2024 m. gruodžio 23 d.

 

„The National Interest“: balsavimas JTO signalizuoja apie problemas JAV antirusiškoje koalicijoje

5
Paskelbta: 2022-03-05 13:05 Autorius: ekspertai.eu



2022 metų kovo 2 dieną JTO Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją, smerkiančią specialią Rusijos karinę operaciją Ukrainoje ir reikalaujančią nedelsiant išvesti Rusijos karines pajėgas iš šios šalies. Baideno (Biden) administracija buvo patenkinta rezultatu. Ir iš pirmo žvilgsnio jos vadovai turėjo tam pagrindo, nes didžioji dalis balsų buvo „už“. Už rezoliuciją balsavo 141 šalis, prieš – tik penkios. Tai Rusija, trys jos patikimos draugiškos valstybės – Baltarusija, Sirija ir Šiaurės Korėja – ir dar Eritrėja. Tačiau gilesnis balsavimo rezultatų ištyrimas už šio paviršutiniško vaizdo atranda tam tikrus įdomius ir nerimą keliančius rezultatus, turint omenyje, kad Vašingtono tikslas yra sukurti globalią monolitinę koaliciją kaip finansinio ir politinio skausmo Vladimiro Putino valdžiai suteikimo instrumentą už jo veiksmus prieš Ukrainą.

Vienas iš momentų, kuris iš karto krinta į akis, yra didelis susilaikiusių skaičius. Kadangi JAV teikia tokią didelę reikšmę triuškinančios koalicijos prieš Maskvą sukūrimui, kitoms šalims reikia tam tikros drąsos atsisakyti prie jos prisijungti. Paprasčiau būtų nubalsuoti „už“, juo labiau, kad neįpareigojanti rezoliucija buvo grynai simbolinė, nereikalaujanti kokių nors reikšmingų veiksmų iš JTO šalių narių. Ir visgi trisdešimt penkios šalys atsisakė "pamaloninti" Jungtines Valstijas ir vietoje to nusprendė susilaikyti.

Kai kurių šalių pavadinimai susilaikiusių sąraše netapo didele staigmena. Vidurio Azijos valstybės Kazachstanas, Tadžikistanas ir Kirgizija dar nuo Tarybų Sąjungos subyrėjimo 1991 metais yra didelėje Maskvos įtakoje. Tą patį galima pasakyti ir apie Armeniją. Kuba yra senas Rusijos sąjungininkas dar nuo TSRS laikų, o naujieji kairieji Lotynų Amerikos režimai Nikaragvoje, Bolivijoje ir Salvadore ieško jos finansinio ir politinio palaikymo. Kai kurie kiti Rusijos adeptai, pirmiausia Turkmenija, Uzbekistanas ir Venesuela nusprendė apskritai nebalsuoti, kas procedūriškai prilygo susilaikymui.

Tačiau kitų šalių atsiradimas šiame sąraše sukėlė daug didesnę nuostabą. Tai, kad susilaikė būtent jos, aiškiai parodo Vašingtono turimos įtakos ribas. Aišku, tarp jų yra keletas tradiciškai JAV nepaklusnių valstybių iš Artimųjų ir Vidurio Rytų, pirmiausia Alžyras, Iranas ir didžiausias iš šios šalių grupės smūgis Amerikai – Irakas. Turint omenyje didelę karinę ir ekonominę Bagdado priklausomybę nuo Jungtinių Valstijų, buvo galima tikėtis, kad Irako balsas užtikrintai atsidurs stulpelyje „už“.

Dar vienu dideliu siurprizu tapo reikšminga Afrikos susilaikiusių šalių grupė. Į šią grupę pateko Burundis, Centrinės Afrikos Respublika, Kongas, Pusiaujo Gvinėja, Malis, Mozambikas, Madagaskaras, Namibija, Senegalas, Sudanas, Pietų Sudanas, Zimbabvė ir, ko gero, didžiausias ekonominis ir politinis žaidėjas žemyne - Pietų Afrikos Respublika. Kelios kitos Afrikos šalys balsavime nedalyvavo.

