Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas patikino iš Generalinės prokuratūros dar nesulaukęs atsakymo į prašymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės ir buvusio premjero Andriaus Kubiliaus. Vilniaus miesto savivaldybė buvusius aukštus politikus kaltina piktnaudžiavimu ir neatliktomis tarnybos pareigomis rengiant Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimus bei teikiant juos Seimui.
„Dar negavome. Artimiausiu metu mes atsakysime poniai I. Šimonytei, ką mes manome apie jos opusą spaudoje, bet aš tikiuosi, kad prokuratūra principingai įvertins šį sudėtingą mūsų prašymą, nes jis nėra paprastas, ir pagaliau politikai turės atsakomybę už tam tikrus inicijuotus sprendimus, kurie duoda tiesioginę žalą viešiesiems finansams (konkrečiai savivaldybių biudžetams). Maža to, dar labai aiškiai išskiria tam tikras verslo grupes ir pažeidžia sąžiningos konkurencijos principus, būtent tai yra užfiksuota Seimo Teisės departamento išvadoje“, - ketvirtadienį žurnalistams sakė meras.
A. Zuokas teigė, kad tai buvo padaryta norint padėti finansinėms institucijoms nemokėti nekilnojamojo turto mokesčio.
„Taigi šis veiksmas naudingas vienai interesų grupei ir neabejotinai, mano įsitikinimu, ministrė ir premjeras viršijo savo kompetenciją ir ja pasinaudojo neteisingai“, - tvirtino sostinės meras.
Vilniaus miesto savivaldybė teigia dėl šių veiksmų pernai netekusi 18 mln. litų.
Kaip nurodoma savivaldybės pranešime, 2011 m. įsigaliojusiais Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimais, kuriuos inicijavo ir parengė Finansų ministerija ir kuriuos Seimui pateikė vyriausybė, buvo padaryta didelė žala savivaldybių biudžetams, iš jų didžiausią žalą patyrė Vilniaus miesto savivaldybė. 2012 m. planas neįvykdytas 32,7 proc., t. y. negauta 36,2 mln. litų, iš jų 18 mln. litų - dėl šio įstatymo pakeitimų.
Anot sostinės savivaldybės, Valstybinės mokesčių inspekcijos 2012 m. spalio 14 d. rašte nurodoma, jog „išanalizavus deklaruoti mokesčio pokytį nustatyta, kad didžiausią nekilnojamojo turto mokesčio sumažėjimą deklaruoja lizingo bendrovės. Pagrindinė tai lėmusi priežastis būtų nuo 2011 m. pasikeitusios Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo nuostatos“.
Savivaldybės teigimu, pasinaudodami įstatymo pakeitimais ir sudėtinga mokesčio mokėjimo kontrole asmenys ėmė vengti mokesčio mokėjimo, kai jie nekilnojamąjį turtą faktiškai naudoja (nepateikdami mokesčio deklaracijos), tačiau vengia įforminti naujos statybos ar rekonstrukcijos baigtumą. Vilniaus miesto savivaldybėje 2013 m. vasario-balandžio mėnesiais vykusių patikrinimo metu nustatyta, jog iš 314 nebaigtos statybos negyvenamosios paskirties pastatų yra naudojami net 197 pastatai (62,7 proc.).
Vilniaus meras A. Zuokas prašo prokuratūros pradėti ikiteisminį tyrimą ir įvertinti pareigūnų atsakomybę. Esą I. Šimonytė ir A. Kubilius puikiai žinojo, jog tokie sprendimai pakenks savivaldybių biudžetams, o ypač Vilniaus miesto savivaldybės finansinei situacijai.
A. Kubilius tokius A. Zuoko pareiškimus vadina populistiniais.
Eltos inf.