Kovo 14 d. (ketvirtadienį) Nacionalinės dailės galerijoje (NDG) Architektūros pokalbių fondas vėl kviečia diskutuoti apie disidentiškumą architektūroje. Šį kartą pokalbyje susitiks lietuviai – bus aptariami disidentiškumo veiksmai Lietuvos architektūroje.
Architektūros istorikas profesorius Jonas Minkevičius pasakos apie daugeliui nežinomas ir marginalines architektūrines praktikas Lietuvoje, kurios drąsiais ir kūrybiniais veiksmais prisidėjo prie devintajame dešimtmetyje įvykusių politinių permainų, valstybinių architektūros institucijų išardymo ir architekto profesijos permąstymo.
Savo patirtimis pokalbyje dalysis ir du ekscentriški Lietuvos architektai. Vienas iš jų - dainuojantis architektas Algirdas Kaušpėdas. Jis, metęs darbą Kauno miestų statybos projektavimo institute, įkūrė roko grupę „Antis“. Nepaisydamas šlovės, Dainuojančios revoliucijos metu jis vėl grįžo prie savo profesijos, kad suteiktų architektūrinę formą naujai besiformuojančiai nekilnojamojo turto rinkai.
Antrasis pokalbyje dalyvausiantis rašantysis architektas – Audrys Karalius. Devyniasdešimtųjų pradžioje jis įnešė pokyčių į architektūrinę praktiką ir užsiėmė leidyba, kurios pagrindas - kritiniai architektūros aspektai Lietuvoje. Vienas pagrindinių A. Karaliaus interesų yra aktualizuoti architektūros vietą pilietiniuose procesuose. Pastaruoju metu jo kritinė nuomonė skatina permąstyti „namą“ kaip galimą pokyčių įrankį.
Pokalbį apie architektūroje ir urbanistinio planavimo srityje vykusius procesus, susijusius su ekstremaliais politiniais ir socialiniais pokyčiais, kurie vyko sugriuvus komunistinei santvarkai ir Lietuvai atgavus nepriklausomybę bei pasikeitus vertybėms ir ekonominiams interesams neoliberalios rinkos sąlygomis, moderuos architektūros istorikė Marija Drėmaitė.
Diskusija apie disidentiškumo sąlygas Lietuvos architektūroje yra Architektūros pokalbių fondo devintojo ciklo renginys. Šį pavasarį kviestiniai architektai, urbanistai, istorikai ir teoretikai siekia įvardyti bei išsamiau aptarti dabartinį architektūros ir politikos santykį. Penkių susitikimų metu pristatomos Maskvos, Belgrado, Talino, Rygos, Vilniaus bei Kauno architektūrinės praktikos, kurios dar socialistinės valdžios metu – devintajame dešimtmetyje – siekė praplėsti architekto profesijos ribas bei kvestionavo valstybės ir architekto, kliento ir užsakymo vykdytojo, ideologijos ir pastatytos formos santykius. Diskusijose siekiama apžvelgti intriguojantį prieštaravimo, atsisakymo ir atradimo iš naujo galimybių spektrą bei pergalvoti šiuos santykius architektūroje.
Šį ciklą kuruoja Ines Weizman, Jurga Daubaraitė, Jonas Žukauskas.
Pokalbis vyks Nacionalinės dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje, pokalbio lietuvių kalba pradžia 20 val., renginys nemokamas. Visi pokalbiai filmuojami, vaizdo įrašai titruojami lietuviškai arba angliškai ir skelbiami www.archfondas.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]