Tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis '13“ šiemet į šokio fiestą vilniečius ir miesto svečius pakvies jau septynioliktą kartą. Festivalio programa – gausi, įvairi ir nešykštinti garsiausių Europos šokio trupių pavadinimų bei choreografų pavardžių. Festivalyje bus pristatyta 18 trupių ar choreografų, atvykusių iš 11 šalių. Iš viso 23 spektaklius žiūrovai galės išvysti Vilniuje, Lietuvos nacionalinio dramos teatro, "Menų spaustuvės", Lietuvos rusų dramos teatro scenose bei prekybos centre „Europa“.
Pasak festivalio vadovo Audronio Imbraso, šiųmetis festivalis išsiskiria nauja geografine spalva – pristatomas fizine jėga ir energija pulsuojantis Izraelio šokis, sugrįžtant prie šokio prado. Didžiausioje festivalio scenoje, Nacionaliniame dramos teatre, pristatomos didžiosios trupės propaguoja grynąjį šokį su pasaulyje pastaraisiais metais vis išdygstančiais naujais lietuvių choreografais – festivalyje pasirodys Jungtinėje Karalystėje ir Ispanijoje dirbančios lietuvės – bei su smagiais novatoriškais konceptualiais rusų, latvių ir danų choreografų spektakliais.
Viena iš šiųmečio festivalio pažibų – Izraelio ar garsių iš Izraelio kilusių choreografų panorama: garsiųjų Hofesho Shechterio, Itziko Galili, Shlomio Tuizerio ir Edmondo Russo spektakliai, sukurti Paryžiaus aukštosios muzikos ir šokio konservatorijos Jaunimo baleto šiuolaikinei trupei, sparčiai kylančio jauno choreografo Roy Assafo darbai izraeliečiams šokėjams, Amoso Ben-Talio miniatiūra Kauno šokio teatrui „Aura“. Besidomintys naujomis tendencijomis šokio mene nesunkiai įžvelgs tai, kuo žiūrovus visame pasaulyje pakeri Izraelio šiuolaikinis šokis: fizinė energija, veržlumas, puiki technika ir daug grynojo šokio. Ši festivalio kryptis liudija vieną itin įdomių dabartinių Europos šokio tendencijų – izraeliečiai ar iš Izraelio kilę choreografai kuria spektaklius garsiausioms įvairių šalių trupėms.
Didžiausia festivalio žvaigždė – britų kilmės choreografo Timo Rushtono vadovaujama Danijos šokio teatro trupė, atvežanti į Lietuvą spektaklį „Meilės dainos“. Tai didžiausia ir sėkmingiausia Danijos šiuolaikinio šokio trupė, kurią sudaro puikūs šokėjai iš viso pasaulio. Įkurta 1981 m., ši elitinė trupė nuėjo netrumpą kelią, kol 2001 m. jai vadovauti ėmėsi T. Rushtonas. Jis ir pakylėjo Danijos šokio teatro trupę į naujas aukštumas: trupė nuolat pelno apdovanojimus įvairiuose žemynuose, keliauja po festivalius Europoje, Amerikoje, Azijoje, kritikų liaupsinama dėl originalumo, profesionalumo, dėmesio detalėms ir precizikos. Vien šio pavasario scenų, kuriose pristatomos „Meilės dainos“ (kurtos kartu su įžymiąja danų dainininke Caroline Henderson), geografija itin įspūdinga: Kennedy Center Vašingtone, The Joyce Theater Niujorke, Tsai Performance Center Bostone, Budapešto pavasario festivalis, Belgrado šokio festivalis, „Naujasis Baltijos šokis“ Vilniuje ir Royal Danish Theatre Kopenhagoje. Patį T. Rushtoną Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta už nuopelnus šokiui 2011 m. apdovanojo Britų imperijos ordinu.
Negalima nepaminėti ir norvegų trupės „zero visbility“, kuri festivalyje turėjo viešėti jau pernai, tačiau dėl vienos pagrindinių šokėjų traumos pernykštį „zero visibility“ spektaklį teko pakeisti kitos norvegų trupės – Ingun Bjørnsgaard Prosjekt – pasirodymu. Šis skubus norvegų trupių susikeitimas Šiaurės šalyse nuskambėjo kaip puikus šilto norvegų ir lietuvių šokio bendradarbiavimo pavyzdys. Šiemet „zero visibility“ atveža choreografės Inos Christel Johannessen kūrinį „Vėl“. Septynių šokėjų ir vieno muzikanto kuriamas veiksmas – jausmingas ir paveikus, čia susilieja muzikinė improvizacija, specialiai šiam spektakliui švedų kompozitoriaus Marcuso Fjellströmo parašyta muzika, šokis ir vizualieji menai. Reginys vertas ne tik šokio, bet ir scenografijos, įspūdingų vaizdinių scenoje mėgėjų dėmesio.
Kaip ir kasmet, festivalis „Naujasis Baltijos šokis“ pristato ir lietuvių choreografų bei šokio trupių naujausius, įdomiausius, novatoriškiausius darbus. Tarp jų verta išskirti M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokinių „Vieno kąsnio improvizacijas“, kurias bus galima išvysti neįprastoje šokiui erdvėje – buvusioje kavinėje prekybos centro „Europa“ trečiajame aukšte. Tarp jaunųjų choreografų išsiskiria ir tos pačios mokyklos absolventas, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro baleto solistas Martynas Rimeikis, kurio penykščiam projektui „Kūrybinis impulsas“ sukurta miniatiūra „Belaukiant Godo“ bus pristatyta "Menų spaustuvės" Juodojoje salėje.
Šiemet Auksiniu scenos kryžiumi apdovanota Klaipėdos menininkų grupė „Žuvies akis“ vilniečiams pristatys choreografo Petro Lisausko kompoziciją TUAŠ, o choreografės Rūta Butkus bei Loreta Juodkaitė supažindins su darbais, kuriuos kūrė kartu su Nyderlandų šokio teatru Korzo. Paskutiniu momentu į festivalio programą įtraukta ir naujausia šokio sezono šviežiena – prieš pat Velykas pristatyta Rusų dramos teatro bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų premjera, vengrų choreografo Peterio Uray spektaklis „Romeo ir Džuljeta“.
Naujovių ieškantiems festivalio lankytojams – dvi Lietuvoje beveik nežinomos choreografės, gyvenančios, kuriančios ir pripažinimo jau sulaukusios svetur: Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi Ieva Kuniskytė ir Ispanijoje dirbanti Ugnė Dievaitytė. I. Kuniskytės prestižinėje Londono šokio scenoje „The Place“ pristatytas ir jaunų britų šokio kritikų išgirtas kūrinys „Išėjau pieno“ neabejotinai bus įdomus ir apie jos kūrybą dar negirdėjusiems tautiečiams. Iš Kauno kilusi U. Dievaitytė kuria kartu su choreografe iš Brazilijos Poliana Lima – jos darbai drąsūs, netgi akiplėšiški, jau pelnė kūrėjoms ne vieną Ispanijos šokio apdovanojimą.
Festivalyje taip pat viešės svečiai iš Rusijos, Estijos, Latvijos, tarp kurių ir naujos, ir festivalio auditorijai puikiai žinomos pavardės, kaip antai latvių choreografė Olga Žitluchina, šįkart pristatysianti darbą su vienu garsiausių Latvijos teatro ir mados fotografų Olegu Zernovu, ar estų grynojo šokio flagmanai Šokio teatras „Fine 5“. Danų choreografė Helle Bach pristatys unikalų spektaklį apie asmeninę patirtį garsiajame Paryžiaus „Folies Bergere“ kabarete, kur ji prieš porą dešimtmečių šoko. Festivalis šiemet ir stebins netikėtumais, ir kvies tiesiog pasimėgauti gražia choreografija, plastiškai judančiais kūnais, įspūdinga scenografija, šviesomis, muzika. „Naujasis Baltijos šokis“ – tai pavasario reginys, kurio nevalia praleisti.
Visa festivalio programa ČIA.