2024 m. vasario 26 d.

 

"Lietuvos rytas" ir LRT skleidžia klaidinančią informaciją apie V. Pociūno žūtį. Papildyta: prokuratūros komentaras

39
Paskelbta: 2013-02-13 15:10 Autorius: ekspertai.eu

Publikacija paskelbta vasario 12 dieną, Pauliaus Markevičiaus, Vytauto Landsbergio ir Generalinės prokuratūros komentarus rasite jos pabaigoje, naujausias - paskutinis.

Lietuvą apskriejo sensacinga žinia. Paaiškėjo, kad trys iškilūs žiniasklaidos veikėjai – Asta Kuznecovaitė, buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Mečys Laurinkus ir Virginijus Savukynas – ištyrė pulkininko Vytauto Pociūno žūtį. Ir padarė tvirtą it plienas išvadą: tai – nelaimingas atsitikimas.

Pirmoji šią naujieną šeštadienį paskelbė V. Pociūną po mirties šmeižusio dienraščių lyderio žurnalistė Asta Kuznecovaitė. 

Tiesa, neeilinį savo atradimą ši kukli žiniasklaidos darbininkė kažkodėl priskyrė Generalinei prokuratūrai:

Vytauto Pociūno mirtis – nelaimingas atsitikimas. Tokią išvadą jau trečią kartą paskelbė prokurorai, ištyrę gandais ir sąmokslo teorijomis apaugusias saugumo pareigūno žūties aplinkybes.”

“Ko gero, Lietuvoje dar niekada taip ilgai nebuvo tirtas nelaimingas atsitikimas. Tačiau tuo, kad V. Pociūnas užsimušė, o ne buvo nužudytas, atrodo, kai kas nepatikės niekada.” 

A. Kuznecovaitės atlikto tyrimo rezultatus su džiaugsmu parėmė buvęs VSD vadovas, žuvusio pulkininko kolega Mečys Laurinkus.

“Mąstantiems žmonėms esmė jau aiški – tai tragiška, tačiau atsitiktinė mirtis, - tame pačiame dienraštyje, kuris skelbė šmeižtą apie šlapinimąsi pro langą, šeštadienį aiškino M. Laurinkus. 

Pirmadienį prie “dienraščių lyderio” komandos prisidėjo ir vadinamojo nacionalinio transliuotojo žurnalistas Virginijus Savukynas.

Generalinė prokukratūra pareiškė, kad Vytauto Pociūno žūtis – nelaimingas atsitikimas. Ar tai reiškia paskutinį tašką šioje istorijoje? Kokios jėgos sukėlė milžinišką skandalą Lietuvoje? Ko jos siekė? Kas slypi už šios istorijos?” - rašoma LRT laidos anonse. 

Taigi, A. Kuznecovaitė, M. Laurinkus ir V. Savukynas žino, kad V. Pociūnas žuvo dėl nelaimingo atsitikimo. Tačiau lieka neaišku, kodėl šį savo atradimą jie dangsto Generalinės prokuratūros vardu.

Mat nei Generalinės prokuratūros pranešime spaudai, nei bylą tyrusio prokuroro Artūro Urbelio spaudos konferencijoje nebuvo paskelbta, kad V. Pociūno žūtis yra nelaimingas atsitikimas.

Atvirkščiai – šioje spaudos konferencijoje A. Urbelis aiškiai paneigė panašias spekuliacijas.

Čia jis neigia gandus, esą prokuratūra "konstatavo kažkokius nelaimingus atsitikimus":

Kad būtų paprasčiau suvokti, pateikiame šifruotę: “Jokiu būdu tai [prokuroro sprendimas] nereiškia, kad mes vėl perkvalifikavome tyrimą dėl mirties aplinkybių ir kažkokį procesinį sprendimą padarėm. Jeigu mano sprendimas bus panaikintas, tai panaikintas byloje dėl tyčinio nužudymo. Tai yra byla toliau tokiame statuse ir bus, toliau bus tiriama kaip nužudymas. Tai va, nes kažkur mačiau, kad prokuratūra perkvalifikavo ar konstatavo kažkokius nelaimingus atsitikimus ar dar kažką.” 

