Dokumentinis TVC televizijos filmas „Projektas „Krymo Kalifornija“. Dėl ko nužudė Staliną“ pateikia įdomią istorinių įvykių versiją apie tai, kaip bandyta įkurti Krymo žydų respubliką.
Idėja sukurti tokią respubliką kilo dar apie 1920 m. Sovietų Sąjungoje: pradėti viską nuo žydiškų kolūkių, vėliau gauti autonomiją, tada gal net respublikos statusą.
Vienas to meto žinomų sovietinių veikėjų J. Larinas (Lurjė) buvo šio plano sumanytojas. Jis ketino į Krymą perkelti 280 tūkst. žydų. 1923 m. lapkritį panašų projektą sukūrė sovietinis veikėjas A. Braginas. Tokiu būdu tarp 1920 ir 1940 m. Kryme buvo įkurti 5 žydų nacionaliniai rajonai, kuriuose veikė 213 žydiškų kolūkių. Stalinas juos uždraudė ir perkėlė žydus į Birobidžano apylinkes. Taip gimė mažai kam žinoma Žydų autonominė sritis (ŽAS; jid. ייִדישער אױטאָנאָמע געגנט, rus. Еврейская автономная область) – sritis Rusijos Tolimųjų Rytų federalinėje apygardoje, Chabarovsko krašto pietvakariuose, prie Kinijos sienos. Srities administracinis centras – Birobidžanas. ŽAS įkurta 1934 m. Plotas – 36 300 kv., gyventojų – apie 189 tūkst. ŽAS garsėja tuo, kad joje yra Tunguskos upė.
Bekuriant ŽAS, žydus Stalinas kėlė ir į Krymą, tačiau 1938 m. tai buvo baigta. 1946 m. Stalinas likvidavo Krymo totorių autonomiją, ir liko tik ŽAS.
Kaip teigia filmo kūrėjai, Stalinas žinojo, kad bus sukurtas Izraelis, todėl prasidės reikalavimai išleisti žydus iš Sovietų Sąjungos. Stalinas iš Vakarų už žydų projektą, kaip jis buvo vadinamas, tikėjosi gauti 10 mlrd. dolerių.
Tačiau projektas bent jau Stalinui nepavyko.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]