Fondas, disponuojantis lėšomis už Lietuvos žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą, nutarė pusę kompensacijoms už totalitarinių režimų nusavintą žydų bendruomenės turtą skiriamos sumos atidėti ateities kartoms. Likusieji pinigai esą bus naudojami žydiškumo puoselėjimui ir paveldo apsaugai Lietuvoje.
Pagal Lietuvos Respublikos geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą įstatymą, numatyta iki 2023 metų iš valstybės biudžeto į fondą pervesti 128 milijonų litų kompensaciją, kuri bus skirta Lietuvos žydų religiniams, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, švietimo, mokslo projektams Lietuvoje finansuoti.
Kitų metų valstybės biudžete numatyta kompensacijoms skirti 12,5 milijono litų. Antradienį už skiriamų lėšų paskirstymą atsakingo Geros valios fondo valdyba sprendė, kaip šias lėšas padalyti.
Kaip po valdybos susitikimo sakė vienas iš fondo pirmininkų Endrius Beikeris (Andrew Baker), fondo valdyba po diskusijų nutarė pusę šios sumos, tai yra 6,25 milijono litų, atidėti ateities kartoms.
Kita dalis, likę 6,25 milijono litų, bus padalyti taip: 4,5 milijono litų bus paskirstyti per Lietuvos žydų bendruomenę. Šios lėšos bus skiriamos bendruomenių poreikiams, projektams šalies apimtimi finansuoti.
1,25 milijono litų bus pervesti į naują fondą, iš kurio bus remiami įvairūs projektai, kuriuos galės siūlyti tiek pavieniai asmenys, tiek organizacijos. Jais bus siekiama stiprinti žydų gyvenimą arba paveldo būklę Lietuvoje.
Likusios lėšos bus skiriamos fondo administravimo reikmėms tenkinti.
Fondo valdyba taip pat kalbėjo apie lėšų skyrimą kompensacijoms žydų kilmės asmenims, Antrojo pasaulinio karo metais gyvenusiems Lietuvoje ir nukentėjusiems nuo totalitarinių režimų. Tam yra numatyta atskira 3 milijonų litų suma, kurios didžiąją dalį – 95 proc. ketinama padalyti iki šių metų galo. Likę pinigai bus saugomi tam atvejui, jei kartais atsirastų tokių, kurie kreiptųsi dėl kompensacijos pavėlavę. Tikimasi, kad tai nebus masiškas reiškinys.
Kaip sakė kita Geros valios fondo pirmininkė Faina Kukliansky, dėl kompensacijų kreipėsi 1774 asmenys, apie 200 jų tebegyvena Lietuvoje, likusieji yra išsibarstę po visą pasaulį ir gyvena Izraelyje, Pietų Afrikos Respublikoje, Jungtinėse Valstijose, kitose šalyse.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.