|
Apie globalizaciją.Norint išsiaiškinti, kas tai yra ir su kuo tai valgoma, iš pradžių būtina suvokti, ką reiškia žodis eufemizmas, nes žodžių esmę galima suprasti tik per semantiką.Taigi, kaip sako Vikipedija, eufemizmas (gr. euphēmismos – švelnesnis pasakymas) – žodis ar žodžių grupė, etikos sumetimais vartojami vietoj žodžių, kuriuos eufemizmo vartotojas laiko nemaloniais, nepadoriais, įžeidžiančiais, bauginančiais ar atskleidžiančiais paslaptį, arba, kaip taikliai su jumoru pastebėjo anglų rašytojas Teris Pračetas- tai mandagus būdas prišnekėti žmonėms visokių šlykštybių.
Taigi, pabandykime nepolitikuojant, bet naudojant mokslinį kalbos įrankį- semantiką- išsiaiškinti,kas suvyniota į šią vatą- kas slypi po žodžiu globalizacija, kas po juo užmaskuota nemalonaus, nepadoraus, įžeidžiamo, bauginamo ar slapto.
Tam visų pirma būtina nustatyti, kada, kokių ekonominių įvykių fone ir kokiam procesui užmaskuoti šis žodis buvo pradėtas vartoti. Tai puikiai aprašė R.Ozolas: „1973 m., po ketvirtojo Izraelio ir arabų šalių karo, kai arabai sudarė naftos kartelį, o pasaulį ištiko „naftos šokas“, ekonomikos augimas sustojo – keinsianizmas nebeveikė.
Tai buvo Frydricho Hajeko (Friedrich Haych), Miltono Frydmano (Milton Friedman) ir kitų „laisvosios rinkos“ klasikų įtakos aušra. Jie paskelbė, kad dėl ekonomikos stagnacijos kalta klasikinių liberaliosios ekonomikos principų išdavystė, kuri buvusi įteisinta Breton Vudse. Per dešimtmetį, ekonomikos problemoms nemenkstant, ekonominio liberalizmo principai buvo priimti valstybinės politikos pagrindu Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Margaret Tečer (Thatcher), išrinkta 1979 m., ir Ronaldas Reiganas (Reagan), prezidentu tapęs 1980 metais, įmones ir korporacijas išvadavo iš socialinės atsakomybės, tuo būdu suorientuodamas jas į nevaržomą pelno paiešką visame pasaulyje ir kapitalo generavimą stambiosiose korporacijose. Kaip sako Dž. Perkinsas, prasidėjo korporatokratijos pasaulinės imperijos kūrimas, tą procesą klaidinančiai vadinant globalizacija.“
Taigi, trumpai tariant, globalizmas- „new world order“ imperijos kūrimas, įteisinant neoliberalizmą, kaip nevaržomą pelno paiešką visame pasaulyje, išvaduojantį korporacijas nuo socialinės atsakomybės, o dabartiniu metu- bandantį statyti korporacijų pelno godulį aukščiau už valstybių įstatymus.
Taigi, mielieji, štai ką galima atskleisti be jokio politikavimo, naudojant vien kalbos įrankius. Branginkime kalbą, nes tai vienintelis, bet galingas mūsų ginklas. Kaip ir kiekvienas ginklas, jis reikalauja priežiūros, tad iš pagarbos kalbai bent jau stenkimės nedaryti rašant klaidų...
|