2024 m. gruodžio 3 d.

 

Dar kartą apie nacionalizmą ir piliečių teises

41
Paskelbta: 2013-02-25 18:19 Autorius: Erika Drungytė

Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“ atliko gyventojų apklausą DELFI užsakymu. Šios apklausos tikslas – išsiaiškinti, kiek Lietuvos gyventojų pritaria ar nepritaria Kovo 11-osios eitynėms Vilniuje. Kokioms eitynėms? Štai čia ir atskleidžiama tyrimo esmė, nes klausimas suformuluotas taip: „Ar Jūs pritariate kasmetinėms nacionalistų eitynėms Vilniaus Gedimino prospekte Kovo 11-ąją?“ Klausime jau užkoduotas negatyvus požiūris į eitynių dalyvius, nes Lietuvoje, kuri vis dar priskirtina prie pilietiškumą mažiausiai demonstruojančių valstybių, nacionalizmo konotacija tebevelka sovietinį šleifą – nacionalizmas yra blogis. Iš tiesų nacionalizmas kaip universali doktrina teigia, kad aukščiausioji kiekvieno žmogaus pareiga yra ištikimybė savo tautai. Bet politinė savišvieta taip pat nebūdinga mūsų visuomenei, o inercija yra labai stipri.

Ką gi konstatavo  „Spinter tyrimai“ ir kokią žinią paskleidė naujienų portalas Delfi.lt per visas žiniasklaidos priemones? Tyrimų rezultatai teigia, kad „didžioji dalis Lietuvos gyventojų nepritaria nacionalistų eitynėms, kurios kasmet Kovo 11-ąją rengiamos Vilniaus centre“. Kas kartą, kai paskelbiami įvairių tyrimų rezultatai, tiek aš asmeniškai, tiek daugybė mano draugų piktinasi – niekas niekada nėra paklausęs mūsų nuomonės. Ar mes nesame Lietuvos gyventojai? Tyrimų kompanija neatskleidžia, kokio miesto ar regiono gyventojai buvo apklausti. Pasako tik skaičių – „apklausė 1 004 respondentus nuo 18 iki 75 metų“. Bet ir šis konstatavimas yra iškalbingas. Jie apklausė 1 004 žmones ir paskelbė rezultatus „didžioji dalis Lietuvos gyventojų nepritaria“. Iš tiesų nepritaria daugiau kaip 400 piliečių, tačiau nežinome, kas jie, koks jų išsilavinimas, kokia tautybė ir pan.

Ką norėta tokia apklausa įrodyti? Ką norima pateisinti? Kokią nuomonę norima suformuoti? Juk jei būtų paklausta, ar pritariate Lietuvos tautinio jaunimo sąjungos organizuojamai eisenai Gedimino prospekte, tikėtina, kad atsakymų rezultatai būtų buvę kitokie. Ar šia apklausa norima visiems Lietuvos piliečiams pasakyti, kad nacionalizmas yra blogis ir labiausiai prilygsta fašizmui? Tikėtina, kad būtent tai. Ar šia apklausa norėta pateisinti Vilniaus valdžią, kuri leidimą eitynių organizatoriams išdavė ne Gedimino prospekte, o Upės gatvėje, motyvuodama oficialiais renginiais? Tikėtina, kad būtent tai. Ar šia apklausa siekiama pristabdyti kylančią tautinės savimonės ir pilietiškumo raišką Lietuvoje? Tikėtina, kad taip.

Portalas Delfi.lt akcentuoja mokslininkės V. Petrušauskaitės nuomonę, kuri, nors ir pripažįsta, jog „2006 m. Konstitucinis Teismas (KT) savo nutarime yra išaiškinęs, kad Konstitucijoje minima tauta – ne lietuvių etninė grupė, o Lietuvos piliečių bendruomenė. Pasak KT, tautos vardu priimami sprendimai apima visą piliečių bendruomenę“, vis viena kelia klausimus, kuriuose daug baimių ir numatomų grėsmių. Mokslininkė mano, kad „nesant atsvaros Kovo 11-osios eitynėms, etninės grupės gali jaustis ignoruojamos“. Labai atsargiai, terpdama žodelį „gali“, jaunoji mokslininkė iš tiesų siunčia signalą išvardytų tautų atstovams, kurie tai priims kaip teiginį ir supras sakinį be žodelio „gali“. Taip pat ji teigia, kad „Vokietijoje žygiuoja neonaciai, aplink susirenka daug jiems nepritariančių žmonių. Tuo metu Lietuvoje tokios eitynės didesnio pasmerkimo nesulaukia, jas kritikuoja tik pavienės etninės grupės.“ Tačiau Lietuvoje žygiuoja ne neonaciai! Kam daromos tokios prielaidos? Kam reikalingi tokie palyginimai? Kaune Vasario 16-osios eitynėse matėme ne vieną kitos tautos atstovą, prisijungusį prie kolonos savo noru. Kauno žydai ėjo drauge ir teigė, kad yra drauge, nes yra Lietuvos gyventojai ir jau kelintos kartos kauniečiai. Tačiau fonetiškai panašūs (pagal skambėjimą) žodžiai „nacionalistai, neonaciai“ apklausos rezultatus pateikiančioje apžvalgoje yra aiškus, tendencingas negatyvios konotacijos primetimas. Ir visą šią užsakomąją apklausos medžiagą vainikuoja teiginys: „Vasario 16-ąją Kaune vykusias analogiškas eitynes aštriai sukritikavo Simono Wiesenthalio centro Jeruzalėje direktorius Efraimas Zuroffas.“ Ar DELFI dirba Wiesenthalio centrui? Žvelgiant į tokiu būdu pateiktą informaciją, labai tikėtina.

