Lapkričio 5 dieną 11 val. Krasnodare prasidėjo Kubanės valstybinio universiteto profesoriaus ir Pietų regioninio resursų centro bendradarbio Michailo Savvos teismas. Jį Krasnodaro krašto federalinės saugumo tarnybos valdyba kaltina sukčiavimu pagal BK 159 straipsnio dvi dalis.
Pirma, jį kaltina pasisavinus dotaciją, skirtą Krasnodaro srities administracijos sociologiniams tyrimams vykdyti. Antra, kad jis neskaitė paskaitų Kubanės valstybiniame universitete. M. Savvos šalininkai įsitikinę, kad byla sufabrikuota.
M. Savva – pietų Rusijoje žinomas žmogaus teisių gynėjas, kuris prieš savo areštą pavasarį rinko informaciją apie nepriklausomų organizacijų patikrinimus ieškant „užsienio agentų“. M. Savvą sulaikė prieš išvykstant į Maskvą, į Žmogaus teisių tarybos prie RF prezidento posėdį, kuriame jis turėjo pateikti surinktus duomenis. M. Savva jau beveik pusę metų areštuotas.
Visi kaltinimai laužti iš piršto, tai, grubiai sakant, spaudimas pilietinei visuomenei.
Keturi Žmogaus teisių tarybos nariai specialiai atvažiavo į Krasnodare vyksiantį M. Savvos bylos nagrinėjimą, kuris prasidėjo lapkričio 5 dieną ir buvo atidėtas.
„Susirinko daug žmonių, – pasakoja M. Savvos advokatė Marina Dubrovina, – teko atnešti daug kėdžių, atvažiavo nepriklausomų organizacijų nariai iš Maskvos: Valerijus Borščiovas ir Liubovė Volkova. Kol kas posėdis atidėtas, nes jame nedalyvavo vienas nukentėjęs iš Kubanės valstybinio universiteto.“
14 val. 30 min. posėdis buvo pratęstas. Vienas M. Savvos šalininkų iš teismo salės vedė reportažą tviteryje.
Prieš paskirtą teismo dieną M. Savva kreipėsi į visuomenę, prašydamas pagalbos ir kviesdamas į teismą, nes jis yra įsitikinęs, kad Rusijoje nėra nepriklausomos teisėsaugos, ir mano, kad viskas priklausys nuo visuomenininkų aktyvumo.
„Visas kaltinimas laužtas iš piršto, – kalba Žmogaus teisių tarybos narys Sergejus Krivenka, taip pat atvykęs į M. Savvos teismą. – Sociologinis tyrimas buvo atliktas, bylos medžiagoje yra ataskaita, yra 600 dvigubų lapų, pasirašytų vietos gyventojų; tai didelė tyrimo apimtis, ir kur yra grobstymas, labai keistas klausimas. Tai spaudimas pilietinei visuomenei.“ S. Krivenka nesupranta, kodėl dotacijų pasisavinimo byla, kuria turėtų užsiimti VRM rajoninis skyrius, buvo pradėta dėl Valstybinės saugumo tarnybos valdybos karininko ataskaitos. Kalbama, kad pirmiausia M. Savvą norėjo patraukti atsakomybėn pagal kitus straipsnius, tokius kaip ekstremizmas ir terorizmas, tačiau, nerasdami pakankamo pagrindo, užsikabino už grobstymo.
Be S. Krivenkos, į teismą atvyko dar trys tarybos nariai: Mara Poliakova, Andrejus Jurovas ir Ilja Šablinskis. Apie kelionės rezultatus ir M. Savvos bylą jie ketina penktadienį paskelbti pareiškimą.
Levas Ponomariovas, taip pat užsiėmęs pagalba Krasnodaro mokslininkui, baiminasi, kad specialiųjų tarnybų bendradarbiai ketina apkaltinti M. Savvą tėvynės išdavimu:
„Pas M. Savvą į tardymo izoliatorių ateina FSB darbuotojai, tvirtina, kad jis rėmė čečėnų teroristų veiklą, ir grasina tai įrodyti. Reikalauja, kad M. Savva prisipažintų, jog veikė kenkdamas Rusijai, primindami, kad jis važiavo į JAV ir lankydavosi jų pasiuntinybėje Maskvoje. Tai tik pradžia, sako jam. Aš manau, kad vėliau M. Savvai gali būti pritaikytas kitas straipsnis: tėvynės išdavimas.“
L. Ponomariovas sako, kad neseniai priimtos naujos įstatymo dėl tėvynės išdavimo pataisos dar nepradėjo veikti, kitaip nei nepriklausomų organizacijų įstatymo pataisos, nuo kurių jau nukentėjo daug organizacijų.
„Su M. Savva nori patikrinti naują įstatymą dėl valstybės išdavimo; tos pataisos siaubingos, formuluotės – guminės, ir mums tas įstatymas apie „užsienio agentus“ dar pasirodys esąs pumpurėliai“, – įsitikinęs žmogaus teisių gynėjas.
Skandalingas BK pataisas Valstybės Dūma priėmė 2012 metų rudenį. Žmogaus teisių gynėjai kvietė prezidentą V. Putiną nepasirašyti įstatymo, iš esmės praplečiančio valstybės išdavimo, šnipinėjimo ir valstybės paslapties atskleidimo sąvokas, tačiau Rusijos prezidentas jų nepaklausė.
Pagal naujas taisykles išdavikais gali būti laikomi užverbuoti užsienio organizacijų piliečiai, jei jų veikla pripažįstama kelianti pavojų Rusijai. Kaltinimas valstybės išdavimu gali būti pateiktas už konsultacijas, finansinę ir techninę paramą ar kokią kitą paramą tokioms organizacijoms.
Pripažintam kaltu dėl tėvynės išdavimo gresia nuo 12 iki 20 metų laisvės atėmimo.
Vertė Alicija Žukauskaitė
Šaltinis: svoboda.org
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]