Nuo Lietuvos banko „Snoras“ bankroto procedūros pradžios 2011 m. lapkritį praėjo penkeri metai.
Viešojoje erdveje pasirodė informacija, kad esą visą tą laiką bankas sąmoningai išvoginėjamas, ir tai neša nuostolius banko kreditoriams ir akcininkams.
Buvusio valdybos pirmininko ir vieno pagrindinių banko „Snoras“ akcininkų R. Baranausko tvirtinimu, taip vadinamas rusiškasis banko „Snoras“ portfelis buvo parduotas už 9 milijonus eurų, nors jo vertė daugiau negu 140 milijonų eurų.
Ekspertai.eu kreipėsi į banko „Snoras“ bankroto administratoriaus atstovą Vaidotą Vyšniauską prašydami atsakyti į kelis klausimus.
- Ar tikrai reali „Snoro“ rusiškojo portfelio vertė sudarė daugiau nei 140 mln. eurų?
- 139,8 milijono eurų yra nominali portfelio reikalavimų suma. Šis rodiklis atspindi nominalius įsipareigojimus bankui ir neturi nieko bendro su realiąja portfelyje esančių reikalavimų verte.
Portfelį sudaro paskolos, išduotos Rusijos rezidentams arba užtikrintos Rusijoje esančiu turtu, vertė. Visos šiame portfelyje esančios paskolos buvo probleminės. Praktiškai del visų paskolų vyko ginčai su skolininkais. Daugelyje paskolų skolininkams buvo iškeltos bankroto bylos, ginčijami banko reikalavimai, naikinamos teisės į užstatus, buvo neteisėtai pasisavintas bankui įkeistas turtas. Ginčai dėl šių klausimu vyko pagal Rusijos įstatymus Rusijos teismuose, kurie neretai priimdavo keistus, teisiškai nepagrįstus ir bankui nenaudingus sprendimus, tikėtina dėl skolininkų korupcinių veiksmų. Atskirais atvejais paaiškėjo, kad bankui vadovavęs R.Baranauskas atleido skolininkus nuo įsipareigojimų. Kadangi bankas savo teises gynė skaidriai ir teisinėmis priemonėmis, banko perspektyvos atgauti konkrečias sumas iš portfelio Rusijoje buvo pakankamai neapibrėžtos.
Visa tai turi tiesioginės įtakos realiai parduodamo portfelio vertei. Negali būti nė kalbos, kad ji būtų bent iš tolo panaši į nominalia verte. Manome, pardavimo sandorio verte parodo tikrąją rinkos verte.
Beje, visas šio portfelio paskolas tuometiniai banko vadovai buvo perkėlę į Kaimanų ir Didžiosios Britanijos Mergelių salose registruotus fondus, tačiau bankroto administratoriaus komandai šią schemą pavyko išnarplioti ir reikalavimo teises gražinti į „Snorą“. Jei to nebūtų pavykę padaryti, bankas būtų praradęs šias paskolas.
- Ar tikrai „Snoro“ rusiškasis portfelis buvo parduotas už kiek daugiau nei 9 mln. eurų?
- Taip. Toks buvo didžiausias investuotojų pasiūlymas.
- Ar tikrai kaip tarpininkė minėtame sandėryje dalyvavo ofšorinė kompanija „Volandia Reserve Limited“, registruota Kipre, o pirkėju buvo įvardytas Rusijos Federacijos pilietis Viktoras Iljičius Anufrijevas?
- Netiesa. Tikrasis pirkėjas buvo Volandia Reserve Limited ir Rusijoje registruotas bankas.
- Kada ir kur buvo viešai paskelbtas konkursas šiam pardavimui?
- 2015 m. rugsėjo 15 d. banko interneto tinklapyje snoras.lt ir Rusijos verslo dienraštyje „Vedomosti“. Banko konsultantai KPMG išsiuntė kvietimus dalyvauti pardavimo procese daugiau kaip 70 potencialių investuotojų.
- Kur galima susipažinti su konkurso sąlygomis?
- Su konkurso sąlygomis buvo galima susipažinti pasikreipus į KPMG, kurie buvo atsakingi už pardavimo proceso skaidrų ir konkurencingą pravedimą.
- Kiek dalyvių dalyvavo konkurse?
- Susidomėjimą buvo išreiškę 9 investuotojai.
- Kada ir kur buvo paskelbtas konkurso nugalėtojas?
- Apie sandorio pasirašymą bankas viešai paskelbė 2016 m. birželio 14 d.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]