Tarptautiniai gelbėtojų kursai Armėnijoje. Nuotr. Andrejaus Protunkevičiaus |
Galingas žemės drebėjimas Maroke ir precedento neturintys potvyniai Libijoje nusinešė dešimtis tūkstančių gyvybių ir sukėlė milžinišką sunaikinimą. Tarptautinė civilinės gynybos organizacija (ICDO), kurios vienas iš mandatų yra mokyti ir tobulinti gelbėtojus šalyse narėse, reagavo ir palaikė šias šalis. Nepriklausomas žurnalistas ekspertas lankėsi viename iš Jerevano mokymo centrų, kur rugsėjo 11–15 dienomis vyko Rusijos ir Armėnijos humanitarinio reagavimo centro organizuoti tarptautiniai ICDO mokymai, ir domėjosi tuo, kas dažniausiai lieka užkulisiuose
Dažniausiai laikraščių antraštės yra apie skaičius. Jei kalbame apie stichinę nelaimę, tai kalbame apie numatomą aukų skaičių ir valdžios pastangas. Skaitytojo dėmesys visada atkreiptas į tai, o tai tikrai svarbu ir logiška. Būtų tikslinga cituoti JT duomenis, kad per pastaruosius du dešimtmečius visame pasaulyje įvyko 7348 stichinės nelaimės, dėl kurių iš viso nukentėjo daugiau nei keturi milijardai žmonių. Skaičiai yra siaubingi, atsižvelgiant į tai, kokie bejėgiai žmonės yra stichinių nelaimių akivaizdoje. Tačiau tai, kas dažniausiai lieka užkulisiuose ir vis dėlto atlieka pagrindinį vaidmenį, yra gelbėtojų darbas, kurie ištraukia aukas iš griuvėsių žemės drebėjimų ar gaisrų metu arba gelbsti per potvynius. Rizikuodami savo gyvybėmis jie išgelbėja šimtus tūkstančių žmonių.
Į Rusijos ir Armėnijos humanitarinio reagavimo centro (RAHRC) mokymo vietą susirinko gelbėtojai iš šešių ICDO šalių narių: Alžyro, Bahreino, Saudo Arabijos, Rusijos, Kirgizijos ir Libano. Po savaitės teorinių ir praktinių mokymų, paskutinę mokymų dieną jie surengė egzaminą apie aukų gelbėjimą nuo griuvėsių. „Aukų“ evakuacija vyko pažangių technologijų mokymo centre, kurį šiemet centrui suteikė ICDO. „Aukų“ riksmai, dūmai, o lyg ir gyvenime gelbėtojai padarė viską, kad iš sugriuvusio pastato ištrauktų „žemės drebėjimo aukas“. Manekenės taip pat buvo labai tikroviškos, ypač jų svoris.
„Mūsų mokymai skirti reaguoti į žemės drebėjimus ir gelbėti po griuvėsiais įstrigusias „aukas“. Atitinkamai, norėdami juos pašalinti iš ten, turite turėti įgūdžių dirbti su gelbėjimo įrankiais. Visą savaitę dirbome su pneumatiniais, hidrauliniais, hidrodinaminiais ir benzininiais įrankiais, kuriais dažniausiai gelbėtojai ištraukia aukas iš griuvėsių. Kolegos buvo apmokytos specialių padidinto sudėtingumo elementų. Pavyzdžiui, kai realiai žmogui užspaudžiama ranka ar koja, reikia veikti maksimaliai tiksliai ir atsargiai, kad nesusižalotumėte“, – pabrėžė specialiųjų mokymų instruktorius, Udmurtijos respublikos gelbėjimo tarnybos gelbėtojas Sergejus Gordiušinas.
„Tai buvo aukšto lygio mokymai, kurie leido man daug sužinoti apie operacijas ir reagavimą į avarines situacijas. Šie nauji įgūdžiai padės man išgelbėti daugiau žmonių. Aišku, gelbėjimo darbuose nelaimės metu dalyvavau ir anksčiau, tačiau tokio pobūdžio avarinėje operacijoje dalyvauju pirmą kartą. Manau, kad norint išgelbėti daugiau žmonių, svarbu įgyti vis daugiau tokių žinių, ir įgyti praktinių įgūdžių“, - teigė Alžyro gelbėtojas Omaras Genounas.
