Ekspertai nerimauja dėl branduolinių atliekų, laikomų atviroje erdvėje, didžiausioje Europoje Zaporožės atominės elektrinėje (ZAE) – nuo jų iki karinio konflikto zonos yra mažiau nei 200 km. O, kaip liudija vienas Ukrainoje aptiktų grafičių, „atomas taikus nebūna“.
Branduolines atliekas netoli fronto linijos Ukrainoje aptiko „The Guardian“ žurnalistai. Daugiau kaip 3000 panaudotų branduolinio kuro strypų laikomi metaliniuose konteineriuose po atviru dangumi prie ZAE tvoros.
„Kai karas šalia, šokiruoja, kad panaudoti branduolinių atliekų konteineriai tiesiog stovi po atviru dangumi prie metalinių vartų, kuriuos neįdėmiai saugo keli apsaugininkai, – stebėjosi ZAE aplankiusi organizacijos „Friends of the Earth“ atstovė Patricia Lorenz. – Niekad nieko panašaus nesu mačiusi. Pavyzdžiui, Vokietijoje tokios atliekos tiriamos dėl galimų sąsajų su terorizmu, o saugomos už storų sienų ir po stogu, o ne po atviru dangumi.“
Nors Donbasas vos už 200 km, Europos Tarybos atstovas Gustavas Gresselis mano, kad jokios rizikos nėra, nes fronto linija pernelyg toli.
Tuo tarpu vietiniai gyventojai bijo galimų pasekmių, jei konfliktas persimestų ZAE link. Prieš 29 metus į šiaurę nuo Kijevo įvyko milžiniškas sprogimas Černobylio atominėje elektrinėje, kuris sukėlė baisias pasekmes.
„Žmonės bijo, nes konflikto zona yra visai netoli, – sakė buvęs milicininkas, tapęs aplinkosaugos savanoriu, Vasilijus Ivanovičius. – Jei Putinas nori sujungti Rusiją su Krymu, kelias eina per Mariupolį. Rusų kariai jau netoli jo, o jie turi raketų, kurios galėtų pataikyti į atominę elektrinę.“
Ukrainos valstybinės branduolinės energetikos inspekcijos vadovas Serhijus Božko pareiškė: „Šiuo metu visiškai apsaugoti ZAE nuo atakos neįmanoma, nebent perkelti ją į Marsą. Ukrainos planas – laimėti.“
2014 m. gegužę Zaporožėje vyko ginkluoti susirėmimai tarp ZAE apsaugininkų ir „dešiniojo sektoriaus“, susijusio su neonacių grupuotėmis. Ginkluoti vyrai norėjo „apsaugoti atominę elektrinę nuo prorusiškų jėgų“, tačiau apsaugininkai juos sustabdė.
Zaporožėje gyvena apie 770 tūkst. žmonių. Apie 60 proc. Ukrainos elektros dabar gaminama iš 15 branduolinių reaktorių, esančių keturiose atominėse elektrinėse. Trys iš šių reaktorių jau pasenę, dar devyni bus nebetinkami naudojimui per artimiausius penkerius metus.
„Istorija moko mus, kad iš istorijos mes nepasimokome. Vėl galėtų nutikti dar viena katastrofa“, – sakė Vasilijus Ivanovičius.
Šaltinis: theguardian.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]