Rugpjūčio 13 d. prieš dvidešimt metų Krokuvoje (Lenkija) pradėjęs veikti naujienų portalas INTERIA pranešė, kad Baltarusijoje rasta nemažai lenkiškų gilzių su užrašu MADE IN POLAND.
Rugpjūčio 11 d. Lenkijos valdžia, komentuodama Slavomiro Sierakovskio (Sławomir Sierakowski) reportažą apie gilzes su užrašu MADE IN POLAND, rastas Baltarusijoje, kategoriškai paneigė, kad į Baltarusiją Lenkijos gynybos ministerija tiekė ginklus ar amuniciją.
Tai paneigė ir Lenkijos vystymosi ministerija: „Informuojame, kad visų sankcijų, susijusių su prekių eksportu į Baltarusiją, laikomasi. Lenkijos vyriausybė nedavė leidimo eksportuoti amunicijos.“
Tuo tarpu publicistas S. Sierakovskis pranešė tokias gilzes radęs Minske, jas nufotografavo.
Televizijos kanalui POLSAT NEWS anksčiau antiteroristinėse pajėgose dirbęs Ježis Dzievulskis (Jerzy Dziewulski) sakė: "Man šis modelis pažįstamas, jį pagal Lenkijos Vidaus reikalų ministerijos užsakymą jau daug metų gamina medžioklinės amunicijos gamykla „Pionki“. Gynybos ministerija su tuo neturi jokio ryšio, ji nenaudoja tokių šovinių, pas juos nėra lygiavamzdžių ginklų, kuriems jie skirti. Mes užsisakinėdavome tokią produkciją dar dešimto dešimtmečio pradžioje. „Pionki“ specializavosi amunicijos traumatiniems ginklams, t. y. guminių kulkų, pistoletų patronų gamyboje. Šioje srityje tai buvo geriausia gamykla pasaulyje.“
Pasak J. Dzievulskio, gamykla „Pionki“ gamino nemirtinus šovinius dar devintajame dešimtmetyje. „Kas jais prekiauja? „Pionki“ – savarankiška firma, kuri gamina produkciją tiek pagal Vidaus reikalų, tiek pagal Gynybos ministerijos užsakymą. Tačiau abiem atvejais kalba neina apie amuniciją antiteroristiniams padaliniams. Kiekviena kompanija Lenkijoje, kuri vykdo minėtų ministerijų užsakymus, turi leidimą jais prekiauti. Kam ji gali parduoti amuniciją? Bet kam, kas turi galutinio vartotojo sertifikatą. Tokiame dokumente šalies vyriausybė garantuoja, kad produkciją naudos savarankiškai, niekam jos neperparduos.“
Pasak eksperto, Baltarusija negalėjo užsakyti iš Lenkijos šios amunicijos dėl ginklų embargo. „Tačiau ji turėjo galimybę gauti šiuos šovinius paprastu, primityviu būdu, naudojamu visame pasaulyje. Ji galėjo palaikyti gerus santykius su kokia nors šalimi, pvz., Rusija. Nežinau, ar „Pionki“ tiekia savo produkciją Rusijai, bet jei taip, tada viskas būtų akivaizdu. Ginklais ir amunicija prekiauja visas pasaulis.“
J. Dzievulskis mano, kad amunicija Baltarusijoje atsirado „visiškai nelegaliu keliu“. „Esu įsitikinęs, kad gamykla „Pionki" jiems šių šovinių nepardavė. Tai, kad jie ten atsirado, yra provokacija. Baltarusija nusprendė, kad jai reikalingi tokie šoviniai ir apmulkino. Prekiautojai ginklais – it pasiutę šunys, jie vienas kitą gerai pažįsta.“
Lenkija – ne vienintelė šalis, kurios produkcija dabar buvo rasta Baltarusijos miestų gatvėse. Žurnalistas iš Minsko Franakas Viačorka tviteryje publikavo nuotrauką su rasta Čekijoje gaminta garsine granata.
Šaltinis: fakty.interia.pl
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]