Norvegų kapitalo investicinė bendrovė „Siva Scaninvestment“, valdanti pramonės parką Panevėžyje, investavusi į saulės energetikos plėtrą mūsų šalyje, stabdo jau suplanuotas investicijas Lietuvoje.
Pasak įmonės direktoriaus Geiro Rejerseno (Geir Reiersen), įmonė nusivylė Lietuvos politikų sprendimais dėl „žaliosios“ energetikos.
G. Rejersenas pabrėžia, kad energetika nėra pagrindinė jo vadovaujamos įmonės veikla, todėl ir sprendimas investuoti į saulės jėgainę buvo priimtas ne tiek dėl būsimo pelno, kiek siekiant prisidėti prie pažangios Lietuvos iniciatyvos. „Žinoma, ir investicinės projekto sąlygos buvo patrauklios. Vis dėlto sprendimą investuoti lėmė tai, kad Norvegijoje „žaliosios“ technologijos yra labai vertinamos ir skatinamos, todėl nudžiugome, kad ir Lietuva pasuko šia kryptimi. Norėjome aktyviai dalyvauti procese – bent maža dalimi ir patys prisidėti prie šalies pažangos“, – teigia jis.
Verslininkas sako, kad investicijos į saulės jėgainę buvo vertinamos tik kaip „pirmasis žingsnis“ – įmonės biure jau buvo planuojamos tolesnės ženklios investicijos į „žaliuosius“ – gamtai draugiškus – procesus ir iniciatyvas. „Ir daugiau ekologiškų naujovių planavome įdiegti ir savo valdomuose pastatuose“, – sako vadovas.
Gaunant leidimus plėtoti saulės elektrines, investuotojams buvo žadamas 1,44 lito už kilovatvalandę supirkimo tarifas (elektrinėms iki 30 kilovatų galios), tačiau, jau pradėjus investicijas į saulės elektrinių statybą, tarifas sumažintas iki 0,69 1,44 lito už kilovatvalandę ir įsigalioja gavus leidimą gaminti elektros energiją.
Investuotojai pagrįstai tikėjosi, kad 1,44 lito už kilovatvalandę tarifas jiems galios 12 metų.
„Siva Scaninvestment“ vykdomoji vadovė Lietuvoje Daiva Masiliūnienė apgailestauja, kad dėl neatsakingų politikų žingsnių apie tolesnes jos atstovaujamos įmonės investicijas šalyje negali būti nė kalbos – jos stabdomos. „Valdyba manęs klausia, kaip mes toliau galime vystyti veiklą, planuoti, investuoti šalyje, kurioje taip netikėtai gali būti pakeisti įstatymai“, – sako verslininkė.
Nors šalies teismuose ryškėja pirmieji ženklai, kad investuotojų iškeltas bylas dėl patirtų nuostolių gali laimėti valstybė, tai, anot D. Masiliūnienės, bus tik Pyro pergalė. „Padaryta didelė žala tarptautiniam Lietuvos – kaip investicijoms palankios šalies – įvaizdžiui. Netiesioginiai nuostoliai, kuriuos patyrė ir dar patirs valstybė, gali būti netgi didesni nei patirti investuotojų. Dėl to labai apmaudu“, – kalba verslininkė.
Bendrovė „Siva Scaninvestment“ yra tarp tų šimtų šalies verslininkų, kurie apskundė valstybės institucijas teismui dėl netesėtų lūkesčių ir patirtų nuostolių atlyginimo.
Eltos inf.