Ekspertas Samuelis Norschas pasisakė apie kai kuriuos kertinius dalykus: „Kai palaipsniui vyko gelbėtojų parengimas, Armėnijoje būtent Rusijos ir Armėnijos humanitarinio reagavimo centras pirmą kartą surengė tarptautines pratybas poligone”. Centro vadovo Jurijaus Poliščiuko nuomone, tai buvo kol kas tik pradžia, ir džiugu, kad tai pirmoji sėkminga patirtis.
„Kasmet perkvalifikuojame nuo 300 iki 500 specialistų iš Armėnijos gyventojų ir teritorijos apsaugos srityje, ruošiame gelbėjimo tarnybas, valdymo specialistus, ugniagesius, gelbėtojus. ICDO dėka sukūrėme unikalų mokymo kompleksą, leidžiantį rengti pačių įvairiausių sričių specialistus. Tai yra treniruokliai su atvira degimo kamera, kuriuose jie moko, kaip naršyti dūmuose ir visiškai nesant matomumo. Atskirai yra cheminės apsaugos specialistams skirti simuliatoriai, kuriuose imituojami pavojingų skysčių nuotėkiai ir juos reikia šalinti“, - sakė centro direktorius.
Centre taip pat yra didelis kompleksas, kuriame vyko mokymai – pastato sunaikinimą imituojantys griuvėsiai, kuriuose dalyviai turėjo eiti ir ieškoti „aukų“. Taip pat yra atskiras treniruoklis, leidžiantis praktikuoti saugaus gelbėjimo padalinių darbo aukštyje būdus ir būdus. Tai yra draudimas, „aukos“ judėjimas per įvairias struktūras.
„Ši nauja ICDO pastatyta mokymo įstaiga išplečia mūsų veiklos spektrą, leidžia mums kurti naujas ugniagesių programas ir padėti plėstis į regioninį lygmenį“, - sakė Jurijus Poliščiukas.
Kartu vienas iš svarbių centro uždavinių yra konkretus pasirengimas: tiek Armėnijoje, tiek regiono šalyse reaguoti į ekstremalias situacijas. Štai centras gabeno maistą nuo ginkluotų konfliktų Sirijoje nukentėjusiems gyventojams, o kilus dideliems potvyniams į Iraną du kartus gabeno būtiniausius daiktus – palapines, antklodes ir stogo dangos medžiagas. Į Karabachą buvo pristatyta daug humanitarinės pagalbos. Be to, po katastrofiškų žemės drebėjimų Turkijoje, Sirijoje ir Irane centras išsiuntė humanitarinę vilkstines.
„Turbūt nė viena pasaulio šalis negali savarankiškai atlaikyti gamtos ir žmogaus sukeltų avarijų. Armėnija yra sudėtingoje seisminėje zonoje ir neatmestina, kad čia gali pasikartoti tai, kas įvyko per Spitako žemės drebėjimą, kai žuvo apie 25 tūkstančiai žmonių. Todėl labai svarbu, kad veikia tokių organizacijos kaip mūsų centras, jos rengia gelbėtojus ir dirba siekdamos užkirsti kelią stichinėms nelaimėms ir sumažinti jų riziką“, - pasisakė vienas iš centro vadovų Pavelas Gezalianas.
„Be aukštos kvalifikacijos specialistų neįmanoma atsispirti nelaimėms – stichinėms ir žmogaus sukeltoms. Modernizavus mūsų centrą, regione nėra panašios organizacijos, kuri užsiimtų tokiais daugiafunkciniais uždaviniais – pagalbos teikimu, humanitarine veikla, specialistų rengimu. Tai mūsų išskirtinumas ir tikrai turime didžiulį plėtros potencialą“, - tęsė Pavelas Gezalianas.
