Vokietijos kanclerė naujame interviu perspėjo, kad JAV gali savo noru atsisakyti savo, kaip pasaulinės galios, statuso, o europiečiai privalo pasirūpinti tokiais nenumatytais atvejais, be kita ko, stiprindami savo kariuomenę, perspėjo Vokietijos kanclerė.
A. Merkel sakė, kad Europos tautoms reikia „prisiimti daugiau naštos nei Šaltojo karo metu“, nes jos negali būti tikros, kad JAV jas gins.
„Užaugome būdami tikri, kad JAV – pasaulio galia. Jei JAV dabar panorės savo valia atsisakyti šio vaidmens, turėsime rimtai tai apmąstyti“, - pridūrė A. Merkel.
Vokietijos kanlerė taip pat pasisakė už bendrą ES karinę jėgą – Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) palaikytą idėją. Ji teigė matanti NATO pajėgumų vertę, įskaitant bendrą branduolinį skėtį, pasaulyje, kuriame iškyla tokios Azijos valstybės kaip Kinija ir Indija.
Tiesa, Prancūzijos vadovas daug skeptiškiau vertina transatlantinį gynybos bloką. Praėjusiais metais jis sakė, kad NATO „ištiko smegenų mirtis“.
A. Merkel apgailestavo dėl didėjančio valstybių savanaudiškumo, kuris, jos teigimu, prieštarauja vieningam daugiašaliam atsakui į 2008 m. finansinę krizę. „Šiomis dienomis mes turime padaryti viską, ką galime, kad sustabdytume perėjimą prie protekcionizmo. Jei Europa nori būti išgirsta, ji turi parodyti gerą pavyzdį“, - sakė ji.
Politologai teigia, kad protekcionizmo metodai yra pagrindinė JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) administracijos užsienio politikos dalis. Valdant D. Trampui, Vašingtonas reikalavo iš naujo derėtis dėl prekybos sandorių, kuriuos JAV prezidentas laikė nepalankius savo šaliai. Jis taip pat kritikavo 11 tokių NATO valstybių narių, pvz., Vokietiją, kurios, pasak jo, neįvykdo savo karinių išlaidų įsipareigojimų. D. Trampo administracija konfrontaciją su Kinija padarė prioritetu, darydama spaudimą Trečiojo pasaulio šalims, kad atbaidytų jas nuo bendradarbiavimo su Pekinu.
Kalbėdama apie Kiniją, A. Merkel pareiškė, kad jos iškilimas „rodo, jog net nedemokratinė šalis gali būti ekonomiškai sėkminga, o tai yra didžiulis iššūkis mūsų liberalioms demokratijoms (…) Mes dar negalėjome pateikti absoliučių įrodymų, kad liberali sistema vieną dieną nugalės“.
Anot kanclerės, naujoji Pekino galia – realybė, su kuria kitos šalys turi susitaikyti: „Kinija tapo globalia žaidėja. Tai padarė mus partneriais ekonominio bendradarbiavimo ir kovos su klimato kaita srityse, tačiau konkurentais dėl visiškai skirtingų politinių sistemų.“
Tą patį A. Merkel kalbėjo ir apie Rusiją, kurią JAV vadina kita strategine varžove. Pasak kanclerės, Berlynas, nepaisant visų JAV ir Rusijos dvišalių santykių klausimų, turi ir toliau palaikyti ryšius su Maskva: „Sirijoje ir Libijoje, šalyse, esančiose visai šalia Europos, Rusijos strateginė įtaką – milžiniška.“
Todėl, kaip konstatavo Vokietijos kanclerė, kad Europa išliktų, turi išlikti jos ekonomika.
Šaltinis: theguardian.com
Naujausi
Naujausi komentarai
Trigrašis
IP 88.222.180.47 | 11:53:03
Nejaugi tikėjotės ko kito?Nei viena partija,prasibrovusi į Seimą,nedeklaravo,kad sieks taikos.Net R.Žemaitaitis,- ginkluotis,didinti išlaidas ginklavimuisi,kuo labiau remti Ukrainą iki pergalės.Į domu,iki kieno?...
Darijus
IP 2a02:678:54f:8200:c999:6ac3:218c:d3e0 | 11:29:09
Vasalas prisiekė tarnauti šeimininkui....
U-2
IP 2405:8100:8000:5ca1::3d1:511c | 11:28:04
Panasu, kad baltoji ponia liko visiskai patenkinta milicininko Skvernelio liezuvio ilgiu, tamprumu beigi bendru, profesiniu pasirengimu yskaitant seiletuma......