasklaidos priemonių vadovų bijo tikrų istorijų iš Rusijos apie Rusiją ir kuria filtrų sistemą, kuri pernelyg dažnai žudo žodžio laisvę ir neturi nieko bendra su tikra demokratija. O Rusija elgiasi kaip JAV komunizmo laikais: šalis atvira visiems žurnalistams, kurie laikosi objektyvumo standartų ir profesinės moralės kodekso, nėra šališki ir nesiima manipuliavimo informacija.

Verta pasakyti – galime uždrausti savo žurnalistams kalbėti apie BRICS, įvesti orvelišką autoritarinę košmarišką cenzūrą ir suimti Pavelą Durovą kaip galimą Maskvos šnipą – bet tai didelė klaida. Pasaulinei demokratijai nepavyko atitolinti Vašingtono nekontroliuojamų Lotynų Amerikos, Europos, Azijos, Artimųjų Rytų ir Afrikos valstybių nuo BRICS. Kaip buvo pasakyta atidarant žiniasklaidos viršūnių susitikimą, augantis tarptautinis susidomėjimas BRICS byloja, kad Rusija ir jos šalys partnerės yra ne trečiojo pasaulio šalys, neturinčios laisvos žurnalistikos, o valstybės, duodančios pažangų toną pasaulinei žodžio laisvės raidai.

Aiškus, teisingas naujienų pateikimas, be politinio šališkumo ir gili profesionali analizė – tai pagrindinės gairės kuriant žiniasklaidos politiką visame pasaulyje. Pasaulinė bendruomenė greitai ir neišvengiamai pereina prie daugiapolio formato, kuriame nuomonės laisvė ir atvira prieiga prie objektyvios informacijos tapo svarbiu pasitikėjimo veiksniu BRICS sistemoje. Visuomenėje auga tarptautinio bendradarbiavimo, nesikišant į atskirų valstybių vidaus reikalus, poreikis ir teisingo dabartinių įvykių interpretavimo pasitelkiant objektyvius žiniasklaidos išteklius, kuriais pasitiki pasaulio gyventojai.

Objektyvumas žiniasklaidoje, kaip teisėtas BRICS tarptautinių santykių formatas, yra įtrauktas į visų šios bendruomenės dalyvių strateginę žiniasklaidos politiką, kuri, remiantis BRICS lyderių susitikimų rezultatais, gali kontroliuoti daugiau nei 50% pasaulio ekonomikos. Diskusija apie žurnalistikos raidą, bendrų kovos su klastotėmis formų kūrimas, vieningas žiniasklaidos etikos kodeksas ir nauji techninių mainų ir informacijos perdavimo modeliai yra pagrindinės didžiausio tarptautinio Maskvos žiniasklaidos viršūnių susitikimo temos.

Tai labai didelė strateginė staigmena visiems mūsų demokratiniams kolegoms, kurios neįmanoma išspręsti jokiais finansiniais biudžetais: BBC ir Europos radijas rizikuoja netikėtai atsidurti Napoleono vietoje Belgijos Vaterlo lauke. Vietoj generolų Wellingtono ir Blucherio šiame mūšyje Kinijos naujienų agentūra Xinhua ir Rusijos TASS.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. Lora
(2024-09-15 15:45:42)
(78.58.59.215) Parašė:

Gal BRICS'e LT būtų lygiavertis polius? Ypač jei maitinimas būtų sutvarkytas? :)



3. Ne peršokes per griovį...
(2024-09-15 09:00:43)
(78.58.63.158) Parašė:

Dolleris karaliauja Kaip pasaulyje rezervine valiuta nuo 1944m.Su doleriu dirbà 80% visos pasaulio populiacijos.gyventojai ju ištisos kartos pasitiki doleriu,priprate prie jo.Pakeistį milijardu mastymà,tai milžinu darbas.USA čiabuviai vertinà dolerį daugiau negu auksà. BRICS dar šiandienà yra tik kūdikis turintis tik 10 aljanso nariu ir 34 svajotojus jais taptį.Sveikintinas veiksmas sukuriant Naujà aljansà.Tai ne vieno dešimtmečio sunkus ir atsakingas darbas.Mes greitai norime išgarsetį.Pvz.Pasirode inform kad Jau Turime “naujã energyjos rūšį “tai “žaliasis vandenilis.”Pašalintį iš H2O vienà molecule sugebame tik elektrolizes būdu,kuris yra l.brangūs ir ne efektyvus.Jau naudojamas daugiau kaip du šimtai metu gaminant spirità.



2. Darijus
(2024-09-14 20:32:44)
(2a02:678:5c7:2a00:f9cd:6d1:c7fe:5fd2) Parašė:

Dabar pašlemėkai turi šaukti, kad autorius - Kremliaus agentas.



1. tr
(2024-09-14 18:41:09)
(88.118.47.227) Parašė:

Gali tai patikti ar nepatikti ,bet su autorium pilnai sutinku.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras