Portalas lrytas.lt šią savaitę paskelbė Lietuvos finansų ministro įžvalgas apie euro zonos rojų.
Jeigu Lietuvai pavyks 2015 m. įsivesti eurą, šia valiuta, pasak ministro, naudosimės amžinai, nes euras yra neatsukamas atgal ir grįžti prie lito nebeleis.
Taip pat R. Šadžius teigė, kad euro zona yra nesugriaunama ir gyvuos amžinai, žinoma, jis patvirtino, kad tai yra tikėjimo dalykas, bet prašė juo pasitikėti.
(...)
Jo teigimu, tik euro zonoje esanti Lietuva galės turėti stiprią demokratiją, klestinčias žmogaus teises ir augančią ekonomiką.
Trys kolonos, ant kurių stovės Europa
Finansų ministras taip pat išgrynino tris ES kuriamus mechanizmus, kurie užtikrins, kad visa euro zona pagaliau išspręstų krizę, o ateityje tokio masto recesijos nepasikartotų.
Pirmoji kolona – tai bankų sąjunga. R. Šadžius palygino JAV ir Europoje dominuojančias smulkiojo ir vidutinio verslo finansavimo formas. Pasak jo, už Atlanto daug dažniau investuojamos privačios lėšos, o Europoje imamos bankų paskolos.
Jis mano, kad ateityje vis daugiau dėmesio reikės skirti finansavimui, kuris suteikiamas viešojo sektoriaus, nes kai nesiseka privačiam, reikia atsigręžti į valstybę.
Tačiau jis taip pat pabrėžė, kad ateityje reikės įdėti dar daugiau pastangų siekiant nenaudoti mokesčių mokėtojų pinigų gelbėjant nemokius bankus, tokių per krizę Lietuvoje buvo du – „Snoras“ ir Ūkio bankas.
Antroji kolona – labiau centralizuotas finansinių problemų sprendimo mechanizmas. Tai šiuo metu sprendžia ES Ekonomikos ir finansų reikalų taryba (ECOFIN).
Trečioji kolona – centralizuotas pinigų fondas, skirtas šalių narių ir visos euro zonos finansinėms problemoms spręsti.
Pasak R. Šadžiaus, euro zona parodė, kad visas savo problemas gali išspręsti be pašalinio įsikišimo, savarankiškai ir dirba kaip gyvas save išlaikantis mechanizmas.
Ministras sakė, kad euras yra didžiulis projektas, paremtas idėja, kad prisijungimas prie šios pinigų sąjungos yra universalus, todėl euro įvedimo Lietuvoje 2015 m. klausimu jis yra nusiteikęs labai optimistiškai.
Finansų ministras liaupsina euro zoną, kuri dabar patiria milžiniškų sunkumų.
2008 m. birželį Rimantas Šadžius dar kartu su vyriausybės vadovu Gediminu Kirkilu ir tuomečiu ūkio ministru Vytu Navicku įtikinėjo Seimą negąsdinti žmonių ir nesteigti antikrizinio komiteto. (Krizės šalyje ministrai neįžvelgia)
Gal darė tai nepiktybiškai, o tik dėl neatsargumo ir finansinės nuovokos neturėjimo. Neatrodo, kad viena opozicijoje praleista kadencija būtų ką pakeitusi, – ponas Rimantas kažkodėl siūlo vėl juo tikėti ir švaistosi neapeliaciniais teiginiais apie euro zonos amžinumą.
Keistai skamba mintis apie stiprią demokratiją, klestinčias žmogaus teises ir augančią ekonomiką, Lietuvai įmanomą tik būnant euro zonoje. Negirdėjome, kad kurio nors iš minimų dalykų trūkumu dabarties Lietuvoje finansų ministras būtų nusiskundęs. Jeigu manytų, kad kas nors negerai, neturėtų atidėlioti tų dalykų sprendimo iki galimo įstojimo 2015-aisiais ar vėliau.
Juo labiau kad nė viena iš „kolonų“ – mechanizmų, turinčių užtikrinti, kad euro zona pagaliau išspręs krizę, – dar nėra sukurta, nors ir buvo tartasi tai turėti 2013-ųjų pradžioje.
Kol „kolonų“ nėra, gal nevertėtų skubėti?
Ekonomikos mokslų daktaras, profesorius Uldis Uosis (Uldis Osis) dienraščiui Diena.lv išsakė savo nuomonę dėl lato.
Jis teigia, kad jokiu būdu negalima skubėti sunaikinti Latvijos lato banknotus ir monetas ir ragina išsaugoti nacionalinius pinigus. Nes jei nutiktų, kad dėl kokių nors priežasčių tektų grįžti prie lato, nuostoliai būtų milžiniški. Ar tikėtina, kad euras nebus įvestas? Visko gali būti... Nes finansinė situacija Europoje yra absoliučiai nestabili. Ir nors politikai yra labai drąsūs bei optimistiški, reali situacija – priešinga. Vokietijoje sparčiai auga euro priešininkų populiarumas, euro skeptikų gausa jau tampa tendencija – o juk Vokietija yra ekonomikos lyderė ES. Ir tai yra didžiulė rizika euro zonai. Ką jau kalbėti apie kitas, ypač Pietų Europos valstybes. To jau negalima pavadinti euro skepticizmu – reiktų aštresnių žodžių. Tai jau neapykanta euro zonai ir Europos Sąjungai. Didžioji Britanija net nebuvo euro zonoje, o jau kalba apie išstojimą iš ES. Europoje didėja nestabilumas, todėl latą reikia išsaugoti.