Japonijoje aptikta reta fotografija, kurioje matomas ant Hirošimos numestos atominės bombos sprogimas. Fotografija įdomi tuo, kad parodo, jog pasekmės buvo kur kas baisesnės net nei manyta – pasirodo, po JAV numestos ir sprogusios atominės bombos, nuo jos kilęs „grybas“ atsiskyrė į du debesis.
Hirošimos Taikos memorialo muziejaus kuratorė Koičiro Maeda sausio 9-ąją pareiškė, kad ši juodai balta fotografija buvo aptikta tarp straipsnių apie miesto bombardavimą. Šie straipsniai priklausė Hirošimos Honkawos pradinei mokyklai, pranešė „Press TV“ ir agentūra AFP.
Manoma, kad ši fotografija padaryta praėjus vos pusvalandžiui po sprogimo, įvykusio 1945 metų rugpjūčio 6 dieną, maždaug 10 km į rytus nuo sprogimo epicentro.
„Apie šį kadrą buvo kalbama istorijos vadovėliuose, tačiau iki šiol jo niekas nebuvo matęs. Nuotraukos, rodančios, kaip atominis „grybas“ pasidalija į du, yra labai retos“, - pasakojo K. Maeda.
Pirmąją pasaulyje atominę bombą ant Hirošimos numetė JAV bombonešis „Boeing B-29“, pavadinimu „Enola Gay“, taip pavadintas pagal jo piloto pulkininko (vėliau – brigados generolo) Paul‘o Warfieldo Tibbets‘o Jr. (1915-2007) motinos Enola‘os Gay Tibbets vardą. Bomba taip pat turėjo vardą – „Berniukas“ („Little Boy“). Ji svėrė 4400 kg, buvo 3 m ilgio ir 71 cm diametro, o jos sprogimo galia siekė 16 kilotonų (67 teradžaulius). „Berniukas“ buvo užpildytas 64 kilogramais urano-235. Antroji bomba, po trijų dienų numesta ant Nagasakio, vadinosi „Storulis“ („Fat Man“). Ji svėrė 4633 kg, buvo 3,3 m ilgio, 1,5 m diametro, buvo pripildyta plutonio-239, o jos galia siekė 21 kilotoną (88 teradžaulius) – tai prilygsta 75 milijonams dinamito sprogmenų.
Abi bombas sukūrė amerikiečių fizikas, Robert‘as Serber‘is (1909-1997), dalyvavęs vadinamajame Manheteno projekte, kuriame 1942-1946 metais buvo sukurtos pirmosios pasaulyje atominės bombos.
Nuo „Berniuko“ Hirošimoje iš karto mirė apie 166 000 žmonių, nuo „Storulio“ (taip jis pavadintas parodijuojant Winston‘ą Churchill‘į) Nagasakyje – 80 000. Pasak japonų istorikų, sprogimo Hirošimoje metu žuvo 90 proc. miesto gydytojų ir 93 proc. seselių, nes „Berniukas“ nepataikė į taikinį – T formos Aioi tiltą, ir sprogo virš ligoninės.
Buvo sugriauta 70 proc. Hirošimos pastatų, dar 10 proc. suniokota.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]