2024 m. gruodžio 21 d.

 

Ar tikrai mėsoje gausu hormonų ir antibiotikų?

9
Paskelbta: 2015-04-28 10:16 Autorius: [email protected]

Prekybininkų duomenimis, labiausiai Lietuvoje augančia preke jau kelerius metus iš eilės tampa mėsa, ypač vištiena – pastarosios pardavimai per metus išaugo apie 10-11 proc. ir sėkmingai kyla toliau. Nepaisant didėjančio populiarumo, žmonės vis dar retkarčiais suabejoja, ar mėsa iš tiesų yra sveikas produktas. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų nuomone, nepagrįstos dvejonės dažniausiai kyla dėl gyvūnų auginimo, maitinimo ar mėsos apdorojimo sąlygų.

„Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse, yra nustatyti mėsai auginamų gyvulių laikymo standartai, kurių laikytis privalu, o už pažeidimus gresia nuobaudos, – teigia VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotoja Rita Sirutkaitytė. – Yra vykdomos planinės bei neplaninės patikros, kurių metu žiūrimas gyvulių laikymo sąlygų, mitybos atitikimas nustatytiems reikalavimams, imami mėginiai laboratoriniams tyrimams.“ Anot specialistės, tikrinimų metu pažeidimai užfiksuojami labai retai.

Pasak VMVT atstovų, sklandantys gandai apie gyvulius, o ypač paukštynuose laikomus paukščius, kurie yra auginami antisanitarinėmis sąlygomis, yra nepagrįsti, o socialinius tinklus pasiekiantys vaizdai apie netinkamą elgesį su vištomis ar kitais gyvūnais, dažniausiai atkeliavę iš valstybių, kuriose nenumatyti tokie patys auginimo standartai, kaip ES. Tai, kad Lietuvoje auginta ir tiekiama mėsa atitinka keliamus reikalavimus, patvirtina ir Europos Komisijos Maisto ir veterinarijos tarnybos auditoriai.

„Vienas vis dar tebegyvuojančių mitų, ypač kalbant apie mėsinių viščiukų ir kitų paukščių auginimą, yra jų maitinimas augimą skatinančiomis hormoninėmis priemonėmis, – sako Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas habil. dr. Vytautas Tėvelis. – Lietuvos paukštynuose auginami mėsiniai viščiukai yra lesinami subalansuotu lesalu, sudarytu iš mūsų šalyje auginamų grūdų, baltyminio pašaro, vitaminų ir kitų, maždaug 100 komponentų. Priklausomai nuo paukščio amžiaus, jam parenkamas specialios sudėties lesalas. Tai, kad mėsinis viščiukas užauga per maždaug 6 savaites, lemia kiekvienam periodui nustatyta subalansuota mityba, temperatūra, vėdinimas bei veislė, o ne ES uždrausti augimą skatinantys biologiniai preparatai, kurie gali turėti neigiamos įtakos žmogaus sveikatai.“ Pasak V. Tėvelio, naudoti hormoninius preparatus ne tik draudžiama, bet ir netikslinga – akivaizdus poveikis augimui nėra pastebimas. Jeigu paukščiui sudarytos geros laikymo ir mitybos sąlygos, jo augimo tempas yra pakankamai spartus ir be papildomų preparatų.

Su mitu apie mėsai auginamų galvijų maitinimą hormoniniais preparatais susiduria ir Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija. Asociacijos direktorius Darius Dzekčiorius atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje mėsiniai galvijai auginami „karvių žindenių“ principu – tai reiškia, jog bent pusę pirmųjų gyvenimo metų galvijai maitinasi motinos pienu, vėliau minta žole arba žoliniais pašarais. Augintojai taip pat yra reguliariai tikrinami, ar yra laikomasi gyvūnų ženklinimo, sveikatingumo, ligų prevencijų bei kitų gyvūnų gerovės reikalavimų.

Antibiotikus, pasak R. Sirutkaitytės, auginant gyvulius mėsai, galima naudoti tik gydymo ar veislininkystės tikslais, esant griežtai kontrolei. Gydymui skirtus vaistus gali paskirti tik veterinarijos gydytojas, tiksliai nustatęs gyvūno sveikatos sutrikimą ir prisiimdamas visą atsakomybę, kad iš tokio gyvūno gauta produkcija su gydymui naudotų medžiagų likučiais nepateks į maisto grandinę. Už ES ribų tokių preparatų draudimas negalioja, todėl, siekiant užtikrinti maisto saugą, produkcija iš tam tikrų valstybių yra griežtai kontroliuojama arba iš viso uždrausta.


Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
9. rimtas
(2015-10-15 13:48:17)
(62.97.238.66) Parašė:

kam idomi ta sveikata,svarbiausia pinigai- pelnas- pinigai,bet jus visi galit rinktis nevalgykit tos mesos



8. trumpai
(2015-04-29 09:28:03)
(78.61.53.31) Parašė:

man mėsinis viščiukas užauga ne greiciau kaip 3 men,o maitintas gyvunas normaliu pasaru ir jo mėsa lyginti su pirkta iš parduotuvės nevertas net diskusiju,nes jau net ir vaikas pagaliau galėjo šimtus kartu pajusti skirtuma,jau nekalbant apie sveikatos klausima žmogui.



7. Mono
(2015-04-28 21:10:34)
(78.62.175.113) Parašė:

Mono šuo geriausias degustatorius. Pirmiausia duodu šuniui. Jei Šuo neėda, nevalgau ir aš, iĖskyrus vakarykėčią sriubą.Vakarykėčios sriubos mano šuo neėda, nors sriuba dar būna gera.



6. Antanas
(2015-04-28 19:52:23)
(84.46.246.13) Parašė:

Mano laboratorija - kaimyno šuniukas. Nuo konservuotų sriubų - makaronai su kumpiu ar žirniai, šuniukas bėga. Įpylus nemažai saldžios grietinėlės - laka nenoriai. Keptų skanių paukštienos kulšelių neėda. Ėda vienos rūšie batoną ir pigiausią dešrą kur buvo 3 litai.



5. gudi giria
(2015-04-28 19:17:13)
(162.226.66.184) Parašė:

Tuos visciukus purske dustu,nuo uteliu ir lesina pasaruose antibijotikai su visoke perkunija zmones visur valgo nuodus labai madoij krutinele,tas presuotas popierius,kaip,as vadinu,tos hibridines vistos,vos kojas atkele nuo zemes kaimuose atsimenu vistos net tam tikra atstuma nuskrizdavo pamate vanaga,o hinridine net nesureguoja jokio inkstikto nelike.Tures Lietuva izdalinti zemes ir leisti kurtis smulkiems ukiams,bus sveika paukstiena ir kiausiniai ir plunksnu pagalvems,o dabar yra specialiai,tai daroma,su tokiu edalu atsiprasant trecia karta negimdys,tai yra nelaime,per izdavikus.



4. nustokim zudyti
(2015-04-28 19:13:29)
(78.62.8.18) Parašė:

.meatfreerussia.info/FTF.php



3. Kaimiete
(2015-04-28 18:59:00)
(78.62.69.91) Parašė:

Naminės mėsos skirtumas nuo parduotuvinės akivaizdus. Tegul įrodinėja kiek nori ir kas nori, kad lesalai gaminti tik Lietuvoje iš grūdų ir t.t. O tai ko tada vežasi paukštynai lesalus iš Lenkijos (su lecitinu - GMO)? Argi ne dėl to, kad pigiau?. Paukščių svorio augimas taip pat labai priklauso nuo lesalų. Ir nereikia mums aiškinti, kad Lietuvoje viskas aukščiausios kokybės už prieinamą kainą.



2. Kodėl tai mitas?
(2015-04-28 16:26:44)
(87.247.87.150) Parašė:

tai yra REALYBĖ. Paimkim "miestietišką" vištą ir sulyginkit su kaime auginta ir jokiais antibiotikais ir kitokiu brūdu nemaitintą vištą. Pastarosios skonis ir kvapas tikros mėsos. Paimkit kalakutą, išaugintą kokio arvio ar "ūkininkų" iš Lenkijos ir kaime auginto kalakuto skerdieną. Pastarojo skonį įvertino mano katė, kuri labai gerai atskiria, kas yra š.... ir kas tikra mėsa. Sumalus tampa skysta, lipni, nors imk ir tapetus klijuok. Ką galima pasakyti apie jautieną. Mano katė ją labiausiai vertina, bet kartais suka nosį. Tada spėju, kad gyvulys buvo sergantis arba prifarširuotas antibiotikais ar dar kažkokiu biesu. Dėl kiaulienos, mano maisto vertintoja, neturi nuomonės,nes ja nemaitinama, ją mėgstu tik aš, bet dažniausiai jos kvapas - kaip ne mėsos t.y. visai nėra mėsos kvapo, kažkoks keistas, nemalonus. Kaip tą mėsą užaugina, apdirba, kad ji nekvepia mėsa, vienas dievas težino, ir svarbiausias klausimas: O KAS TOLIAU? Dėl pinigų, dėl pelno augintojai ir gamintojai nuodija žmones, reikia vis daugiau ir daugiau pinigų sveikatos apsaugai, vaistams ir laidotuvių pašalpoms.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras