Naujoje Henry Kissinger knygoje „Pasaulio tvarka“ (World Order) išleistoje prieš porą savaičių, kalbama įvairiomis geopolitinėmis temomis. Knygoje rašoma apie IS (Islamo Valstybę), Ukrainos krizę, Siriją, JAV santykius su Iranu. Kisindžeris per savo karjerą dirbo ne tik dviejų JAV prezidentų komandoje, bet ir patarėju nacionalinio saugumo klausimais, praktiškai visiems pastarųjų metų Amerikos lyderiams. Šis žmogus yra 1973 metų Nobelio taikos premijos laureatas.
Muziką užsako stipriausias
Kiekviena didelė pasaulio civilizacija stengėsi sukurti savo pasaulio tvarkos koncepciją. Pirmaisiais islamo atsiradimo šimtmečiais buvo sukurta tokia „pasaulio tvarka“, kuri buvo beprecedentė tiems laikams, jei vertintume teisingumo ir pasitikėjimo ją aspektus. Osmanų imperija iki pat savo saulėlydžio, buvo šios sistemos tęsėja. Buvo manoma, kad islamo sukurta tvarka išliks amžinai tokios pačios formos ir apjungs visas egzistuojančias religijas.
Demokratijos, kaip reiškinio, atsiradimas kartu su kapitalizmu pasaulį privertė ieškoti naujos pasaulio tvarkos, kuri būtų sukurta lyderiaujant Vakarams. Formuoti naująją pasaulio tvarką po Osmanų imperijos griūties bandė Europa, tačiau šiandien ji yra jėga, kuri užstrigusi tarp praeities ir ateities, ir nesugebanti nuspręsti ką toliau daryti. O naujoji ekonominė, politinė ir socialinė aplinka rodo, kad vienintelė šalis, gebanti sukurti naująją tvarką, yra Amerika.
Naujoji šių dienų tvarka
Globalizacija ir demokratija anksčiau ar vėliau turėjo privesti prie TSRS subyrėjimo į keletą nacionalinių valstybių. Įvykus šiam globaliam pasikeitimui, JAV su džiaugsmu ėmėsi įvedinėti „naująją pasaulio tvarką“.
Yra du esminiai „Naujosios pasaulio tvarkos“ formavimo faktoriai. Pirmasis – būtina, kad kitos pasaulio šalys laikytų naująją sistemą „teisinga“ ir „patikima“.
Tačiau keičiantis laikams sąvokų "teisingumas" ir "patikimumas" reikšmė keičiasi. Todėl lyderiaujančios šalys privalo mokėti eiti koja kojon su pasikeitimais.
Antrasis faktorius – tai būtinybė, kad lyderiaujančios šalys sugebėtų palaikyti jėgų balansą. Net jei buvusi TSRS galybė niekada nebus atstatyta, negalima ignoruoti Kinijos augimo fenomeno, šios valstybės įtaka tik didės naująjame amžiuje. Žaidimo taisykles visada kuria teisingas ir stiprus.
Dabartininėje situacijoje jėgų balansą reguliuoja „tvarka, kuri skleidžia vakarų principus“ ir „tvarka, kuri pateisina radikalųjį islamą“, susidurdamos viena su kita. Anksčiau buvo matyta, kad „nuosaikiojo islamo“ modelis susilpnins radikalųjį islamą, tačiau tai nepateisino lūkesčių.
Žinoma, viena valstybė negali sukurti „Naujosios pasaulio tvarkos“. Naujoji globali sistema turi gauti visuotinį tarptautinį palaikymą. JAV šioje sitemoje gali būti tik lyderiu, reziumuoja Kisindžeris.
Šaltinis: milliyet.com