Vienas seniausių ir populiariausių JAV dienraščių CHICAGO TRIBUNE (įkurtas dar 1847 metais) 2018 m. gegužės 10 d. publikavo didžiulį straipsnį apie Neringą Venckienę. Pateikiame jo santrauką.
JAV ji dirbo priemiesčio floriste. Dabar sulaikyta, stengiasi išvengti ekstradicijos į Lietuvą dėl kaltinimų, kurie, pasak jos, yra neteisingi.
Po kelių grasinimų mirtimi 18-metis Karolis Venckus ir jo mama Neringa Venckienė 2013-aisiais atvyko į JAV, kur paprašė politinio prieglobsčio. Dabar Lietuvos vyriausybė nori, kad buvusi teisėja ir parlamentarė N. Venckienė būtų išduota Lietuvai, kur jai pareikšti įvairūs kaltinimai.
K. Venckus ir Jorkšyro terjerė Bella gyvena savo pilkai baltame name ramioje gatvėje [Čikagos] priemiestyje. Jo mama, floristė, laikoma už 50 mylių (80 km) esančiame Čikagos centre, Metropoliteno pataisos centre. Ji stengiasi išvengti ekstradicijos į Lietuvą, kurioje ji laikoma nusikaltėle, o jos manymu - ji yra politinio susidorojimo auka.
K. Venckus apie vasarį įvykusį mamos sulaikymą kalba trumpai: Tai didelis stresas. Jaučiuosi vienišas.
N. Venckienė iš pataisos centro parašė elektroninį laišką: Lietuvoje nebus teisingo teismo. Mane greičiausiai nužudys.
Gegužės 11-osios ryte Čikagos apygardos teisme teisėja Virdžinija Kendal (Virginia Kendall) nagrinės N. Venckienės odisėją, kuri prasidėjo dar 2008 metais.
Būtent tais metais tuomet 4 metukų N. Venckienės dukterėčia, pasak jos, buvo išniekinta kelių vyrų, kurie lankėsi, kai ją prižiūrėjo jos motina. Po šių įtarimų sekė kelios keistos mirtys, tarp jų ir N. Venckienės brolio. Tai privertė N. Venckienę eiti į politiką, o vėliau, bijant dėl savo gyvybės, išvažiuoti su sūnumi iš Lietuvos. 2013-aisiais jie apsistojo šiaurės vakarų Čikagoje.
Lietuva prašo jos ekstradicijos dėl nusikaltimų, kurių, kaip teigia N. Venckienė, nėra padariusi. Jos advokatai tvirtina, kad kaltinimai, pareikšti Lietuvoje, yra daugiau nei nedideli nusižengimai. Tai susiję su valdžios noru sugrąžinti ją, nes vadovavo politiniam judėjimui, prakalbusiam apie korupciją vyriausybėje.
Pasak N. Venckienės advokato Marko Davidsono (Mark Davidson), vyriausybės gali slėpti savo politinius motyvus už nereikšmingų arba klaidingų baudžiamųjų kaltinimų šydo.
Čikagos prokurorai į Lietuvos prašymą išduoti N. Venckienę žiūri pragmatiškai. Jų teigimu, teisiniai dokumentai, pasirašyti tarp Lietuvos ir JAV, tam neprieštarauja.
JAV prokurorai ir Valstybės departamentas N. Venckienės atvejo nekomentuoja.
Lietuvos prokurorai į elektroninius laiškus neatsako, teigia Čikagoje įsikūręs Lietuvos konsulatas.
N. Venckienės brolis, galimos aukos tėvas, buvo įsitikinęs, kad jo dukrelę tvirkino Lietuvos Seimo pirmininko padėjėjas, du aukšto rango teisėjai ir ketvirtas asmuo, kurio tapatybė nebuvo nustatyta. Teismo psichiatras Lietuvoje tyrė mergaitę ir nustatė, kad šie kaltinimai buvo teisingi.
