Praėjusią savaitę naujoji Jungtinės Karalystės (JK) Britanijos energetikos ministrė Amber Rudd palaimino britų energetikos milžinės „Centrica“ ketinimus ženkliai padidinti dujų importą iš Rusijos koncerno „Gazprom“, teigia „The Financial Times“ žurnalistas Nickas Butleris. Jis pastebi, kad per pastaruosius mėnesius Londonas uoliai propagavo griežtas sankcijas Rusijai. Vokietijoje ir Prancūzijoje daugelis mano, kad šios sankcijos neturi prasmės. Panašu, kad Londonas ima manyti kaip šios šalys, teigia autorius.
N. Butlerio manymu, „Centrica“ nieko blogo nepadarė. Tačiau neaišku, ar britų vyriausybė supranta, kokia yra Rusijos dujų strategija. Žurnalistas mano, kad Maskva turi du tikslus: užsitikrinti dalį pasaulio rinkos rusiškų dujų tiekimui ir padaryti taip, kad į Vakarų Europą dujos būtų tiekiamos apeinant Ukrainos ir kitų šalių, galinčių sukelti problemas, teritoriją.
Koncernas „Gazprom“ jau senai nori tęsti „Šiaurės srautą“, pratęsdamas dujotiekį į Olandiją ir JK, teigiama straipsnyje.
Kai visi planuojami dujotiekiai bus nutiesti, pigios dujos pasieks visas pagrindines Europos rinkas. Rusijos dalis rinkoje išliks, o Ukraina neteks mokesčio už tranzitą ir turės ieškoti avanso, kurį sumokėtų už dujas.
Naujosios sutarties su „Gazprom“ patvirtinimas suteikia Rusijai viltį dar greičiau pasiekti savo numatytus tikslus. Autorius klausia: ar A. Rudd konsultavosi su kolegomis Europoje ir vyriausybėje prieš priimdama šį sprendimą?
„Aš galiu suprasti argumentą, kad prekyba su Rusija – geras dalykas, būdas įtraukti ją į tarptautines komercines struktūras ir tokiu būdu sumažinti galimo konflikto tikimybę. Tačiau būtent šiuo atveju mes rizikuojame tapti priklausomi“, – teigia N. Butleris. Kas bus, jei JK pradės naudoti daugiausia rusiškas dujas?
„Jei ši sutartis būtų svarbus Ukrainos konflikto sureguliavimo elementas gerinant santykius su Rusija, paverčiant Ukrainą neutralia ir federacine valstybe, išskaidant dujų tiekimą į Europą ir JK, kai nei vienas tiekėjas neturėtų pernelyg didelės įtakos rinkoje, tokiu atveju sandėris būtų priimtinas ir netgi pageidautinas“, – mano autorius. Tačiau šis sandėris neduoda tokių rezultatų, jis žlugdo vykdomą sankcijų politiką ir leidžia suprasti, kad JK nejaudina didėjanti Rusijos grėsmė, o apie Rusijos strategiją ji nieko nežino.
„Tikriausiai Maskvoje dabar kas nors patyliukais juokiasi“, – daro išvadą autorius.
P.S. „Centrica“ ir „Gazprom Marketing & Trading“ ilgalaikė sutartis, galiosianti iki 2021-ųjų, numato 29,1 mlrd. kub. m gamtinių dujų pirkimą: vidutinis metinis kiekis auga iki 4,16 mlrd. kub. m, o tai – 70% daugiau nei buvo tiekta remiantis 2012-ųjų kontraktu, rašo „Financial Times“.
Šaltinis: ft.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]