ES vadovai susitiks Amsterdame, kur aptars 30 metų gyvuojančią Šengeno sutartį, leidžiančią be asmens dokumentų keliauti per 26 valstybes (4 iš jų nepriklauso ES – Islandija, Norvegija, Šveicarija ir Lichtenšteinas; 6 ES šalys – Bulgarija, Kipras, Airija, Kroatija, Rumunija ir Jungtinė Karalystė – Šengeno zonai nepriklauso). Manoma, kad ji bus suspenduota dvejiems metams – nacionalinės sienos bus vėl imtos kontroliuoti dėl pabėgėlių sukeltos krizės.
Šis dalykas aptartas ir sausio 23 d. pasibaigusiame Pasaulio ekonomikos forume Davose.
2015 m. į ES atvyko apie 1,83 mln. pabėgėlių. Daugelis jų – iš Sirijos, kurioje nuo karo 2011 m. kovą pradžios žuvo daugiau kaip 250 tūkst. ir be pastogės liko 12 mln. žmonių. Nemažai pabėgėlių į ES atkeliavo iš Afganistano, Irako, Libijos, Eritrėjos, Malio.
Jau šešios Šengeno zonos narės (Vokietija, Švedija, Austrija, Prancūzija, Danija ir ES nepriklausanti Norvegija) buvo priverstos įvesti pasienio kirtimo patikras iki gegužės.
Austrija pasienyje su Vokietija laiko savo karius, kad pabėgėliai nepatektų į šalį. Slovėnijos prašymu sieną su Graikija uždarė Makedonija. Vengrija sausio 22 d. Graikijai pasiūlė kartu pastatyti sieną su Makedonija ir Bulgarija. Pernai vengrai pastatė sienas su Serbija ir Kroatija.
Tuo metu į Europą, Vokietijos skaičiavimais, migrantų srautas tik didėja. Artimu metu ES pasiekti gali iki 10 mln. žmonių.
Taip pat sausio 25 d. ES vadovai nutarė iš Šengeno zonos „laikinai“ visiškai pašalinti Graikiją, nes ši nesukontroliuoja sienos su Turkija.
Šaltinis: independent.co.uk
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]