Taigi nacionalizmą, kuris prieštarauja marksizmo ideologijai, teigiančiai, kad „proletariatas neturi tėvynės“, ir kosmopolitizmui, kurio atstovai yra pasaulio piliečiai, nepaisantys savo ir kitų tautų tradicijų, kultūros, patriotizmo, vadinasi, ir globalizmo, Lietuvoje mėginama sulyginti su kažkuo, kas yra labai baisu, atmestina, grėsminga, pavojinga. Bet šią užduotį sumanę įgyvendinti  Lietuvos piliečius siekiantys įbauginti asmenys dar kartą suklupo ant kalbos akmenėlio. Nes „nacionalistas“ iš tiesų yra „tautininkas“, mat tarptautinis žodis kilęs iš pamatinio lotynų kalbos žodžio natio, reiškiančio tautą. Kraštutinių pažiūrų nacionalistai, arba naciai, buvo Vokietijos nacionalsocialistai. Atkreipkite dėmesį į antrąjį sudurtinio žodžio dėmenį – socialistai! Asmeninė Hitlerio ideologija, vėliau įvardyta fašizmu, neturi nieko bendra su įvairių pasaulio tautų individualumu, t. y. jų tautiškumu ir to tautiškumo pagrindu sukurtomis valstybėmis. Bet šiandienė situacija Lietuvoje turi labai daug bendra su jau minėtaisiais marksizmu – kaip puikiai mums jį įskiepijo! – ir kosmopolitizmu, kuris drąsiai ir be skrupulų braunasi blizgiais reklamų pavidalais.

Taigi, tautieti (žr. anksčiau išdėstytą Konstitucinio Teismo išaiškinimą), pilieti, ar Tu tikrai esi toji didžioji Lietuvos gyventojų dalis, kuri pasisako prieš tautininkų eitynes? Prieš Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai skirtas pačių piliečių organizuotas eitynes, kuriose nėra klerkų, kurios neprimena Gegužės 1-osios paradų, kuriose savęs nedemonstruoja valdančių partijų atstovai, kuriose negirdėti trafaretinių žodžių ir metai iš metų kartojamų tų pačių kalbų? Ar Tu tikrai manai, kad šie savo valstybę gerbiantys bei mylintys žmonės, pilietinis jaunimas, visuomeninių organizacijų atstovai, Lietuvos regionų atstovai neturi teisės švęsti Kovo 11-osios eidami su trispalvėmis Gedimino prospektu? Taip, mes jau neturime beveik jokių teisių – nei protestuoti, nei išreikšti savo valios (kurios nepaisoma net ir įvykus referendumui!), nei džiaugtis nepriklausomybe, nei gerbti savo valstybinės kalbos, vėliavos, tautinės kultūros, nei saugoti ir tausoti savo žemės gamtinių išteklių, nei pasirinkti gyvenimo būdo... Mes neturime beveik jokių teisių. Ar dar turime valstybę?

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
41. Rita
(2013-03-01 13:37:29)
(78.60.214.247) Parašė:

Gražinkite į keičiamus pasus tautybę; aš noriu būti LIETUVĖ ir Taip pat NORIU,KAD TAI MATYTŲSI KAIP IR ANKSČIAU MANO PASE



40. Mindaugas
(2013-02-28 09:37:39)
(78.62.111.189) Parašė:

Aš už Lietuvai svarbių Švenčių minėjimą be baimės ir priespaudos kvapo. Palaikau visus dorus patriotus ir jiems prijaučiančius žmones. Stiprybės Jums.



39. Vilija
(2013-02-27 14:52:53)
(78.62.203.59) Parašė:

Taigi jau matome, kad laisvos Lietuvos nebėr, jau gegužės mėn. pamatėm Garliavoj, pamatėm Vasario 16 Kaune, tai Vilniuje tuo labiau. Baisu ir liūdna, bet tokia realybė.



38. O aš
(2013-02-27 09:53:34)
(78.60.117.63) Parašė:

pensininkė su nemažu stažu, tačiau iš įpročio eisiu, nes visada eidavau nuo pat atgimimo laikų ir dalyvavau politkoje. Esu patriotė nuo pat gimimo, nes taip išauklėjo tėvai.