Tuo metu N. Venckienė dirbo teisėja. Ji kartu su savo broliu Drąsiumi Kedžiu rašė skundus prokurorams, tačiau į juos dėmesys nebuvo kreipiamas. 2009 metų vasarą D. Kedys paskelbė vaizdo įrašą, kuriame jo dukrelė patvirtino, kad buvo tvirkinama. Jis išsiuntinėjo šio vaizdo įrašo kopijas įvairioms Lietuvos valdžios institucijoms. 2009 metų spalį teismas nusprendė, kad pakanka įrodymų apkaltinti mergaitės motiną, tačiau tai niekada nebuvo padaryta.
Pasak advokatų, kadangi apkaltinti buvo aukšti asmenys, ši byla pagarsėjo visoje Lietuvoje. Tą patį mėnesį vienas iš teisėjų, apkaltintų mergaitės tvirkinimu bei mergaitės teta buvo nušauti. D. Kedys, kuris buvo įtartas tai padaręs, dingo. Po šešių mėnesių jis rastas negyvas, pasak kriminologų, užspringęs savo vėmalais. Tačiau jo kūne alkoholio nerasta.
2010 metų birželį minėtasis Seimo pirmininko padėjėjas taip pat rastas negyvas.
Tuo metu N. Venckienė prižiūrėjo mergaitę, tačiau 2011 metais teismas liepė mergaitę grąžinti jos motinai. Kadangi mergaitė su ja gyventi nesutiko, N. Venckienė priešinosi. 2012 metų gegužę, dalyvaujant beveik 100 protestuotojų, policija jėga atėmė mergaitę.
D. Kedžio mirtis ir aukštų asmenų kaltinimai pedofilija įžiebė politinį judėjimą Drąsos kelias, pasiryžusį kovoti su korupcija vyriausybėje. N. Venckienė tapo šio judėjimo vadove. Ji balotiravosi į parlamentą 2012 metais ir buvo viena iš septynių šios partijos narių, kurie į jį pateko.
Tačiau, pasak N. Venckienės advokatų, bijodama dėl savo gyvybės, netrukus ji atvyko į JAV. Tai įvyko 2013 metų balandį. Per ateinančius penkerius metus N. Venckienė lankė paskaitas Makhenrio apylinkės koledže, dirbo senjorų prižiūrėtoja, valė namus, galiausiai baigė teisės studijas, tačiau 2017 metų sausį nusprendė atidaryti gėlių parduotuvę. Po mėnesio ji buvo suimta.
Kodėl Lietuvos valdžia siekia N. Venckienės ekstracijos, nėra aišku. N. Venckienės draugai apibūdina ją kaip sąžiningą, malonią, kuklią ir darbščią.
Lietuvių tyrimų ir studijų centro, esančio Čikagoje, vadovas Robertas Vitas teigia niekada negirdėjęs, kad apie N. Venckienės reikalus būtų kalbama lietuvių bendruomenėje. Ši tyla, jo manymu, rodo, kad lietuviai palaiko jos ekstradiciją.
Dabar N. Venckienė kalinama 12 pataisos centro bokšto aukšte su kitomis dviem moterimis. Jai leidžiama pakilti iki 27 aukštų pastato viršaus, apsilankyti bibliotekoje, treniruočių salėje, lankyti Šv. Mišias.
Kalėjimas manęs neišgąsdino. Čia nepatiriu jokių problemų, - sako N. Venckienė.
Sūnus Karolis mamą lanko kas dvi savaites. Telefonu jie kalbasi kas dvi dienas, o kasdien apsikeičia vienu dviem elektroniniais laiškais.
Jis lanko koledžą, dirba gėlių parduotuvėje: Esu pesimistas, bet Amerika labai skirias nuo Lietuvos demokratija ir kalbos laisve. Tikiuosi, kad ji sugebės įrodyti, jog yra teisi, čia, Amerikoje.
Lietuvoje, tyliai sako Karolis, tai neįmanoma.
Šaltinis: chicagotribune.com
Keli susiję:
Prokuratūros atsakymai dėl Neringos Venckienės ekstradicijos
LRT patvirtino: N. Sadūnaitės kalba Seime pataikė į skaudžiausią vietą pedomafijai
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]