Siekdami pažaboti smurtą prieš moteris, Europos Parlamento (EP) nariai ragina visas to nepadariusias ES valstybes, įskaitant Lietuvą, kuo greičiau ratifikuoti Stambulo konvenciją.
EP savo rezoliucijoje (500 balsų už, 91 prieš, 50 susilaikė) taip pat smerkia išpuolius ir kampanijas prieš konvenciją kai kuriose šalyse, pagrįstas sąmoningu visuomenės klaidinimu ir melagingu minėtos konvencijos aiškinimu.
Visos ES valstybės raginamos skirti reikiamą finansavimą ir išteklius atitinkamoms tarnyboms, taip pat užtikrinti deramą pagalbą smurto aukoms ir pareigūnų bei specialistų mokymą.
Europarlamentarai siūlo teikti prioritetą kovai su smurtu dėl lyties rengiamoje naujoje Europos lyčių strategijoje, taip pat parengti atitinkamą ES teisės aktą ir įtraukti smurtą prieš moteris į ES pripažintų nusikaltimų, už kuriuos taikytina baudžiamoji atsakomybė, sąrašą. Į jį taip pat siūloma įtraukti „neapykantos kurstymą dėl lyties, lytinės orientacijos, lytinės tapatybės ir lyties ypatumų“.
Savo ruožtu europarlamentarai pažymi, jog „atsisakymas teikti su lytine ir reprodukcine sveikata bei teisėmis susijusias paslaugas yra viena iš smurto prieš moteris ir mergaites formų“.
EP taip pat pakartotinai ragina numatyti smurto dėl lyties prevencijai ir kovai su juo 193,6 mln. eurų ES programoje „Teisės ir vertybės“.
Vadinamąją Stambulo konvenciją 2011 m. priėmė Europos Taryba. Ji įsigaliojo 2014 m., o ES ją pasirašė 2017 m. birželį. Tai pirmasis tokio pobūdžio tarptautinis dokumentas – ją ratifikavusios valstybės privalo laikytis išsamių teisiškai privalomų standartų, skirtų užkirsti kelią smurtui dėl lyties, apsaugoti aukas ir nubausti smurtautojus.
Septynios ES valstybės narės vis dar jos neratifikavo: tai Bulgarija, Čekija, Jungtinė Karalystė, Latvija, Lietuva, Slovakija ir Vengrija.
Remiantis 2014 m. Pagrindinių teisių agentūros užsakyta apklausa, viena iš trijų vyresnių nei 15 m. amžiaus moterų ES patyrė fizinį ar seksualinį smurtą. 55 proc. moterų susidūrė su viena ar daugiau seksualinio priekabiavimo formų, o 11 proc. patyrė priekabiavimą internetu. Kas dvidešimta moteris buvo išprievartauta.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]