Konferencijos dalyviai išreiškė susirūpinimą dėl stiprėjančio politinio piktnaudžiavimo psichiatrija Rusijoje
Rugsėjo 21 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Vytauto Didžiojo universitete atidarė tarptautinę konferenciją „Sovietinės psichiatrijos palikimas“ („The Legacy of Soviet Psychiatry“), kurios metu ekspertai išsakė susirūpinimą dėl atsinaujinusio ir stiprėjančio politinio piktnaudžiavimo psichiatrija Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose demokratines vertybes paminančiose regiono valstybėse.
Atidarydamas konferenciją ministras pabrėžė, kad žmogaus teisių gynėjai ir politiniai oponentai autoritarinėse šalyse mūsų regione yra tildomi bei persekiojami pasitelkiant įvairias represines priemones.
„Žmonės, nesutinkantys su Krymo okupacija, yra prievarta gydomi psichiatrinėse ligoninėse Rusijos aneksuotame Kryme. Tai sovietiniai metodai, kuriuos Rusija bando padaryti sisteminiu represiniu įrankiu prieš kitaminčius“, - pasakė L. Linkevičius.
Ministro siūlymu, tarptautinė bendruomenė turėtų imtis adekvačių veiksmų siekiant užkardyti sunkius žmogaus teisių pažeidimus.
„Šiam tikslui galėtų pasitarnauti ir Magnitskio Akto, kuris numato sankcijų įvedimą už grubius žmogaus teisių pažeidimus arba korupciją, taikymas ES daugiašalėje politikoje. Lietuvos Seimas savo ruožtu jau yra priėmęs Magnitskio Aktą, kaip ir dar keletas pasaulio šalių“, - nurodė L. Linkevičius.
Dabartinio Rusijos režimo politinį persekiojimą patyręs buvęs istorinės Krymo totorių sostinės Bachčysarajaus administracijos vadovas Ilmis Umerovas konferencijoje akcentavo, kad Rusija siekia palaužti Krymo totorių bendruomenę nesiskaitydama su priemonėmis. I. Umerovo teigimu, Krymo totoriai tapo pagrindiniu Kremliaus taikiniu dėl užimamos principinės pozicijos dėl Rusijos aneksinių veiksmų Ukrainos atžvilgiu.
Šiais metais A. Sakharovo tyrimų centro pastangomis išleistoje 2012–2017 m. ataskaitoje tyrimai parodė, jog keliose buvusiose sovietinėse respublikose režimo oponentai vis dažniau tampa psichiatrijos kaip represijų priemonės aukomis, ypač tai pasakytina apie Rusiją ir Centrinės Azijos valstybes. Sovietmečiu apie trečdalis politinių kalinių buvo nusiųsti į psichiatrines ligonines priverstiniam „gydymui“ neuroleptiniais vaistais.
Konferenciją „Sovietinės psichiatrijos palikimas“ surengė VDU akad. Andrėjaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras ir Lietuvos užsienio reikalų ministerija, vykdydami tęstinį bendradarbiavimą dėl žmogaus teisių skatinimo ir gynimo Eurazijos regione.
Šaltinis: urm.lt
Naujausi
Naujausi komentarai
yell...NATO go NACHO to 7.
IP 2001:67c:2660:425:27::243 | 21:23:20
o aš jau seniai galvojau : kas čia per chiernia su tuo mano suvokimu apie "priesraketine ginyba" ! - ogi pasirodo, jis tiesiog primityvus :))) ------ tik dabar dar
belieka išsiaiškinti, kas dar per kita chiernia yra su mano supratimu apie savitarpio informavimo sistemą apie vidutinio ir t...