Čia prokuroras A. Urbelis atsako į klausimą, ar jo sprendimas reiškia, kad V. Pociūno žūtis yra nelaimingas atsitikimas:

"Gal kažkas norės manęs paklausti, kas ta smurtinė, nesmurtinė [mirtis], nelaimingas atsitikimas, ar jūs dabar sakot, kad čia yra nelaimingas atsitikimas? Aš sakau, kad aš nenustačiau, kad padarytas nusikaltimas. Tokia mano išvada yra”, - sakė A. Urbelis.

O čia jis atsako į klausimą, ar nustatyta, kad V. Pociūnas pro KGB kontroliuojamo viešučio langą iškrito pats:

"Ar nustatėte, kad Vytautas Pociūnas pats iškrito pro viešbučio langą, ar turite tokių įrodymų?

Aš čia kalbėjau pusę valandos, o jūs neklausėte nieko absoliučiai. Aš jums atsakau, kad aš nenustačiau, kad jis yra nužudytas.

O ar nustatėte, kad nenužudytas?

Aš jums dar kartą atsakau į tą klausimą. Ir mane mokė jau su žurnalistais. Kokius šimtą kartų gali paduot klausimą, mes irgi kursus esam praėję. Aš jums atsakau: aš nenustačiau, kad jis nužudytas. Byloje tokių duomenų neturiu.” 

Taigi, net ir primygtinai klausiamas prokuroras A. Urbelis nepasakė nustatęs, kad V. Pociūnas žuvo dėl nelaimingo atsitikimo. Konstatuotas vienintelis dalykas: šiuo metu byloje nėra duomenų, kad V. Pociūnas būtų nužudytas. Bet prokuroras neatmetė galimybės, kad tokių duomenų gali atsirasti ateityje ir tyrimas gali būti atnaujintas.

Taigi: kodėl “Lietuvos rytas” ir LRT bando įteigti tai, ko prokuroras A. Urbelis nesakė? Ekspertai.eu atsakymą labai gerai žino. O ką jūs galvojate, skaitytojai?

02.12 11 val. Paulius Markevičius, teisininkas, Žvėryno bendruomenės vicepirmininkas:

Prokuratūra iš tiesų konstatavo, kad byloje nėra jokių įrodymų, jog V. Pociūno žūtis yra nusikaltimo arba baudžiamojo nusižengimo pasekmė. Tačiau prokuratūra nepasakė, kad V. Pociūno žūtis yra nelaimingo atsitikimo pasekmė, nes tokių įrodymų taip pat nėra byloje.

Manau, kad visas tyrimas užtruko taip ilgai tik dėl prokuratūros nenoro aiškintis visas aplinkybes ir atlikti išsamų tyrimą. Įrodymus, ypač biologinius, reikia surinkti nedelsiant, nes vėliau jie išnyksta ir dažnai nebeįmanoma įrodyti nusikalstamos veikos. Mūsų teisėsaugos bėda - tai vangiai atliekami tyrimai ir per vėlai surenkami įrodymai ne tik V. Pociūno žūties arba Garliavos bylose, bet ir daugybėje kitų bylų, kurios yra nutraukiamos tik todėl, kad prokurorai laiku nesurenka įrodymų. Kartais įrodymai laiku nerandami dėl objektyvių priežasčių, kai nusikaltėliai apdairiai sunaikina bet kokius nusikaltimo pėdsakus. Tačiau visiškai neatleistina, kai įrodymai, ypač biologiniai, nėra surenkami laiku dėl teisėsaugos abuojumo ir neveikimo, nes tai leidžia tikriesiems kaltininkams išvengti atsakomybės - tereikia tyrėjus įtikinti nieko neveikti ir laukti, o vėliau teisintis, kad nepavyko surinkti įrodymų. Tokiais atvejais galima drąsiai tvirtinti, kad Lietuvą valdo ne įstatymai, bet įrodymai, tiksliau, jų (ne)renkantys tyrėjai.

