Pasaulyje žinomas istorikas Neilas Fergusonas (Niall Ferguson) interviu „Die Welt“ pasakoja, kodėl, jo manymu, JAV padarė didžiulę taktinę klaidą Ukrainoje. Ir kodėl, jo požiūriu, Rusija po konflikto tik stiprės.
Britų istorikas Neilas Fergusonas yra daugelio bestselerių autorius. 58 metų vyras dėstė daugelyje elitinių universitetų ir šiuo metu yra Harvardo universiteto (JAV) profesorius. Fergusonas parašė daug knygų istorinėmis ir politinėmis temomis. Pastaruoju metu jis nagrinėja klausimą, kodėl vienos didžiosios kultūros išgyvena, o kitos žūsta.
WELT: Pone Fergusonai, kokioje situacijoje esame praėjus penkiems mėnesiams nuo ginkluoto konflikto tarp Rusijos ir Ukrainos pradžios?
Neilas Fergusonas: Kuo ilgiau trunka konfliktas, tuo ilgiau jis tęsiasi. Tai atrodo kaip tautologija, bet tai reiškia, kad kuo ilgiau trunka konfliktas, tuo jį užbaigti tampa sunkiau. Ir kiekvieną savaitę tai padaryti darosi vis sunkiau. Deja, laikas veikia Putino naudai. Šis teiginys iš pirmo žvilgsnio skamba keistai, nes iš pradžių Rusijos puolimas vystėsi katastrofiškai, Rusija patyrė didelių nuostolių, o Ukraina kovėsi puikiai. Tačiau nepaisant Rusijos pralaimėjimų, ukrainiečių didvyriškumo ir didžiulių Vakarų simpatijų Ukrainai, kuo ilgiau truks Ukrainos pajėgų atsitraukimas, tuo sunkiau Zelenskiui bus laimėti. Putinas laimėjo laiko, pakeitė strategiją ir, užuot užėmęs Kijevą ir visą Ukrainą, susikoncentravo ties Donbasu. Vis labiau tikėtina, kad Rusija užims visą Donbasą ir pietryčių Ukrainą. Rusija ėmėsi išsekinimo taktikos. Kova be laikinų paliaubų yra naudinga Putinui: jo priešininkai neturi laiko pailsėti, persigrupuoti.
- Bet Vakarai ir toliau tiekia Ukrainai ginklus, ar tai nepadės?
- Lemiamą reikšmę turi pastovumo faktorius. JAV jau suteikė Ukrainai pagalbą už 50 milijardų. Ar antrąjį pusmetį jai duos dar 50 milijardų? O kitais metais? Putinas žino, kad Vakarų vienybė ginant Ukrainą nesitęs amžinai. Vakarų parama Ukrainai turi etiketę „panaudoti iki“, yra data, kada produktas suges.
- Vakarų sankcijos neveikia? Ar jos negali susilpninti Rusijos? Juk ji – karinis milžinas, bet socialinis-ekonominis nykštukas? Jeigu sankcijos bus taikomos ilgai, gal jos visgi lems jos pralaimėjimą?
- Niekada netikėjau sankcijų veiksmingumu. Kol Rusija galės parduoti dujas ir naftą, tol rublis išliks stipri valiuta, ir Rusija išliks.
- Ar Putinui pavyks greitai užimti Kijevą, ar to niekada neįvyks?
- Turbūt niekada.
- Ar Vakarų sankcijos gali priversti Putiną pripažinti, kad jis negali laimėti, ir tada priversti jį gėdingai atsitraukti?
- Tai nepavyks.
- O gal ekonominis ir politinis Vakarų spaudimas prives prie rūmų perversmo ir Putino nuvertimo?
- Ir to nebus.
- O jeigu atsakomieji smūgiai Putiną įvarys į neviltį, ir jis panaudos branduolinį ginklą?
- Greičiausiai to neįvyks.
- Ar Kinija paliks Rusiją be paramos, jei Rusija nesudarys taikos?
- Ne, kinai nepaliks Rusijos bėdoje. Ir jie nevers jos sudaryti taiką.
- Ar nedidės Vakarų nuovargis nuo karinio konflikto? Ar jų parama Ukrainai susilpnės?
- Taip, ir tai jau vyksta.
- Ar Rusija negali patirti pralaimėjimo? O gal jai viskas – vieni juokai?
Džo Baideno (Joe Biden) vyriausybė nieko nepadarė, kad užbaigtų šį konfliktą ankstyvoje stadijoje. Nes ji galvojo: kuo ilgiau tai tęsis, tuo blogiau bus Rusijai, ir tuo geriau Vakarams. Visa tai vyko Ukrainos teritorijoje, tačiau Baidenas manė, kad taip bus geriau ir jai. Be to, Baidenas manė, kad tai atgrasys Kiniją nuo įsiveržimo į Taivaną. Mano požiūriu, tai buvo klaida ir kvailystė. Konfliktas turėjo būti baigtas, kai Rusijai klostėsi blogai, o Ukrainai – gerai.
- Matyt, jūsų pozicija labai pasikeitė. Viename iš savo ankstesnių interviu teigėte, kad Rusija patirs pralaimėjimą...
- Taip, bet tai buvo praėjus trims savaitėms nuo karo veiksmų pradžios. Tai buvo maksimalaus Rusijos susilpnėjimo momentas po nesėkmingo Kijevo puolimo, geriausias momentas Kijevui ir Vakarams reikalauti nutraukti karo veiksmus. Tačiau JAV to nepadarė. Vietoj to Baidenas nuskrido į Varšuvą, pavadino Putiną karo nusikaltėliu ir paragino jį nuversti. Tada aš visus, norinčius girdėti, raginau pastūmėti rusus ir ukrainiečius prie derybų. Dabar jau per vėlu. Rusija stiprėja, o Ukraina – silpnėja. Buvau šokiruotas Baideno vyriausybės ir daugelio amerikiečių apžvalgininkų, tikinčių, kad ukrainiečiai gali laimėti, naivumo. Na, kaip jie savo karinėmis priemonėmis galėjo išvaryti rusus iš Donbaso ir Krymo?
- Visa mūsų šalies žiniasklaida rašo, kad Putinas blokuoja grūdų tiekimą iš Ukrainos. Tai gali lemti aukštesnes kainas ir badą kai kuriuose pasaulio regionuose. Ar tai nesustiprintų Vakarų ryžto?
- Džo Baidenas atmetė JAV ir NATO karinį įsitraukimą į šį konfliktą, ir čia niekas nepasikeis. Rusijos maisto blokada sukels infliaciją Vakaruose ir galbūt badą kai kuriose Afrikos dalyse. Infliacija ir bado grėsmė tik padidins spaudimą Vakarams. Rudenį jų pasiryžimas išlaikyti karinio konflikto liepsną susilpnės. Į Ukrainą bus kreipiamasi su pasiūlymais daryti teritorines nuolaidas ir pradėti faktinį šalies padalijimą.
Šaltinis: welt.de