Dar didesnį nerimą JAV sukėlė tai, kad svarbiausios Pietų ir Rytų Azijos šalys, ypač Indija ir Kinija, atsisakė palaikyti rezoliuciją. Vašingtono nepasitenkinimo mastas tapo aiškus, kai Baidenas asmeniškai sukritikavo abi šias šalis už jų sprendimą.

Indija ne tik išsaugojo savo neutralitetą, bet ir nusivedė paskui save Šri Lanką ir Bangladešą. Negana to, senas Indijos priešininkas ir JAV sąjungininkas – Pakistanas – prisijungė prie susilaikiusių šalių. Rezoliucijos nepalaikė Vietnamas ir Mongolija. JAV ypač nuvylė Vietnamo balsavimas, nes Vašingtonas jau daug metų bendradarbiauja su Hanojumi ekonomikos ir saugumo srityse.  

Tačiau didžiausių potencialių JAV politikos problemų požymiu tapo Kinijos sprendimas susilaikyti balsuojant net dėl šitos bedantės ir simbolinės priemonės. Dabar – turint omenyje stiprėjančius Maskvos ir Pekino ryšius – JAV lyderiams bus nerealu tikėtis, kad Kinija palaikys kokias nors realias baudžiamąsias priemones prieš Rusiją. Ir iš tikrųjų – yra daugybė požymių, kad negrabi antagonistinė Vašingtono politika pastūmėjo Rusiją ir Kiniją glaudžios strateginės partnerystės, artimos atvirai sąjungai, link. Si Dzinpingo (Xi Jinping) vyriausybė ne kartą leido suprasti, kad neprisijungs prie ekonominių sankcijų prieš Maskvą. Negana to, Pekinas gali netgi padėti Rusijai sumažinti bet kokių sankcijų, kurias įveda JAV vadovaujama koalicija, poveikį.

Baideno administracija nepavargsta girtis išskirtine tarptautinės bendruomenės vienybe priešinantis Maskvos politikai Ukrainoje. Tačiau balsavimas JTO yra dar vienas įrodymas, kad JAV pareiškimai dėl šios vienybės yra perdėti. Kai daugiau 20% JTO Generalinės Asamblėjos narių atsisako palaikyti Vašingtono siūlomą grynai simbolinę priemonę, JAV buriama globali koalicija iš tikrųjų atrodo esanti trapi. Ypač turint omenyje dezertyravimo iš jos mastą.

Šaltinis: nationalinterest.org

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
5. SS
(2022-03-06 19:24:29)
(78.63.162.242) Parašė:

JAV gniaužtai silpsta, valstybės tampa laisvomis.



4. na
(2022-03-05 19:58:23)
(78.57.23.221) Parašė:

balsavimas parodė, kad gal netoli tas laikas, kai doleris jau nebus pasaulinė valiuta. Kai Rusijos bankus atjungė nuo SWIFT, tai dalis įmonių sąskaitas atsidarė Kinijoje ir atsiskaitymus vykdo juaniais-rucenzūrais. Reikia nepamiršti, kad Rusija, Kinija, Indija, Pietų Afrikos Respublika ir Brazilija yra BRICS narės, jo bankas randasi Šanchajuje, valiuta-juanis, gyventojai sudaro 41% planetos gyventojų. Jei BRICS narės atsisakytų dolerio, JAV lauktų sunkūs laikai.



3. M. Cze-dunas pasakė:
(2022-03-05 19:46:19)
(82.145.208.111) Parašė:

"Artinasi diena, kada Amerikos reakcionieriai pamatys, kad prieš juos sukilęs visas pasaulis".



2. nujo
(2022-03-05 19:27:06)
(77.90.124.209) Parašė:

vis daugiau zmonijos bjaurisi jankyno agresija pries trecio pasaulio salis ir savo,,vertybiu,,propagavimu.



1. U-2
(2022-03-05 16:03:56)
(45.61.185.90) Parašė:

Geras straipsnis o balsavimas dar geresnis. Kad jankiai pamatytu tikraja savo vieta kovoje su Rusija ir sendienos pasaulyje, pilnai pakanka Kinijos ir Indijos. Kiti cia, sakyciau, netgi pertekliniai nors ir mieli. Po tokiu balsavimu, hegemonas turetu prisiminti, kaip islipti per Pentago langa. Ne pirmame aukste, savaime suprantama...



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras