Liepos 2 d. paviešintame beprecedenčiame tyrime paaiškėjo tai, kas ilgai buvo vieša paslaptis: Balkanų šalys iki šiol yra mafijinių struktūrų nusikaltėlių prieglobstis. Tyrimas, kurį atliko Balkanų tiriamosios žurnalistikos tinklas (BIRN) ir Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos viešinimo projektas (OCCRP), parodė, kad teroristams nuo 2012 m. ginklai tiekti iš Balkanų valstybių Bosnijos ir Hercegovinos, Serbijos, Bulgarijos, Kroatijos, Juodkalnijos, Rumunijos, taip pat Čekijos ir Slovakijos.
Už šiuos ginklus gautas 1,3 mlrd. dolerių pelnas.
Nustatyta, kad ginklai keliavo tiesiai teroristams į rankas: į Siriją, taip pat į Turkiją, Saudo Arabiją, Jordaniją, Jungtinių Arabų Emyratus.
Saudo Arabija pirko daugiausia: 18,5 tūkst. raketsvaidžių, 10 tūkst. kalašnikovų, 300 tankų, 250 priešlėktuvinių ginklų.
Ginklai teroristams būdavo perduodami slapta per Karinio valdymo centrus (MOC) Jordanijoje ir Turkijoje, teigia buvęs JAV ambasadorius Sirijoje Robertas Stivenas Fordas (Robert Stephen Ford). Iš MOC ginklai keliaudavo žeme iki Sirijos arba būdavo mėtomi iš karinių lėktuvų. Sirijoje teroristai turėjo savo būstinę, kur ginklus priimdavo.
Ginklai atitekdavo „Daesh“ ir „Al-Nusra Front“ teroristams.
R. S. Fordo teigimu, ši prekyba ginklais „kontroliuojama CŽV, Turkijos ir arabų šalių per centrus Jordanijoje ir Turkijoje“.
Vašingtonas, kaip paaiškėjo, tiesiogiai pirkdavo ginklus „dideliais kiekiais“ iš Rytų Europos ir „dideliais kiekiais“ juos pristatydavo į Siriją per SOCOM (Specialiųjų operacijų pajėgų departamentą). SOCOM į Siriją yra pristačiusi kelis krovinių laivus iš Rumunijos ir Bulgarijos uostų ir atgabenusi 4700 tonų ginklų ir amunicijos „Daesh“.
Jau senokai ryšius su SOCOM palaiko ir Lietuvos Krašto apsaugos ministerija (KAM). Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) vadovybė, kaip teigiama KAM pranešime, 2005 m. birželio 6-11 d. dalyvavo SOCOM organizuotoje pirmojoje tarptautinėje specialiųjų operacijų pajėgų konferencijoje Tampoje (JAV). Šioje konferencijoje dalyvavo SOP atstovai iš 59 valstybių. Lietuva buvo vienintelė iš trijų Baltijos valstybių ir viena iš nedaugelio posovietinių Europos valstybių, pakviestų dalyvauti seminare. Pasak pranešimo, tarptautinės konferencijos dalyviai diskutavo apie SOP transformavimą siekiant efektyvesnės kovos prieš tarptautinį terorizmą, taip pat buvo apžvelgiamos tolimesnės tarptautinio SOP bendradarbiavimo perspektyvos, vykdant kitas SOP užduotis (kova su tarptautine narkotikų prekyba, ginklų kontrabanda ir kt.).
Šaltinis: balkaninsight.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]