Briuselis ir Vašingtonas galbūt eilinį kartą nori sukurti politinius sunkumus Rusijai ir destabilizuoti Buvusiąją Jugoslavijos Respubliką Makedoniją (BJRM, toliau tekste – Makedonija), turėdami tikslą pakeisti valdžią šalyje ir visuose Balkanuose, teigia organizacijos „Nododi Gordio“ analitikas Marčelas Čola (Marcello Ciola) leidinyje „Il Giornale“.
Balandžio pabaigoje grupė JAV, Jungtinės Karalystės, Turkijos ir Danijos atstovų, pasivadinusių ESBO delegacija, atvyko į Makedoniją su „misija“ užduoti klausimus ir pateikti reikalavimus vyriausybės vadovui Nikolai Grujevskiui (Никола Груевски). Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas po kelių dienų išsiuntė paklausimą ESBO sekretoriui, kad išsiaiškintų visas šio vizito aplinkybes. S. Lavrovo manymu, negalima atmesti galimybės, jog Makedonijoje buvo bandyta įvykdyti „spalvotąją revoliuciją“ ir būtent dėl to į ten vyko ESBO atstovai, teigiama straipsnyje.
Visiems gerai žinomi Makedonijos policijos susidūrimai su buvusios Kosovo išlaisvinimo armijos (KLA) kariais gegužės 9 d. Kumanovo mieste ir protestai gegužės 17 d. Skopjėje. Akivaizdu, jog šie įvykiai buvo kruopščiai suderinti. Žinomi ir motyvai, kuriais vadovavosi tūkstančiai demonstrantų išėję į gatves: Makedonijos premjeras kaltinamas autoritarizmu, korupcija, tačiau svarbiausia – šnipinėjimu. Pasiklausytų telefoninių pokalbių įrašai buvo perduoti (manoma, kad tai užsienio specialių tarnybų darbas) į opozicijos lyderio socialdemokrato Zorano Zajevo (Зоран Заев) rankas. Demonstrantai reikalauja vyriausybės atsistatydinimo ir grasina nauju Maidanu ukrainietišku stiliumi.
Politikos apžvalgininkai mano, kad palaikymas, kurį JAV ir kiti sąjungininkai užtikrino protestams Skopjėje ir socialdemokratų partijai, gali būti susijęs su „neteisingu“ Makedonijos premjero pasirinkimu Rusijos atžvilgiu. N. Grujevskis išties nepalaikė sankcijų Rusijai, tačiau svarbiausia – jis palaiko „Turkijos srauto“ statybą, kuri taip reikalinga Rusijai šiuo metu. Kitais žodžiais tariant, Makedonija sutiko būti pagrindine Rusijos energetinių resursų tranzito šalimi Balkanuose. Būtent dėl to N. Grujevskio veiksmai iššaukė tokį nepasitenkinimą JAV, o kartu ir sukėlė įtampą pačioje Makedonijoje. Politiniai analitikai mano, kad JAV bet kokia kaina sieks, kad Rusijos dujų gigantas „Gazprom“ neįsitvirtintų Balkanuose, ir visiškai neatsitiktinai vykdomi bandymai sukurti naują Kosovą tarp Serbijos ir Vengrijos. Neatsitiktinai albanų nacionalizmo („panalbanizmo“) šmėkla, palaikoma „Didžiosios Albanijos“ mito, naudojama kaip raktas, kuriuo galima įjungti arba išjungti stabilumą Balkanuose, pradedant Graikija ir baigiant Serbija bei Juodkalnija, o dabar ir Makedonija, teigia straipsnio autorius.
Šaltinis: ilgiornale.it
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]