Seimo vicepirmininkas, socialdemokratas Algirdas Sysas atsakė į ekspertai.eu laišką dėl Europos socialinės chartijos ir minimalaus darbo užmokesčio.
Kaip rašėme publikacijoje „Lietuva pirmininkauja ES Tarybai ir tuo pat metu įžūliai nevykdo tarptautinių įsipareigojimų”, pagal Europos socialinę chartiją, kurią mūsų šalis ratifikavo 2001 m., minimali alga į rankas turi sudaryti 60 % vidutinės algos. Šiuo metu tai sudarytų 1 038,66 Lt. Tačiau šio įsipareigojimo, kurį prisiėmė laisva valia, Lietuvos valdžia nevykdo nuo pat chartijos ratifikavimo.
„Prašome Jūsų informuoti, kodėl Lietuvai leidžiama nevykdyti Europos socialinės chartijos ir kokių priemonių imsitės, kad būtų užtikrinta Lietuvos piliečių teisė į tokį atlyginimą, kuris garantuotų jiems ir jų šeimoms normalų gyvenimo lygį, kaip numatyta šioje chartijoje”, – rašė ekspertai.eu, kreipdamiesi į iškilius Europos bei Lietuvos politikus, tarp jų ir jautrumu socialinio teisingumo klausimams garsėjantį profsąjungų bičiulį A. Sysą.
Skelbiame visą A. Syso atsakymą, malonaus skaitymo.
* * *
„Dėkoju už Jūsų kreipimąsi ir už aktyvų domėjimąsi bei rūpinimąsi Lietuvos žmonių socialine gerove. Reaguodamas į Jūsų kreipimesi cituojamas Visuomenės informavimo įstatymo nuostatas, kurios įpareigoja asmeniui informaciją suteikti ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, o papildomo duomenų kaupimo poreikio atveju – ne vėliau kaip per savaitę, noriu atkreipti Jūsų dėmesį, kad ši nuostata taikoma informacijai apie įstaigos veiklą, oficialius dokumentus, taip pat informacijai, kurią įstaiga turi apie besikreipiantį asmenį. Kadangi Jūsų kreipimesi keliami esminiai klausimai, todėl jis priskirtinas prie asmenų prašymų ir kreipimųsi, o pastariesiems taikomas Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymas bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimas Nr. 875 „Dėl asmenų prašymų nagrinėjimo ir jų aptarnavimo viešojo administravimo institucijose, įstaigose ir kituose viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“. Tiek minėto įstatymo 14 straipsnis, tiek nutarimo 30 punktas numato 20 darbo dienų terminą asmenų prašymų nagrinėjimui.
Prisimindamas Europos socialinės chartijos (pataisytos) ratifikavimo procesą Seime, noriu pabrėžti, kad, kaip ir tada, taip ir dabar manau, kad šis dokumentas – tai įsipareigojimas ne Europos Sąjungai (nors tai ir yra Europos Sąjungos dokumentas), bet pirmiausia savo piliečiams. Chartijos ratifikavimas – tai lyg pažadas, kad bus siekiama įvairių socialinių teisių, kaip jos apibrėžtos Chartijoje, įgyvendinimo ir užtikrinimo.
Dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio, kuris, kaip Jūs teigiate, turėtų siekti 60 procentų vidutinio darbo užmokesčio (VDU), noriu pasakyti, kad ši nuostata Lietuvos atžvilgiu dėl ilgalaikių ekonominių priežasčių dar yra tik siekiamybė. Šiuo metu MMA dydis, nuo 2013 m. sausio 1 d. jį padidinus, šiek tiek priartėjo prie VDU dydžio, kadangi dabar MMA sudaro 47 procentus VDU. Vis dėlto, nors kai kurių politikos aktyvistų lozungai ir skelbia, kad MMA turėtų būti didinama iki 1500 Lt ir gal net daugiau, aš tvirtai manau, kad MMA didinimas negali būti vykdomas vien siekiant MMA kuo labiau priartinti prie VDU. Toks spontaniškas veiksmas lemtų socialinį neteisingumą kvalifikuotų darbuotojų, gaunančių VDU, atžvilgiu, kadangi MMA dažniausiai atspindi nekvalifikuotos darbo jėgos pajamas. Neadekvačiai padidinus MMA ir taip dirbtinai sumažinus MMA ir VDU skirtumą, būtų pažeista VDU gaunančių asmenų teisė gauti teisingą atlygį už atliekamą darbą, reikalaujantį tam tikros kvalifikacijos, ko negalima pasakyti apie MMA gaunančius asmenis. Iš kitos pusės, nesakau, kad MMA dydis neturėtų būti didinamas, tačiau 60 procentų taisyklė Lietuvoje kol kas neatspindėtų realios darbo rinkoje susiklosčiusios situacijos. Be to, ne visose Europos socialinę chartiją ratifikavusiose valstybėse MMA siekia 60 procentų VDU. Kai kurios iš šių valstybių savo socioekonominiu lygiu net lenkia Lietuvą, todėl nemanau, kad tai yra didelė grėsmė ir akivaizdus Europos socialinės chartijos pažeidimas. Viliuosi, jog atsakiau į Jūsų klausimą, ir linkiu Jums sėkmės!
Nuoširdžiai
Algirdas Sysas
Susiję:
Lietuva pirmininkauja ES Tarybai ir tuo pat metu įžūliai nevykdo tarptautinių įsipareigojimų
Tik bendromis jėgomis užtikrinsime europinių vertybių įgyvendinimą
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]