2024 m. lapkričio 18 d.

 

Žudomi, sužeisti ir areštuoti protestuotojai mano, kad Turkijos premjeras turi suvokti, jog Turkija – ne karalystė

4
Paskelbta: 2013-06-03 07:26 Autorius: Mindaugas Peleckis

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoğanas protestuotojus prieš jo vadovaujamą vyriausybę pavadino ekstremistais ir pridūrė, kad jis nėra diktatorius, nors protestuotojai jį taip ir vadina, pranešė „Press TV“.

„Ar Taksimo aikštė taps antruoju Tahriru?“ – teiraujasi portalas „World Time“, turėdamas galvoje nesiliaujančius protestus Egipto sostinėje Kaire.

Nuo gegužės 28-osios šimtai tūkstančių prieš Turkijos vyriausybės politiką pasisakančių protestuotojų rengia demonstracijas Stambule, Ankaroje, Izmire, Mugloje, Antalijoje ir daugelyje kitų miestų bei miestelių.

Birželio 2-ąją apie 10 000 protestuotojų, mojuojančių vėliavomis ir skanduojančių „pergalė, pergalė, pergalė“, vėl susirinko Stambulo Taksimo aikštėje ir pareikalavo R. T. Erdoğano atsistatydinimo.

Tą pačią dieną 7000 protestuotojų susirinko į demonstraciją Ankaroje - ši virto riaušėmis. Protestuotojai ėmė mėtyti savadarbes bombas, policija paleido ašarines dujas. Kai kurie protestuotojai R. T. Erdoğaną viešai pavadino diktatoriumi ir fašistu.

„Jei jie ką nors, kas tarnauja žmonėms, vadina diktatoriumi, neturiu ką ir pasakyti. Mano vienintelis rūpestis – tarnauti savo šaliai. Nesu jos žmonių valdovas. Savo kraujyje ir pagal savo charakterį neturiu diktatoriaus gyslelės. Aš – žmonių tarnas“, - teisinosi Turkijos premjeras.

Jo teigimu, šie protestai – ideologiniai, organizuoti opozicijos, kuri nesugeba laimėti prieš vyriausybę per rinkimus.

R. T. Erdoğanas taip pat pridūrė, kad per protestuojų „vandalizmą“ buvo sunaikinti 89 policijos ir 47 asmeniniai automobiliai, 4 autobusai ir 94 verslo įmonės.

Gegužės 29-osios vakarą apie 5000 protestuotojų apsupo R. T. Erdoğano darbovietę Stambulo Bešiktašo savivaldybėje, esančioje prie Bosforo Europos pusėje. Jie mėtė akmenis ir sužeidė bent 7 policininkus. Specialiosios pajėgos demonstrantus išvaikė ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis.

Gegužės 29-ąją net 100 000 protestuotojų susirinko Taksimo aikštėje, reikalaudami premjero atsistatydinimo, vyriausybę vadindami „fašistais“. Taip pat protestuotojai reikalavo nenaikinti Gezio parko - tradicinės susitikimo vietos per protestus, kuri populiari ir tarp turistų, didžiausios Stambulo atviros žaliosios erdvės. Joje Turkijos valdžia nori pastatyti didžiulį prekybos centrą ir atkurti 1940-aisiais sunaikintus Taksimo karinius barakus. Šie barakai, dar vadinami Halilo Pašos artilerijos barakais, buvo pastatyti 1806-aisiais, valdant turkų osmanų sultonui Selimui III.

Organizacija „Amnesty International“ priekaištauja Turkijos policijai dėl taktikos, kuri taikoma prieš protestuotojus.

„Policijos prievartos naudojimas paneigia taikaus protesto teisę ir mažina norą kitiems į jį ateiti. Turkijos valdžia privalo įsakyti policijai sustabdyti bet kokį jėgos naudojimą ir skubiai tirti visus pranešimus dėl teisės aktų pažeidimų. Jų pareiga – užtikrinti žmonių teisę į išraiškos ir susirinkimų laisvę“, - gegužės 29-ąją sakė „Amnesty International“ atstovas Johnas Dalhuisenas.

Per protestus Turkijoje jau žuvo bent 3 (kitais duomenimis – 6) protestuotojai, sužeista 1000-2000 (valdžios duomenimis – 79). Suimti bent 939 žmonės.

Nuo 2011-ųjų Islamistinė teisingumo ir vystymosi partija (AKP), vadovaujama Turkijos premjero, šalyje sugriežtino spaudos ir interneto bei susirinkimų laisvę.

Kita vertus, konservatyvi partija nenori į Turkiją (nepaisant to, kad sekuliarią) įsileisti vakarietiško „gėrio“: ji nori apriboti tos pačios lyties asmenų teises, alkoholio vartojimą, abortus, televizijos turinį. Tiesa, Turkijos valdžia pasipiktinta ir dėl to, kad ji, pataikaudama Vakarams, kišasi į Sirijos karą ir nori nuversti jos valdžią.

Politologo Koray Çalışkano iš Stambulo Boazičio universiteto, palaikančio protestuojus, teigimu, protestai – „lemiamas taškas partijai AKP. R. T. Erdoğanas – savo pergale įsitikinęs itin autoritariškas politikas, ir jis daugiau nieko neklauso. Tačiau premjeras turi suvokti, kad Turkija – ne karalystė ir vienas pats iš Ankaros jis nesuvaldys Stambulo“.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. to Kur
(2013-06-03 21:14:01)
(78.57.208.170) Parašė:

O tu jiems rašei, kad žinotų, kur būti?



3. Kur
(2013-06-03 13:52:50)
(196.215.67.109) Parašė:

Kur Amnesty International buvo kai prie Seimo guminėm kulkom šaudė. Nors demonstrantai net jokių bombų nemėtė



2. as
(2013-06-03 12:56:39)
(86.100.47.218) Parašė:

paleckis labai atsargiai raso, stebi kuria puse turkijoj palaikys amerika, tada kita puse jau garbins paleckis, toks jo poziuris i pasauli, pavyzdziai tam sirija , palestina ir kt.



1. Benas
(2013-06-03 11:44:04)
(78.62.185.144) Parašė:

Gaila kad lietuviai nera taip vieningi



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras