Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pirmininkė Diana Korsakaitė teigia, kad sprendimas buitiniams vartotojams patvirtinti aukštesnę gamtinių dujų kainą buvo priimtas neva siekiant išvengti nepalankaus precedento. Pasak D. Korsakaitės, pritarusi dirbtinai sumažintoms dujų kainoms, komisija „būtų atrišusi rankas monopolininko manipuliacijoms“.
Antradienį Seime atsakinėdama į parlamentaro Petro Gražulio klausimus, D. Korsakaitė tvirtino, kad gerokai mažesnį buitinių dujų vartotojų tarifą monopolinė gamtinių dujų tiekėja bendrovė „Lietuvos dujos“ nustatė neva pažeisdama įstatymu nustatytą metodiką – skaičiavimuose naudodama ne faktinius, o prognozuojamus duomenis.
„Reguliuojamojo sprendimas yra taisytinas, nors akivaizdu, kad trumpuoju laikotarpiu atrodo labai patrauklus, ypač žinant, kad lapkričio pradžioje naftos produktų kainos buvo pasiekusios atitinkamo laikotarpio žemiausią tašką, o dolerio ir euro kursas taip pat buvo mažai kintantis. Tačiau nepalankiomis aplinkybėmis metinis skirtumas, auginantis vartotojų tarifą, gali pasiekti kelis kartus didesnę sumą. Tokiais atvejais monopolija naudotų precedento teisę, o VKEKK neturėtų jokio argumento tam pasipriešinti“, – aiškino D. Korsakaitė.
VKEKK vadovė Seimo tribūnoje „Lietuvos dujas“ apibūdino kaip „politikuojančią monopoliją“ ir teigė, kad jos panaudotose dujų kainų nustatymo vingrybėse slypi du dideli pavojai.
„Pirmasis – įteisinti kūrybišką įstatymų skaitymą, ir kai bus kitokia situacija, tai yra dujų kainos bus ne kylančios, o krintančios, leisti monopolininkui visų metų skirtumą „suvaryti“ į vieną pusmetį. Aš tikrai abejoju, ar tai yra vartotojų interesus atitinkantis precedentas“, – sakė D. Korsakaitė.
„Kitas, gerokai rimtesnis (pavojus – ELTA), yra apskritai dėl to, kiek įstatymas viršesnis už trumpalaikius reguliuojamų asmenų norus ir motyvus. Man atrodo, kad demokratinėje valstybėje įstatymo norma, ir ypač kai turime taip aiškiai ir preciziškai suformuluotas įstatymo nuostatas, nėra interpretacijų dalykas. Todėl reguliuojanti institucija stengiasi įgyvendinti, ką įstatymų leidėjas jai yra pavedęs, ji neturi jokio kito pasirinkimo, kaip tik pagal nustatytą teisinį režimą preciziškai tikrinti reguliuojamų asmenų valdybos sprendimus“, – tvirtino VKEKK pirmininkė.
D. Korsakaitė Seimo nariams teigė, kad „Lietuvos dujos“ atsisakė prisiimti atsakomybę už savąją kainodarą ir atsiradus nuostoliams dengti juos pelnu.
„Reguliuojamas asmuo aiškiai atsisakė naudoti pelną, atsisakė bet kokią riziką prisiimti dėl to, kad jiems neva yra per didelė našta, ir todėl neliko kitos išeities, kaip tik patikrinus nustatyti tokią kainą, kokia turi būti nustatyta pagal įstatymą“, – sakė ji.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.