* * *

PAPILDYTA 02.12 14 43. Pakomentuoti “dienraščių lyderio” ir LRT viešojoje erdvėje paskleistą klaidinančią informaciją ekspertai.eu paprašė prof. Vytauto Landsbergio, Lietuvos Sąjūdžio visuomeninės komisijos Vytauto Pociūno žūties aplinkybėms tirti nario.

Dienraštis “Lietuvos rytas” paskelbė, esą prokuratūra paskelbė, kad V. Pociūno žūtis yra nelaimingas atsitikimas, nors prokuratūra tokio dalyko neskelbė. Kaip tai vertinate ir kodėl tai vyksta?

“Lietuvos rytas” dažnai yra šališkas ir politikuojantis laikraštis. Ir čia yra vienas tų atvejų.

Tą patį dalyką daro ir LRT, V. Savukyno laidos anonse taip pat teigiama, esą prokuratūra pareiškė, kad V. Pociūno žūtis yra nelaimingas atsitikimas. Kas su visuomenine televizija darosi?

Galėtų prokuratūra protestuoti, jeigu tai yra iškraipymas.

Jūs esate visuomeninės komisijos V. Pociūno žūties aplinkybėms tirti narys. Bet galutinių savo išvadų ši komisija dar nepaskelbė?

Buvo dalinės išvados, buvo naujų dalykų išaiškinta, jie buvo paskelbti. O vėliau pasikliovėme, kad prokuratūra gilinasi iš naujo ir tyrė, kaip atrodė, gana dalykiškai. Ir, matyt, darbo buvo įdėta, sprendžiant iš to, ką aiškino prokuroras A. Urbelis. Tai jie laiko visai veltui neleido. Bet kodėl paskui buvo ar nurodyta, ar nuspręsta būtinai padaryti kokią nors išvadą, nebetiriant toliau, ir dar tokią išvadą – dviprasmę, dvilypę – čia jau jų vidaus reikalas. Reikia suprasti, kad galbūt žmonės irgi nelaisvi.

Ar visuomeninė komisija, reaguodama į tokį prokuratūros sprendimą, dar ką nors darys, ar yra šito tyrimo perspektyva?

Aš manau, kad pirmiausia reikia visuomeninei komisijai susirinkimą padaryti. O dabar, matyt, yra pagrindo susirinkti. Aš dar neraginau nei Kazimiero Motiekos, kuris yra pirmininkas, nei Lietuvos Sąjūdžio, bet mes pasitarsim ir, manau, susirinksim.

* * *

PAPILDYTA 02.13 15 val. Ekspertai.eu paprašė, kad “dienraščių lyderio” ir LRT išplatintą informaciją pakomentuotų prokuroras Artūras Urbelis.

Klausimą nusiuntėme tokį: Gerbiamas prokurore, dienraštyje „Lietuvos rytas“ pasirodė A. Kuznecovaitės ir M. Laurinkaus publikacijos, kuriose teigiama, jog Jūs nustatėte, kad V. Pociūno žūtis yra nelaimingas atsitikimas. Ar sutinkate su šiuo viešai išplatintu teiginiu, t. y. ar Jūs nustatėte, kad V. Pociūno žūtis yra nelaimingas atsitikimas?

Generalinės prokuratūros atsiųstas atsakymas atrodo taip:

Informuojame, kad apie priimtą sprendimą V. Pociūno byloje prokuratūra yra informavusi visuomenę raštu ir žodžiu teikiant prokuroro komentarą.

Pastebėtina, kad sprendimas gali būti skundžiamas, todėl siekiant nepakenkti tyrimui jo duomenys viešai neskelbtini. 

Dienraščių publikacijų prokuratūra nekomentuoja.

