Egipte kilusi nauja krizė neslopsta. Praeitą savaitę prezidentui Mohamedui Mursiui paskelbus dekretą dėl savo galių išplėtimo, per šalį nusirito šimtatūkstantiniai tokiu elgesiu nepatenkintųjų protestai, kurie jau nusinešė ir gyvybių.
Prezidentas savo dekreto atšaukti neketina, o egiptiečiai ėmė rimtai nuogąstauti, ar pirmasis demokratiškai išrinktas šalies prezidentas netaps dar vienu diktatoriumi.
Lygiai prieš savaitę tarptautinė bendruomenė dėkojo Egipto prezidentui Mohamedui Mursiui už indėlį siekiant paliaubų Gazos ruože. Praėjus vos kelioms dienoms, pasaulio lyderiai jau skelbia susirūpinimą dėl Egipto demokratijos. Egipto vadovas konstitucine deklaracija prisiskyrė sau galias neginčytinai skelbti sprendimus ir įstatymus, o jų apskųsti negalima. Šalyje tai išprovokavo streikus ir kruvinus protestus. Buvo padegti musulmonų brolijos, kuriai priklauso prezidentas, biurai. Per susirėmimus žuvo keli žmonės.
Siekdamas numalšinti kritiką prezidentas susitiko su Aukščiausiosios teismų tarybos atstovais. Po penkias valandas trukusių pokalbių, prezidento atstovas pareiškė, kad M. Mursi savo dekreto neatšauks. Patikslinta tik tiek, kad dekretas yra laikinas ir galios iki tol, kol bus priimta nauja konstitucija. Neatšaukiami sprendimai esą galės būti priimti tik ypatingais atvejais.
Dekretas ypač supykdė teisėjus. Kai kurie šalies teismai protestuodami nutraukė darbą. „Jei prezidentas neatšauks savo deklaracijos, tęsime protestą. Juk kalbame apie šalies demokratiją, laisvę ir konstitucinius principus, kuriais turime vadovautis“, - sakė teisėjas Mohamedas Samiras.
Egiptiečiai pradeda abejoti, ar vasarą demokratiniu būdu išrinktas prezidentas netaps diktatoriumi. Politiniai varžovai jį jau praminė naujuoju faraonu.
Tūkstančiai protestuotojų reikalauja M. Mursio pasirinkti: arba atšaukti dekretą, arba atsistatydinti. „Pone prezidente, nėra gėdinga atšaukti savo sprendimo. Atvirkščiai, žmonės jus už tai gerbs. Mūsų šalis ugnyje ir jūs galite lengvai ją užgesinti. Egiptiečiai pirmą kartą istorijoje taip akivaizdžiai pasidalino į dvi dalis ir tokia padėtis mus nuves Dievas žino kur. Prezidente, jūsų deklaracija yra neteisinga“, - teigė Egipto teisėjų klubo vadovas Ahmedas el-Zindas.
Pirmomis dienomis mitingus šalyje rengė ir M. Mursio šalininkai, tačiau vėliau jie atšaukti baiminantis neramumų. Prezidento dekretą pasmerkė 22 Egipto žmogaus teisių organizacijos teigdamos, kad šalies vadovas sudavė mirtiną smūgį valstybės teisinei sistemai. Neplėsti savo politinių galių prezidentą ragina ir tarptautinė bendruomenė. Nerimą dėl Egipto demokratijos išreiškė ir Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Catherine Ashton.
Egiptiečiai rinkimų kampanijos metu liberalias idėjas skleidusio M. Mursio valdymą jau lygina su buvusio diktatoriaus Hosnio Mubarako ir svarsto, kad visi prezidento veiksmai yra gerai apgalvoti. „Esu labai susirūpinęs dėl šalies krizės. Deja, esame tamsiame tunelyje ir belieka tikėtis, kad tautiečiai ir prezidentas savo proto galias pradės naudoti Egipto gerovei kurti. Tam, kad šalis taptų laisva šalimi, kurios piliečiai nesusiskaldę. Kitas kelias veda į katastrofą“, - nuogąstavo teisėjas Abdulas Sittaras Gamalis Yusefas.
Kol kas nei viena pusė nusileisti neketina. Opozicionierių gretos vis didėja, o prezidentas savo pozicijos nekeičia. Yra manančių, kad krizė šalį skaldys tol, kol šimto narių asamblėja priims naująją konstituciją, o tai įvykti turėtų gruodį.
"Lietuvos ryto tv" inf.
http://www.youtube.com/watch?v=_CmVjKKelN8
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]