Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys ir Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas Darius Petrošius interviu 15min.lt pažadėjo, kad netrukus bus išplatinta informacija apie tai, kiek žmonių Lietuvoje yra slapta klausomasi.
Kol bus oficialūs duomenys, atkreiptinas dėmesys į šiuos D. Petrošiaus žodžius:
“Nuo šių metų įsigaliojo Kriminalinės žvalgybos įstatymas. Bet, pavyzdžiui, man, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariui, nėra iki galo aišku, kaip VSD ir Krašto apsaugos ministerijos Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas taiko tokias (klausymosi – red. past.) operatyvines priemones.
Kalbant, pavyzdžiui, apie šalies energetinį saugumą, kaip vieną iš nacionalinio saugumo pagrindų, man nėra aišku, pagal kokius kriterijus ir kieno pokalbių tos tarnybos gali pasiklausyti.
Atsakydamas į jūsų klausimą, aš neatmetu galimybės, kad ir merų, ir žiniasklaidos priemonių vadovų yra klausomasi. Beje, VSD įstatymai įpareigoja atlikti ir žiniasklaidos priemonių monitoringą, tad išvadas pasidarykite patys.”
Jas ir pasidarome.
Pagal šią logiką žurnalistas, kuris renka medžiagą apie energetinius projektus ir jais domisi daugiau, nei vien pasiskaitinėdamas pranešimus spaudai, neturi jokių garantijų, kad jo telefono nėra klausomasi.
O kokiais kriterijais remiantis galima nustatyti, kuo žiniasklaidos priemonių stebėsena skiriasi nuo juodųjų sąrašų (pvz., “vanagų bylos”) sudarymo?
Šie signalai reiškia ne ką kita, o tai, kad situacija šalyje nesikeičia ir kalbėjimas telefonu ar naršymas intenete ir toliau lieka pavojingu užsiėmimu, nes niekuomet nežinai, koks kriterijus, kokiomis aplinkybėmis ir kaip bus pritaikytas. Galbūt tai priklauso nuo ornitologinių operatyvininko žinių.
Ir tuomet, pavyzdžiui, iš genio lengvai galima pavirsti vanagu.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]