Komunikacijos skyrius

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
39. botagas
(2013-04-12 05:29:31)
(78.62.99.34) Parašė:

cia kaip pas pijoka V.Smor.vienas zmogus pasikore,o kita rado su smurto zymemis negyva ir nieko...juk pijokams atleidziama,tuo labiau,kad jis JUROCKOS brolis ir ka ?Kodel ir cia nedirbama,arba aplaidziai.38. OldShatterhand
(2013-02-16 00:00:05)
(83.171.1.42) Parašė:

Na pamastom logiškai. Inturisto viešbutis, gyvena užsieniečiai. Tai čia jau nuo CCCP laikų prifarširuota aparatūros klausyti- įrašyti. Na o jei jau mūsų laikais ten apsistoja svetimos valstybės saugumo pareigūnas, tai tokį pilietį reikia sekti ir klausyti, na ir apgyvendinti tokiam kambaryje kur reikia. Tai gal nebereikia sekt pasakų prieš miegą. Tiesa išlįs, tada labai gražu bus pasiklausyt dabartinių prokurorų ,,argumentų". :)37. Runkelis
(2013-02-15 00:06:49)
(212.117.21.91) Parašė:

Neišlaikau kaskart nepaskaitęs "Pedofilų sysalo" , nors aiškiai žinau, kieno pozicijas jie gina. Stebina tik tai, kad atsiranda tokių žmogystų, kuriems negėda pasirašyti po tokiais debyliškais straipsniais (dėl "kuzios" tai aišku, pažiūrėjus į foto). Nejaugi vadinami žurnalistai tokie dvasios ubagai, kad rašo (o gal tik pasirašo) po vadinamais straipsniais. Būkim piliečiais kaimynai- nespauskim rankos tokiems mankurtams, nebendraukim su jais. Tik tada jie supras, kad šiukšlių vieta konteinery.36. vokietija
(2013-02-14 00:18:35)
(93.201.230.173) Parašė:

pora dienu nenutyla skandalas del politiko GIZI-susijes su STAZI(KGB) ar ne.jei bus susijes-ses i kalejima.ka pirmiausia padare susivienijusi vokietija-isdrebe visus DDR teisejus.kas "eme" garliavos mergaite-kgb,stribams vadovavo zmogus be tevynes.buvo gandas kad OMON kareivukai sausio 13 buvo surinkti is vaiku namu,nes jie yra be gailescio.ar gali gaileti p Madalovas naslaites is garliavos?valstybe,kurioje nesaugus vaikai-zlugusi valstybe.galit dziaugtis-ivykdet 1 "teismo" sprendima,evakuosis 17000.tarybu sajungoje lietuva buvo VAKARAI,dabar EU-RYTAI35. Liuks komentaras-:)
(2013-02-13 22:56:18)
(88.9.63.171) Parašė:

Turiu prašymą nedėt tos alkoholikės pabaisos nuotraukų į ekspertus vardan negasdinti žmonių ir negadinti jiems darbinės nuotaikos vidury darbo dienos:)34. Česlovas
(2013-02-13 20:45:51)
(78.62.164.7) Parašė:

Keista, kad ekspertai neraso jog uzdare (antras apilinkes teismas arestavo saskaitas) Laisva laikrasti?33. ?
(2013-02-13 20:44:52)
(78.58.50.236) Parašė:

Kiek reikia smukti dienrasciui, kad samdyti tokia kuznecovaite?32. vėesdė
(2013-02-13 14:58:38)
(204.124.83.131) Parašė:

Vieša paslaptis,kad vainausko "komjaunimo tiesoje" po tos pijokės pavarde rašo juodojo saugumo stribai-iškrypėliai.Labai simboliška,kad buvęs kagėbisto Pociaus draugas Laurinkus šiuoje nuotraukoje pasipuošęs Gruzijos simbolika.Dabar ją valdo "provakarietiškas" veikėjas,pinigus "uždirbęs" Rusijoje Šiuo metu kaip tik vienas pagrindinių komjaunuolių ir Pociūno šmeižikų Darius Jurgelevičius(dar nepriklausomybės prieaušryje pačia geriausia stribiška dvasia apšmeižęs susirinkusius prie Mickevičiaus paminklo) dabar yra išvykęs į Gruzija vystyti TV propagandos biznį.Va,nesenai ir pas juos nuskambėjo slaptųjų tarnybų ir "gėjų-smogikų" skandalas. Kaip ir minėjo a.a. Pociūnas,apie tai,kas juos vienyja:žydrumas(t.y. iškrypimai) ir kagėbizmasParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi