Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas siūlo diskutuoti apie galimybę nustatyti baudas konkurenciją ribojančioms valstybės institucijoms. Esą ypač daug problemų yra su savivaldybėmis, kurios per savo įsteigtas įmones riboja galimybes tam tikrose srityse konkuruoti privačiam sektoriui.
„Kai kurios savivaldybės sukuria savo įmones, suteikia joms išimtines teises kažkuo užsiimti, ir taip iš tos veiklos išstumia verslą, kuris daugeliu atveju puikiausiai galėtų ta veikla užsiimti, bet negali konkuruoti nelygiomis sąlygomis su savivaldybės įmonėmis“, – sakė Š. Keserauskas ketvirtadienį po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite.
Pasak Konkurencijos tarybos pirmininko, viena iš sričių, kur ši problema yra aktuali yra viešasis transportas. Kaip pavyzdį jis paminėjo Vilniaus atvejį.
Konkurencijos taryba yra pripažinusi, kad Vilniaus savivaldybė pažeidė Konkurencijos įstatymą, keleivių vežimo viešąsias paslaugas patikėjusi savo įmonei be konkurso bei nesudariusi sąlygų kitoms įmonėms konkuruoti.
Š. Keserausko teigimu, panašios problemos yra iškilusios Klaipėdoje, kur jau atliekamas tyrimas, ir Šiauliuose, kur yra gautas skundas, bet dar sprendžiama, ar pradėti tyrimą.
Panašių situacijų pastebima ir kitose srityse, pavyzdžiui, dėl atliekų tvarkymo, sakė Konkurencijos tarybos pirmininkas.
Jis problema įvardijo tai, kad tokiais atvejais vienintelė priemonė, kurios gali imtis Konkurencijos taryba prieš savivaldybes arba ministerijas, yra įpareigojimas nutraukti pažeidimą. Tačiau nėra numatytos baudų galimybės.
„Matyt, dabartinis reguliavimas nėra pakankamas, neatgraso nuo pažeidimo ateityje. Galima diskutuoti , galbūt, būtų galima įvesti pinigines sankcijas. Kyla klausimas, kam jos turėtų būti skiriamos, nuo ko jos turėtų būti skaičiuojamos, ar tai būtų siejama su savivaldybių biudžetu, ar kitais dalykais“, – sakė Š. Keserauskas.
Kalbėdamas apie galimybes tobulinti Konkurencijos įstatymą, tarybos pirmininkas siūlė sudaryti geresnes paskatas prisipažinti kartelinių susitarimų dalyviams.
Jis siūlė šioje srityje atsižvelgti į Europos Sąjungoje ir Jungtinėse Valstijose taikomą praktiką, kai vienam iš tokių susitarimų dalyvių prisipažinus, jis atleidžiamas nuo baudos, vadovas išvengia baudžiamosios atsakomybės, nušalinimo, diskvalifikavimo iš viešųjų pirkimų.
Eltos inf.