Seniausias Danijoje ir vienas pirmųjų pasaulyje dienraščių, leidžiamas Kopenhagoje nuo 1749 metų, publikavo didžiulį straipsnį apie Baltarusiją: jos kaimą ir naujausias technologijas. Publikacija pateikiama sutrumpinta.
Šiandien Baltarusijoje įvyko įdomiausi rinkimai jos naujojoje istorijoje. Jau 26 metų prezidentas Aleksandras Lukašenka valdo šalį, kurią vadina paskutiniąja diktatūra Europoje. Visus tuos metus opozicijos politikai būdavo suiminėjami, o demonstracijos malšinamos jėga. Tačiau dabar netikėtai 37 metų namų šeimininkei Svetlanai Tichanovskajai pavyko suvienyti opoziciją ir mesti diktatoriui viso jo gyvenimo iššūkį.
Skirtingai nuo panašių politinių judėjimų kitose buvusiose TSRS respublikose, tai nesusiję su tuo, kad baltarusiai blaškosi tarp Vakarų ir Rytų, Rusijos ir ES. Juos suvienijo bendras pokyčių noras. Be to, skirtingai nuo ankstesnių protestų, dabartiniai vyksta ne tik Minske, bet ir visoje šalyje.
Nuo 2018 m. Baltarusijoje kolūkių oficialiai nebėra, jie vadinami žemės ūkio bendrijomis. Vis dėlto didžioji dalis žemės ūkio dirba pagal tarybinį modelį. Tačiau dabar Baltarusija gali pasigirti, kad eksportuoja daugiau sviesto nei Danija, tiesa, iš to nelabai uždirba.
Maistas Baltarusijoje puikus: mėsa, bulvės, agurkai, pomidorai. Visgi jaunimas dirbti žemės ūkyje nenori, veržiasi į miestą, kur tualetai ne lauke, yra ir kiti patogumai. Kaimuose perspektyvų daugelis žmonių nemato: iki mokyklų, vaikų darželių toli.
Taigi, iš vienos pusės Baltarusija yra didžiausias pasaulyje muziejus po atviru dangumi, primenantis TSRS, užstrigusią laiko anomalijoje, iš kitos – tai viena geriausių pasaulyje IT pramonių. Baltarusijos IT kompanijos pasiekė pasaulinės šlovės, sukūrė, pvz., VIBER mesendžerį, žaidimą WORLD OF TANKS ir t.t.
Taip pat sukurta aplikacija YURU, kuri, analizuodama balsą, pulsą, kvėpavimą ir kitus parametrus, nustato, ar jūs esate padidinto streso būklėje. Tai ypač aktualu koronaviruso sukeltos krizės metu.
Dar TSRS laikais Minskas buvo kažkuo panašus į tarybinį Silicio slėnį, kur buvo kuriama didžioji dalis tarybinių kompiuterių. Dabar Minsko universitetai toliau rengia kvalifikuotus IT specialistus.
IT srityje Baltarusijoje dirba dešimtys tūkstančių specialistų. Kuriamos aplikacijos jau ne tik anglų, bet ir kinų kalba – rinka diktuoja sąlygas.
Baltarusijoje 80 proc. įmonių priklauso valstybei, ši diktuoja ir rinkos sąlygas, kainas. Valstybė rimtai kontroliuoja valstybės tarnautojus ir žemės ūkį. Jei nepalaikysi A. Lukašenkos, gali prarasti darbą, pasakoja žmonės. Taip buvo. Dabar viskas pasikeitė. Socialiniuose tinkluose žmonės atvirai kritikuoja A. Lukašenką. Didžiausia nepasitenkinimo priežastis – finansinis atsilikimas nuo kaimyninių šalių: Lietuvos, Lenkijos, Rusijos. Politinis konfliktas su Rusija pagilino ekonomines Baltarusijos problemas. Rusijos žiniasklaida vis labiau puola A. Lukašenką, o žmonės ją aktyviai skaito, žiūri.
Daugelis prezidentu ėmė mažiau pasitikėti dėl koronaviruso sukeltos krizės. A. Lukašenka pareiškė, kad karantinas nereikalingas, kad koronavirusas – tai psichozė. Realybė pasirodė daug bjauresnė: oficiliai – 68 tūkst. užsikrėtusių, 577 mirusieji 9,5 mln. žmonių valstybėje. Beveik visi pažįsta ką nors, kas serga ar pasveiko nuo koronaviruso.
Koronaviruso sukeltos krizės metu politinėje arenoje pasirodė nauji personažai, pvz., YouTube blogeris Sergejus Tichanovskis, verslininkas Viktoras Babarika, dvidešimt metų dirbęs Rusijai priklausančiam Belgazprombanke. Taip pat – buvęs Aukštųjų technologijų parko vadovas Valerijus Cepkala, buvęs prezidento vyriausiasis patarėjas, bene labiausiai patikęs potencialiems rinkėjams.
A. Lukašenka greitai sureagavo į naujas grėsmes. Iš pradžių buvo sulaikytas S. Tichanovskis, tada dėl pinigų plovimo ir sukčiavimo – V. Babarika. V. Cepkala pabėgo į Rusiją, nes sužinojo, kad jį ketina suimti.
Tačiau A. Lukašenka padarė klaidą: leido balotiruotis į prezidentus S. Tichanovskio žmonai S. Tichanovskajai. Jis, ko gero, manė, kad namų šeimininkė be jokios politinės patirties jam nepavojinga. Tačiau ji suvienijo opoziciją, prasidėjo didžiulės demonstracijos.
Protestuojai kaip protesto simbolį nešioja baltas apyrankes, istorinę raudonai baltą Baltarusijos vėliavą (tai LDK laikų vėliava su Vyčiu, – red. past.).
Panašu, kad visi pasirengę permainoms, bet toli gražu ne visi žino, ką iš jų gaus.
S. Tichanovskaja pažadėjo du dalykus: išlaisvinti visus politinius kalinius (taip pat ir savo vyrą) ir per pusmetį surengti naujus laisvus rinkimus, kuriuose galės dalyvauti visi, kas norės.
Žmonės sako: būtų neblogai, kad valdžia pasikeistų, ateitų kas nors kitas. Bet kas? Gal suimtasis V. Babarika ir galėtų, bet moterys – ne politikės.
Jei valstybė nustos remti žemės ūkį, daugelis žmonių praras darbus.
Šaltinis: berlingske.dk
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]