Pasak Saudo Arabijos gelbėtojo Achmedo Alharbio, mokymuose jam buvo daug naujų dalykų, ypač dirbant su betoninių plokščių pažeistomis aukomis. Tai jam buvo ypač svarbu daryti kartu su kolegomis iš kitų šalių: „Nes galiausiai esame viena komanda ir visas operacijas turime atlikti kartu. Turime reaguoti greitai, suprasdami vieni kitus. Ir mes tai pasiekėme. Kiekviena šalis turi savo reagavimo į ekstremalias situacijas metodus, todėl čia buvo vertinga įgyti naujų žinių ir įgūdžių per šį ICDO projektą“, - įspūdžiais dalijosi Achmedas Alharbis.
Samuelis Norschas: „Kai Armėnijoje buvo rengiami gelbėtojai, Sabirzchanas Alamanovas iš Kirgizijos, kuriam šie tarptautiniai mokymai buvo pirmieji tokio pobūdžio mokymai, buvo maloniai nustebintas, kad „nepaisant skirtingų kalbų, komanda dirbo kaip vientisas organizmas, darniai ir su abipusiu supratimu. Praktinių užsiėmimų metu vyko puikus apsikeitimas patirtimi.“ Jo nuomonė tokia, kad humanitarinė pagalba kiekvienoje valstybėje ateityje turės vis platesnį ir gilesnį supratimą.
Šiais metais Tarptautinė civilinės gynybos organizacija pravedė 24 įvairių sričių kursus, rengė specialistus įvairiose organizacijos šalyse narėse. „Vienas iš ICDO mandatų – klausimai, susiję su šalių narių civilinės gynybos tarnybų mokymu kitų šalių metodikomis. Golfo šalys turi savo metodiką, Serbija, Armėnija, Rusija – savo metodikas. Tačiau apskritai, kai įvyksta nelaimė, svarbu kuo greičiau išgelbėti gyvybes. Jie visi turi tą patį požiūrį – tai laikas, kai turime palaikyti žmogų pirmuoju momentu ir išgelbėti jo gyvybę kritiniu atveju“, – sakė ICDO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Andrejus Kudinovas.
„Tarptautinė civilinės gynybos organizacija, šiuo atveju kartu su Rusija ir Armėnija, galėjo aprūpinti Rusijos ir Armėnijos centrą pažangiu technologiniu mokymo kompleksu būtent tam, kad atitiktų ICDO tikslus rengiant specialistus iš šalių narių. Žinoma, norėčiau, kad panašūs kompleksai atsirastų Afrikos šalyse, Persijos įlankos šalyse, Nikaragvoje ir daugelyje kitų. Tokia mūsų vizija ateinantiems 10-15 metų – suteikti mokymo centrams ir institucijoms mūsų šalis nares, kad būtų išplėstos mokymo galimybės“, - pridūrė Andrejus Kudinovas.
Dalyvis iš Bahreino Ibrahimas Alkavaris, dalindamasis savo įspūdžiais, teigė: „Mokymai daugeliu atžvilgių pagerino jo patirtį, dabar jis yra labiau pasirengęs reaguoti į ekstremalias situacijas tiek savo šalyje, tiek pasiruošęs padėti tokioms šalims kaip Marokas, kur vyko stiprus žemės drebėjimas, o kartu visada lengviau susidoroti su stichinėmis nelaimėmis.
Pastaba: Tarptautinė civilinės gynybos organizacija (ICDO) yra tarptautinė organizacija, kurios tikslas yra skatinti nacionalinių civilinių ir aplinkos apsaugos struktūrų kūrimą stichinių ar žmogaus sukeltų nelaimių atveju. Organizacijai priklauso 60 šalių narių. Generalinis sekretorius yra Nieupas Japas Mariatu (Kamerūnas). Organizacijos būstinė yra Ženevoje, Šveicarijoje. Tarptautinė civilinės gynybos diena kasmet minima kovo 1-ąją.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]