Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasirūpino, kad būtų nupjauti ir varžtai (pažymėta violetiniais apskritimais), ant kurių buvo tvirtinama atminimo lenta. |
Kai pirmą kartą šių metų balandžio mėnesį buvo išmontuota Vilniaus centre kabėjusi atminimo lenta Lietuvos didvyriui-nacių kolaborantui Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai, o po to Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pastangomis pakabinta atgal, ekspertai.eu pasidomėjo, kokiu teisiniu pagrindu ši lenta buvo pakabinta.
Paaiškėjo, kad ši lenta nuo 1997 m. kabojo neteisėtai.
„Vilniaus miesto Tarybos 1997-1998 m. sprendimas ar Vilniaus miesto savivaldybės administratoriaus 1997-1998 m. įsakymas dėl atminimo lentos įrengimo Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai Vilniaus miesto savivaldybės administracijos dokumentuose nerastas“, - ekspertai.eu prašymu atlikus dokumentų paiešką liepos 15 d. informavo Vilniaus regioninio valstybės archyvo direktorius Virgilijus Morosas.
Apie tai skelbėme ekspertai.eu publikacijoje „Patvirtinta: Lietuvos didvyriui-nacių kolaborantui atminimo lenta Vilniuje buvo pakabinta ir toliau kabo neteisėtai“.
Tačiau tokios informacijos nepakako ir ekspertai.eu kreipėsi į Vilniaus merą prašydami pateikti dokumentus, kokiu teisiniu pagrindu lenta buvo pakabinta antrą kartą, jau 2019 m., po pirmojo jos išmontavimo.
„Kokiu teisiniu pagrindu buvo suklijuota ir vėl pakabinta Jono Noreikos lenta ant Vrublevskių bibliotekos? Ar buvo priimtas koks atskiras teisės aktas, sprendimas? Kas yra šios lentos savininkas? Prašome leisti susipažinti su dokumentais“, - buvo rašoma ekspertai.eu rašte Vilniaus savivaldybei.
Deja, savivaldybė tylejo ir neatsakė iki šios dienos. O, jau kaip gerai visi žinome, R. Šimašius staiga pats nutarė, kad atminimo lentą reikia pašalinti, tik ši kartą, kad mažai neatrodytų, nupjaunant ir varžtus, ant kurių ta lenta buvo tvirtinima.
Vilniaus savivaldybės atstovas valstybiniam transliuotojui paaiškino priežastis, kodėl liepos 27 d. ankstyvą rytą paslapčiomis buvo išmontuota lenta – esą taip
siekiama taikyti vienodumo principą visiems su totalitarinais režimais susijusiems atminimo ženklams.
„Vilniuje laisvame, atvrame mieste neturi būti pagarbos ženklų totalitarinio režimo bendrininkams.<...> Miesto mero nuomone negali būti dvigubų standartų“, - teigė Vilniaus mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas.
Priešingos nuomonės laikosi anušauskinių KGB sąrašų skelbėjas, Žmonių partijos atstovas Arvydas Anušauskas.
„Kad negali būti ir viengubų standartų“, - įsitikinęs politikas.
Tačiau yra ir tokių Žmonių partijos atstovų, kurie palaikė Vilniaus valdžios sprendimą.
„Teisingas ir savalaikis sprendimas. Pagarba Remigijui Šimašiui už ryžtą ir drasą“, - visuomeniniuose tinkluose parašė Seimo narys Emanuelis Zingeris.
Po šio rezonansinio įvykio kyla keli papildomi klausimai Vilniaus merui – o kai visai neseniai jis kabino tą lentą atgal ant Vrublevskių bibliotekos sienos po pirmojo išmontavimo, jis dar nežinojo apie tą vienodumo principą ir pagarbos ar nepagarbos ženklus totalitarinio režimo bendrininkams?
Įdomu, o kada konkrečiai R. Šimašius sužinojo apie tą principą ir tuos ženklus? Į šiuos ir ankstesnius klausimus būtini mero atsakymai.
Jau kas kas, bet Vilniaus meras, buvęs Teisingumo ministras R. Šimašius turėtų elgtis teisiškai ypač švariai, o taip išeina, kas jis elgiasi kaip teisinis beraštis, sostinėje tvarkydamasis tarsi savo privačiame sodo sklype.
Taip išeina, kad teisės profesionalas R. Šimašius svarbius sprendimus priima vienašališkai, kai tik jam kas nors šauna į galvą – nori pakabina lentą, nori nuima... Tai nėra gerai ir tai nedaro garbės mūsų valstybės sostinei.
Keli susiję:
Detektyvinis Generolo Vėtros lentos išmontavimas įgyvendintas per patį vilniečių įmigį – apie 4 valandą ryto
Po J. Noreikos atminimo išniekinimo – spontaniškas vilniečių protestas