Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius sveikina Lietuvos žmones su ypatinga diena - Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungos (ES) Tarybai.
„Ta pačia proga galima pasveikinti ir visą Europą - ne taip dažnai net ir Europa yra stebėjusi tokį dramatišką pasikeitimą - prieš 23 metus Lietuva dar tik vadavosi iš byrančios paskutinės Europos imperijos griuvėsių ir dabar jau imasi tikros europietiškos atsakomybės. To nebūtų įvykę, jei nuo pat 90-ųjų nebūtume jautę efektyvaus europietiško solidarumo. Todėl mūsų pirmininkavimas yra ne tik Lietuvos istorinės sėkmės paliudijimas, tai yra viso Europos Sąjungos projekto sėkmės paliudijimas", - pirmadienį spaudos konferencijoje sakė A. Kubilius.
Jo teigimu, Lietuvos pirmininkavimas yra taip pat ir labai reikšmingas signalas bei įkvepiantis simbolis mūsų rytų kaimynams, pirmiausia - ukrainiečiams, moldavams, Pietų Kaukazo valstybėms, bet taip pat ir artimiausiems kaimynams - baltarusiams.
„Mes visi ne mažiau kaip 50 metų kentėjome tą pačią nelaisvę sovietinėje imperijoje. Mums pasisekė labiau - jau esame ir ES, ir NATO nariai. Esame pirmieji, kurie išsivadavome iš sovietinės imperijos ir jau imamės pirmininkauti ES. Tokie stebuklai šiais laikais Europos žemyne kartais įvyksta ir dėl jų verta pasistengti - tiek mums, ES naujokams, tiek senajai Europai, tiek ir Rytų kaimynystės partneriams", - teigė A. Kubilius.
Politikas sakė per Lietuvos pirmininkavimą nematąs Lietuvai svarbesnio prioriteto kaip Rytų kaimynystės susitikimo sėkmė, pasirašant asociacijos ir laisvos kaimynystės sutartis su rytų kaimynėmis, ypač su Ukraina.
„Galima daug kalbėti, kokia bloga yra dabartinė Ukrainos valdžia, kaip ji negerbia europietiškų žmogaus teisių ir demokratijos vertybių, bet žinau viena: jei Vilniaus susitikime sutartys su Ukraina nebus pasirašytos, Kremlius džiūgaus tai laikydamas savo sėkme ir pergale kovojant už jiems artimą geopolitinę Ukrainos kryptį. O pasirašius sutartis ir Julijos Tymošenko išvadavimas, ir, svarbiausia, demokratinis atsisveikinimas su nedemokratišku Viktoro Janukovyčiaus režimu per 2015 m. prezidento rinkimus yra daug labiau tikėtinas", - sakė A. Kubilius.
Jo nuomone, Lietuva turi galimybių šį pirmininkavimą palydėti ir rimtu savo istorinės misijos visam regionui įprasminimu. „Todėl, nepaisant mūsų kritiško požiūrio į dabartinę valdžią, mes sėkmingą pirmininkavimą matome kaip nacionalinės svarbos uždavinį ir visomis išgalėmis prisidedame ir prisidėsime prie jo sėkmės, išnaudodami tiek savo patirtį, tiek partinius ir dalykinius kontaktus ar ES, ar Rytų kaimynystės sostinėse. Tai pastaruosius keletą mėnesių darome nuolat, per daug nesigirdami ir derindami savo veiksmus su dabartine valdžia", - sakė TS-LKD lyderis A. Kubilius.
Tačiau pirmininkavimo reikalai ir rūpesčiai, jo nuomone, negali tapti pagunda pro pirštus žiūrėti į dabartines valdžios klaidas, vis labiau aiškėjančias vidines valdžios problemas.
Eltos inf.