Laikinosios pasienio patikros tarp Šengeno erdvei priklausančių šalių turėtų būti dar labiau apribotos, nusprendė europarlamentarai.
Šiuo metu valstybėms leidžiama taikyti laikinąją pasienio patikrą Šengeno erdvės viduje, iškilus grėsmei vidaus saugumui arba viešajai tvarkai. Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) balsavo už tai, kad pradinis tokios patikros laikotarpis būtų apribotas iki dviejų mėnesių (vietoj dabartinių šešių), o ilgiausiai ji galėtų trukti iki metų (vietoj dabartinių dvejų metų).
EP taip pat siekia, kad valstybės, norinčios taikyti patikrą ilgiau nei du mėnesius, turėtų pateikti išsamų rizikos vertinimą, o ilgesnį nei šešių mėnesių patikros laikotarpį turėtų tvirtinti ES Taryba. Taip pat norima svarbesnio EP vaidmens šiame procese.
EP ir ES Tarybos derybininkai šiemet pradėjo derybas dėl Šengeno kodekso pakeitimo, tačiau nepasiekus kompromiso jos buvo nutrauktos.
„Šengeno erdvė nėra derybų objektas. Šis teisės aktas siekia visiškai ją atkurti. Deja, Taryba neparodė valios derėtis dėl kompromiso, nes dabartinė padėtis tenkina kelias dideles valstybes, tokias kaip Vokietija ir Prancūzija. Neteisėtos patikros prie vidinių sienų jau vykdomos daugiau nei trejus su puse metų. Atėjo laikas tai užbaigti arba Komisijai imtis veiksmų teisme“, – sakė EP pranešėja Tanja Fajon (Socialistai ir demokratai, Slovėnija).
Parlamento pozicijai šiuo klausimu pritarė 339 EP nariai, nepritarė 205, o susilaikė 62. Dėl Šengeno kodekso pakeitimų toliau derėsis naujosios kadencijos europarlamentarai ir ES šalių atstovai Taryboje.
Šiuo metu patikras prie savo sienų vykdo Austrija, Vokietija, Danija, Švedija ir Norvegija, siekdamos suvaldyti migracijos krizę. Patikros vykdomos ir Prancūzijoje dėl nuolatinės terorizmo grėsmės.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]