Naujausi Europos aplinkosaugos agentūros (European Environment Agency) duomenys parodė, kad daugiau kaip 90 proc. Europos miestų gyventojų kvėpuoja nuodingu oru.
Dėl to kasmet gyvenimas sutrumpėja 430 000 Europos gyventojų, o Europos Sąjunga išleidžia dešimtis milijardų eurų jiems gydyti ligoninėse.
Visą 112 puslapių tyrimą galima paskaityti čia.
Tyrimas atskleidžia, kad per pastaruosius dešimt metų Europos ore itin padaugėjo nuodingiausių medžiagų – anglies monoksido ir švino. Dėl to labiausiai kaltas kelių transportas, pramonė, gamyklos, žemės ūkis.
Dėl oro užterštumo nuolat lyja vadinamasis rūgštus lietus, kuris išbalansuoja gamtą, sumažina matomumą keliuose, kenkia ne tik žmonėms, bet ir pastatams.
Sveikatai žalingos dalelės, sąveikaudamos su ozonu, suformuoja pavojingas dujas. Šios sukelia kvėpavimo, širdies ir kraujotakos problemas, trumpina žmonių gyvenimą.
Labiausiai užterštos Europoje yra Bulgarija, Lenkija ir Slovakija, kuriose išliko sovietinių laikų gamyklos.
Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, nuodingu oru Europos miestuose kvėpuoja iki 98 proc. gyventojų, tuo metu Europos Sąjungos klerkai tvirtina, kad šis skaičius tėra 33 proc.
Vis dėlto oro užterštumu susirūpino ir ES vadovybė. ES aplinkosaugos komisaras slovėnas Janezas Potočnikas pareiškė, kad oro kokybė – didžiulis iššūkis visai Europai. „Mes vis dar esame toli nuo savo tikslo pasiekti tokį oro kokybės lygį, kuris nedarytų neigiamos įtakos žmonių sveikatai ir aplinkai“, – pripažino J. Potočnikas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]