Praėjo 18 metų nuo žymiosios Zedo Nelsono (Zed Nelson) fotografijų knygos „Gun Nation“ pasirodymo. Knyga buvo skirta kasmet nuo laisvai įsigyjamų ginklų žūstantiems amerikiečiams: ne kare, o paprastoje kasdienybėje kasmet JAV nušaunama 30 tūkst. šalies piliečių. Nuo knygos pasirodymo praėjus 18 metų, nuo ginklų žuvo mažiausiai 500 000 amerikiečių, dar daugiau sužeista.
„The Guardian“ ir „Bertha Foundation“ nusprendė sukurti filmą „Gun Nation“ („Ginklų nacija“), kuris parodytų, kokia JAV yra ginklų kultūra, nagrinėja žudynių priežastis. Filmas pasirodė rugsėjo 16 d.
Z. Nelsonas, kuris yra šio filmo režisierius ir prodiuseris, kalba ne apie gaujas ar ekstremistus, o paprastus vidurinės klasės amerikiečius, kurie didžiuliais kiekiais parduoda ir perka ginklus. Menininkas bando suvokti, kodėl laisvės simbolis Amerika yra ir viena didžiausių žudikių.
Harvardo universiteto duomenimis, pusę JAV ginklų turi 3 proc. jos gyventojų, t. y. apie 10 mln. amerikiečių. Vidutiniškai šie žmonės turi po 17 ginklų. Didėja moterų, įsigyjančių ginklų, skaičius: 1994 m. jų buvo 9 proc., dabar 12 proc. 2014 m. į šaudymo kursus užsirašė apie 46 tūkst. amerikiečių moterų, 2011 m. jų buvo 25 tūkst.
Nuo 1994 m. JAV ginklų rinka gerokai išaugo: tuomet buvo parduota 70 mln. ginklų, per pastaruosius metus – 265 mln.
30 proc. ginklų savininkų yra baltieji konservatoriai vyrai, gyvenantys kaime. 16 proc. ginklų priklauso ispanakalbiams, 14 proc. – afroamerikiečiams.
Harvardo mokslininkės dr. Deboros Azrael (Deborah Azrael) manymu, tokie milžiniški skaičiai rodo, kad ginklai įsigyjami „vis didėjant baimei“. Pasak jos, „jei tikimės sumažinti savižudybes ir kitus pavojus, susijusius su ginklų turėjimu namuose, reikia kalbėti apie tą baimę, pakeisti žmonių elgesį, požiūrį į ginklus, jų laikymo pobūdį“.
50 proc. amerikiečių turi vieną ar du ginklus.
Iš 30 tūkst. savižudybių, kasmet įvykstančių JAV, 20 tūkst. įvykdomos savais ginklais.
Šaltinis: theguardian.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]