„Ar gali Balkanai tapti nauja „žaidimo aikštele“ Vladimirui Putinui ir jo politikai, nukreiptai į destabilizaciją?“ - klausia straipsnyje „Financial Times“ Ivanas Krastevas, „Centre for Liberal Strategies“ pirmininkas. Autoriaus požiūriu, Rusija neturi didelės manevro laisvės artimiausiose jai teritorijose. Logika sufleruoja, kad Maskva galėtų padidinti spaudimą Europai už buvusios TSRS ribų, pavyzdžiui – Balkanuose.
Balkanai – Briuselio diplomatijos „podukra“, mano autorius. Jei kompanijos, susijusios su Rusija ir turinčios itin stambius indėlius Balkanų bankuose, netikėtai atsiims pinigus, galimi masiniai bankrotai ir neramumai, o provakarietiškos šių šalių vyriausybės tokiu atveju galėtų susvyruoti.
„Kontroliuojama Balkanų krizė įteiktų Rusijai kozirius derybose, o savo įtaką destrukciniams procesams Rusija galėtų neigti. Tai priverstų daugelį Europos šalių nukreipti dėmesį nuo Ukrainos įvykių. Be to, tai reikštų, kad ES nebeišlaikys net matomos vienybės saugumo klausimais“, - rašoma straipsnyje.
Negalima aklai tikėti, kad Bosnija išliks vieninga valstybe. „Jei Rusija atvirai palaikys Serbijos Respublikos vykdomą politiką Bosnijos serbų atžvilgiu, tai gali tapti atskaitos tašku būsimame šalies padalijime“, - rašo autorius.
Praėjusiais metais pablogėjo Serbijos ir Albanijos santykiai. „Rusijos išpuoliai prieš Vakarų veidmainiškumą randa palaikymą Belgrade“, - pastebi autorius. Regiono ekonomika labai priklausoma nuo rusiškos naftos ir dujų.
„Dėl Kremliaus įtakos šiame regione yra ne kultūrų panašumai, ne slaviškas solidarumas ar Provoslavų cerkvės įtaka, o kur kas mažiau kilnūs veiksniai. Korupcija palaiko ryšius tarp žmonių, o Balkanuose ji gimdo ryšius tarp pavojingų žmonių. Dauguma Balkanų oligarchų turi ryšių Rusijoje. Rusijos užsienio politika gali lengvai jais pasinaudoti“, - rašoma straipsnyje.
Tačiau, Balkanų destabilizacija – rizikingas reikalas. Rusija šioms šalims negali pasiūlyti veiksmingo ekonominio modelio ar patrauklios politinės struktūros. Autorius mano: atsisakymas statyti „Pietų Srautą“ sumažino Maskvos įtaką. Dėl bandymų destabilizuoti padėtį Balkanuose labiausiai nukentės būtent rusiškos kompanijos, o oligarchai – nepatikimi sąjungininkai.
Destabilizuodamas Balkanus, Vladimiras Putinas daug daugiau praras, nei išloš, daro išvadą autorius.
Šaltinis: ft.com
Naujausi
Naujausi komentarai
>15 Šventa vieta
IP 95.24.25.163 | 21:39:59
tuščia nebūna. Prašiko liberalai demokratiją, kur bepažvelgsi, "pokyčiai po pokyčių", o rezultate griuvėsiai (tipo, kaip Vilniaus nac. stadiono) ... Užsižaidė, kaip vaikučiai smėlio dėžėj ir štai tau. Dabar demokratijos ir vertybių jau teks mokytis iš naujo. Suprantama bus ilgos ir skaus...
Xxxx
IP 2a00:1eb8:c2b7:d505:584d:1091:b6f2:310c | 21:38:42
Žiūrėjau aš į tuos NeRedaguota "septynis pridurkus" (ne samurajus) bet kantrybės į juos žiūrėti užteko tik 14-kai minučių, nes klausytis nebuvo ką (nei vienos "ryškios" minties), o žiūrėti "įdomu buvo" kaip vėjas kartais judina užuolaidą ant lango iš dešinės ir, kaip se...
A.a.Sadūnaitės
IP 89.116.124.10 | 21:26:42
2018m.šios premijos gavèjos buvo kitas rūpestis: o kur Deimantė? Kur jos kapelis?...