Šiandien Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius susitiko su kompanijos „Chevron“ atstovais, kurie premjerą informavo apie bendradarbiavimą su visuomene, požiūrį į teisės aktų pasikeitimus bei vykdomus darbus.
Ne kartą minėjęs, jog Lietuva privalo žinoti, kas slypi žemės gelmėse, o esant naujoms, modernioms technologijoms, nekenkiančioms aplinkai ir žmonėms, pasinaudoti žemės gelmių turtais, Vyriausybės vadovas kompanijos atstovų klausė, kaip vyksta bendravimas su bendruomenėmis, kur bus vykdoma žvalgyba.
Kompanijos „Chevron“ atstovai pasakojo, jog turima licencija Rietavo plote ir Stemplių kaimo pavyzdys rodo, kad susitarimą galima pasiekti, kai bendradarbiauja bendruomenė, investuotojas ir Vyriausybė. Stemplių kaime jau vykdomi angliavandenilių žvalgybos darbai, licencija galioja nuo 2007 metų. Būtent į šios, jau seniai gautos licencijos galiojimo plotą patenka Žygaičių kaimas, kurio bendruomenė šiandien labiausiai priešinasi naujai skalūnų dujų žvalgybai.
„Šiandien gavau informacijos, kad į galimą naują skalūnų dujų žvalgybos plotą Žygaičių kaimas nepatenka. Tačiau net ir tokiu atveju „Chevron“ atstovai teigia norintys bendradarbiauti su bendruomene, išvengti susipriešinimo, ir tai vertinu teigiamai“, – sako Ministras Pirmininkas.
Konkurso dėl skalūnų dujų nugalėtojas dar nepaskelbtas, jį turi skelbti Aplinkos ministerijos sušaukta komisija. Tik paskelbus nugalėtoją bus išduota licencija. Amerikiečių kompanija teigia, jog naujai priimti įstatymai jų neišgąsdino, nors nuolatiniai pokyčiai tikrai neramina, o mokesčių įstatymai gali išauginti projekto kaštus. Ketinimų investuoti Lietuvoje „Chevron“ neatsisako bei žada, net ir neturėdama licencijos, pradėti bendradarbiauti su bendruomenėmis, o taip pat su Lietuvos geologijos tarnyba, siekiant pateikti pasiūlymus reglamentams, kurie remtųsi moksliniais faktais ir atitiktų tarptautinę praktiką.
Eltos inf.
Žigaičių fenomenas
Gyveno žmonės ramiai, vargo matė kaip ir kiti, o štai vieną dieną buvo valdžios nuspręsta kaimo teritorijoje resursus, slūgsančius po kaimu kelių kilometrų gylyje. Bendruomenė neparodė didelio entuziazmo, kad po kaimo namais būtų eižėjamos uolienos ir galimai teršiamas gėlas šulinių vanduo.
Vyriausybė, nuslėpusi nuo visuomenės seniai sudarytus sandorius su „Chevron“ bendrove, mulkino visuomenę, neva vyksta kažkokios derybos ir derinimai, kai jie jau buvo padaryti ir konkursai vienas iš vieno laimėti. Lietuvoje precedento neturintis faktas, kad nei vyriausybei, nei Shevron bendrovei nepavyko susitarti su kaimo bendruomene, kuri stojo aktyviai ginti viešąjį interesą.
Buvo įjungta net sunkioji žiniasklaidos artilerija, koneveikiami žigaitiškiai, neva jie egoistai nesupranta valstybės intereso, bet tie žmonės išstovėjo. Šiandien Shevronas jau kalba, kad Žigaičiai nebepatenka į jų interesų akiratį. Bet visas kitas pietvakarių Lietuvos regionas patenka. Vadinasi, įtikino.
Vienas tik lieka klausimas, kiek ir kam už tokį nuolankumą bei servilizmą buvo sumokėta. Uolumas su kokiu mūsų vyriausybė ėmė stumti skalūninių dujų išgavimo projektą gerokai pranoksta LEO.lt agresyvias pastangas pastatyti mums atominę jėgainę už invalidams skirtus pinigus.