37. baisiausia,
(2013-02-26 23:00:19)
(195.12.167.234) Parašė:

kad paskutinė pastraipa-100 proc.tiesa!Niekas mums negali uždrausti švęsti valstybines šventes drauge!!!Sėkmės ir gerų ateinančių švenčių!O eitynėse privalo dalyvauti visi,kas jaučiasi šalies piliečiu ir myli savo Tėvynę!



36. rutametas
(2013-02-26 21:46:15)
(78.31.230.26) Parašė:

Eitynės vienija žmones. O nuo tokių nesąmoningų apklausų darosi koktu. Kur mes esame? Gal ne Lietuvoje? Tai kur lietuviai gali reikšti savo valią. Tur būt darausi nacionalistė, kai perskaitau durnus straipsnius (pvz.: "Liet. ryte").



35. Marta, nusiraminkit, ponai,
(2013-02-26 20:48:59)
(84.15.183.212) Parašė:

Išklausiau ką tik per Nacionalinę TV visas diskusijas su Europos Tarybos Prezidentu Romney'jum ir taip ramu pasidarė. Dingo visi įtarimai ir nepasitikėjimas, kad su ES gali pasikartoti kažkas panašaus į Tarybų Sąjungą ar dar baisiau. Nors po Kirkilo paskaitytos iš popierėlių kalbos apie vis didėjančią Europą, (nuo Madrido iki Vladivostoko, V.Andriukaičio sena svajonė) ir po Linkevičiaus "ištarmių" apie kuriamą Euraziją ir Muitų sąjungą, su kuria jis tikisi suartėsiant ES, buvau bepradedanti vėl nerimauti. Labai geras kalbas, anglų kalba ir be popieriuko, rėžė Kubilius su Prezidente Grybauskaite bei žurnalistas M.Spurga. O Ažubalis tai tiesiai šviesiai, be jokio politkorektiškumo, paklausė apie mums opiausią reikalą - apie Europos tautų likimą, netgi pacituodamas iš kažkokio laikraščio Romney žodžius, kad Europos sąjungoje tautų nebeliks. Į ką ES Prezidentas atsakė, kad tokius žodžius galėjo "cituoti" laikraščiuose tik kokie nors jo priešai ir jis tikrai norėtų pamatyti tą šaltinį. Ir tuoj pat užgarantavo, jog tiki, kad Europos tautos kiekviena turi savo istoriją ir todėl jos NIEKADA NETAPS JAV, kurios susikūrė iš emigrantų. Europos tautos turi suartėti neprarasdamos savo identiteto. Tiesiog taip kaip po suvalkietis eina lietuvis, po lietuvio eis europietis Europietis... natūrali tautų integracija nesuvalgant ir nepraryjant viena kitos, bet tampriai bendradarbiaujant. O su Muitų Sąjunga ar Eurazija ES gali turėti tam tikrų susitarimų, tačiau šių abejų sąjungų su Europos sąjunga NIEKAS NEJUNGIA Nes tai yra VISIŠKAI SKIRTINGOS STRUKTŪROS. Tiesa dar kai Dalia Grybauskaitė savo kalboje paminėjo, kad jei valstybės narės prisiimtų daugiau politinės atsakomybės, jos daugiau nuveiktų Europos naudai. Į ką Romney replikavo , kad daugiau politinės atsakomybės gali privesti prie didesnio susiskaldymo. Nors, neva, diktatūros taip pat negali būti, tik derybos... Puikus susitikimas. Galėtų dažniau tokių būti, kad mūsų medija nenusifantazuotų, o mums, komentatoriams, nekurtų kurti sąmokslo teorijų. Gal nurims ir socdemai su darbiečiais pagaliau su tuo savo persistengimu įsiteikti Rusijai, integruoti ją į ES, pradedant Ukraina? ES artimiausi rūpesčiai visai ne tie. Šiaip Romney kalba daugiau kaip filosofas, nei ekonomistas. Jis daug tikisi iš naujos Bankų sajungos, pačios ES kontroliuojamos, nes "krizės atėjo iš už jūros" - sakė jis. O kad jis žinotų kaip reikia kad dažniau mums apie tai būtų kalbama iš pirmųjų lūpų. Kažkodėl iš visos dabartinės koalicijos mačiau tik du žmones - Kirkilą ir Linkevičių.



34. Arvydas
(2013-02-26 20:21:21)
(89.117.107.241) Parašė:

o gal ir gerai tokia išsigimėliška valdžiažmogių ir parsidavusios žiniasklaidos pozicija,- daugeliui atsivers akys ir dalyvaus eitynėse ir tie, kurie šiaip nebūtų dalyvavę. Tegyvuoja zuokula ir nukvakęs delfis.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 




Naujausi komentarai