Kuro kainos ir Emilis Cicėnas. |
Liepos mėnesį Lietuvoje metinė infliacija siekė 20,8 proc. Pastarąjį pusmetį kainos augo labai sparčiai. Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, nuo šių metų pradžios iki birželio vidurio vidutinė benzino kaina šalyje padidėjo apie 42 proc., o dyzelino – 43 proc.
Brangiau gyventojams pastaruoju metu atsieina ir kitos prekės. Nuo sausio 1 d. didėjo alkoholio ir rūkalų akcizai, dėl to pabrango visi stiprieji gėrimai ir tabako gaminiai.
„Smarkiai išaugus kainoms gyventojai dairosi pigesnių alternatyvų. Dėl mažesnių akcizų į kaimynines valstybes lietuviai traukia įsigyti alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių, taip pat ten pilasi degalų. Vis dėlto, anot verslininkų, didžiausią riziką kelia šešėlinė rinka, o ne teisėta apyvarta kaimyninėse šalyse. Neatmetama, kad, pavyzdžiui, atsivežtus degalus žmonės dar ir pardavinėja“, - skelbiama Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės vadovaujamo biudžetinio transliuotojo analitinėje analizėje „Perspėja apie augančio šešėlio signalus: pigesnių degalų, alkoholio ir cigarečių lietuviai pas kaimynus traukia ir po keliolika kartų per savaitę“.
https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1745966/perspeja-apie-augancio-seselio-signalus-pigesniu-degalu-alkoholio-ir-cigareciu-lietuviai-pas-kaimynus-traukia-ir-po-keliolika-kartu-per-savaite
Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas, (savo profesinę veiklą jis pradėjo garsioje advokatų kontoroje Ellex Valiunas – ekspertai.eu past.)
Emilis Cicėnas pastebėjo, kad pasienio degalinėse apyvarta sumažėjusi 20–30 proc., o tai reiškia, jog degalų lietuviai mieliau pilasi pas kaimynus.
„Manau, į tą šešėlinę rinką išeina, nes žmonės turbūt tiek [degalų] neišvažinėja, jei po keliolika kartų per savaitę atsiveža kad ir pilną lengvojo automobilio baką, išsileidžia tuos degalus ir realizuoja jau kur nors pilkojoje rinkoje“, - konstatavo E. Cicėnas.
Muitinės kriminalinės tarnybos atstovas ryšiams su visuomene Gediminas Kulikauskas taip pat teigia pastebintis, kad dėl didesnių tabako, alkoholio ir degalų kainų Lietuvoje gyventojai šias prekes dažniau vežasi iš kaimyninių valstybių.
„Šiuo metu fiksuojame žymiai suaktyvėjusį lengvųjų automobilių, kertančių Lietuvos–Baltarusijos sieną, srautą. Vien šių metų gegužės mėnesį Lietuvos ir Baltarusijos sieną kirto dešimt kartų daugiau automobilių nei pernai gegužę: pernai – apie 8 tūkst., šiemet – apie 84 tūkst. Iš viso per penkis šių metų mėnesius iš mūsų šalies į Baltarusiją įvažiavo daugiau nei 99 tūkst. lengvųjų automobilių (pernai tuo pat metu – apie 21 tūkst.). Šios kelionės daugeliu atvejų sietinos ir su minėtų prekių, kurios kaimyninėje šalyje pigesnės, įsivežimu“, – komentavo G. Kulikauskas.
Ką daryti, kad žmonės nevažiuotų į priešišką Baltarusiją piltis žymiai pigesnio kuro ir pirkti pigesnių prekių? Išeitis paprasta: drausti tokias keliones, drausti kirsti Baltarusijos sieną.
Lenkijos problemą spręsti būtų kiek sunkiau, kadangi tai Europos Sąjungos valstybė. Bet kažką sugalvoti Vyriausybė irgi galėtų.
Pavyzdžiui norintiems Lietuvos piliečiams automobiliu kirsti Lenkijos sieną, turėtų būtų sąlyga – tai daryti leistina tik su sklidinai pilnu degalu baku.
Keli susiję:
Lietuvos pralaimėjimas „Gazprom“ – užtikrintas pelnas advokatų kontoroms
Energetikos ministerija nežino, kad firma „Ellex Valiunas“ atstovavo Lietuvą ginčuose su bendrove „Gazprom“
Maisto bankų ir nemokamų sriubų valstybėje – milijoniniai advokatų įsisavinimai už beprasmiškus valstybės ieškinius
Jei valdžia šlapinasi ant įstatymų – pakiškime jai unitazą (kreipimasis į Lietuvos piliečius)